550 bin yavru deniz kaplumbağası denizle buluştu

Akdeniz sahillerinde bu yıl 6 bin Caretta caretta yuvasından 350 bin yavru, 3 bin 500 yeşil deniz kaplumbağası yuvasından 200 bin yavru çıkarak denizle buluştu.

550 bin yavru deniz kaplumbağası denizle buluştu

Bu yıl koronavirüs nedeniyle sahiller boş kalınca Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yuva ve yavru sayılarında yüzde 40’a varan artış yaşandı. Akdeniz sahillerinde bu yıl 6 bin caretta caretta yuvasından 350 bin yavru, 3 bin 500 yeşil deniz kaplumbağası yuvasından 200 bin yavru denizle buluştu.

Türkiye’nin Akdeniz kıyıları, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde, nesli tehlike altındaki türler arasında yer alan Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağasının en büyük yuvalama alanı. Caretta carettalar ve yeşil deniz kaplumbağaları, yaklaşık 30 yıldır “Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesi’nin Korunması Sözleşmesi” kapsamında koruma altında.

YUVALAMA ALANI ARTTI

Son yıllarda yuvalama alanları Türkiye genelinde 25’e yükseldi. Dokuz yuvalama kumsalıyla Antalya ilk sırada yer alıyor. Bu kumsallardan beşi ise “Özel Çevre Koruma Bölgesi” statüsünde korunuyor.

Bu yıl tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını, hayatın birçok alanında olumsuz etkiler oluştururken insan hareketliliğinin azalmasına bağlı olarak doğada ve yaban hayatında ise olumlu gelişmeler yaşandı.

Koronavirüs nedeniyle ülkeler arası seyahat kısıtlamaları deniz kaplumbağalarının yuvalama dönemleri olan mayıs-temmuz arasına denk geldiği için sahiller boş kaldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Korona aşısı ne zaman dağıtılacak?

Korona aşısı ne zaman dağıtılacak?

Erdoğan dümeni yine Avrupa'ya kırdı

Erdoğan dümeni yine Avrupa’ya kırdı