ABD, 68 yıl sonra bir kadını idam edecek

ABD’de geçtiğimiz günlerde idam cezası ertelenen Lisa Montgomery isimli kadının idam tarihi açıklandı. 52 yaşındaki kadının idamının, yeni başkan Biden göreve gelmeden gerçekleştirilmesi planlanıyor. ABD en son, 68 yıl önce bir kadını idam etmişti.

ABD’de Lisa Montgomery adındaki kadın, 2004 yılında Bobbie Jo Stinnett adlı 23 yaşındaki hamile bir kadını boğarak öldürmüş, sonrasındaysa karnını yararak bebeğini çalmaya çalışmıştı. Olayın ardından hapse atılan Montgomery’ye duruşmasının ardından idam cezası verilmişti.

ABD Adalet Bakanlığı Montgomery’nin idamının 8 Aralık’ta, zehirli iğneyle infaz edileceğini açıklanmıştı. İdam, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

Lisa Montgomery’nin idamı, yeni başkan Joe Biden göreve gelmeden, 12 Ocak tarihinde Indiana’daki Terre Haute’de zehirli iğneyle gerçekleşecek. Kadının avukatları idamın gözden geçirilmesi için bir kez daha başvuru yapmaya hazırlanıyor.

ANNESİNİN KARNINDAN ALINAN KIZ YAŞIYOR

Lisa Montgomery, mahkemede cinayeti işlediği sırada hamile olduğunu sandığını, hezeyanlar gördüğünü ve akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etmişti.

Hakkında idam kararı verilen 52 yaşındaki Montgomery, ABD’de 68 yıl sonra idam edilecek ilk kadın olacak.

Öte yandan Bobbie Jo Stinnett’in öldürüldükten sonra karnından alınan bebeği olaydan sonra mucizevi bir şekilde hayatta kalmayı başarmıştı. Victoria Jo Stinnett şu anda 16 yaşında bir genç kız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

250 yıllık manastır şapeli yıkıldı

George Orwell’in kitaplarının telif hakları sona erdi