AKP ile CHP arasında ‘sözde cumhurbaşkanı’ polemiği

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, basına getirilen yasakları eleştirirken “sözde cumhurbaşkanı” demesi AK Parti ile CHP arasında polemiğe yol açtı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Milli iradeye yapılmış bir saygısızlıktır” derken CHP’den yanıt geldi: “Cumhurbaşkanı, ‘namusum ve şerefim üzerine’ diye yemin eden ve bu yeminine uygun hareket eden kişidir.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün düzenlediği basın toplantısında, basına getirilen yasakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözcü gazetesi ile ilgili “okumayın” çağrısını eleştirirken, “2020 yılında bir ülkenin sözde cumhurbaşkanı, bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip ‘ben o gazeteyi okumuyorum, siz de satın almayıp, okumayın’ diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki vesayeti ve baskıyı düşünün. Sıradan bir kişi bunu söylemiyor, devleti yöneten en tepedeki koltukta oturan zat söylüyor” dedi.

İLK TEPKİ FAHRETTİN ALTUN’DAN

CHP liderinin bu sözleri üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “özür dilemesi” çağrısında bulunarak, “Sayın Cumhurbaşkanımıza ‘sözde cumhurbaşkanı’ demek, her şeyden önce milli iradeye yapılmış bir saygısızlıktır” dedi.

Altun’dan sonra AK Parti’den ardı ardına benzer tepkiler gelirken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop da sosyal medyadan, “Sözde cumhurbaşkanı ifadesinin zararı, Anayasa’ya göre ve millet iradesiyle seçilen bir Cumhurbaşkanına değil, sözün sahibinedir. Anayasal kurumlara, meşruiyete, milli iradeye saygı göstermek, herkesin vazifesidir” paylaşımı yaptı.

‘YEMİNE UYGUN HAREKET EDEN KİŞİDİR’

AK Parti’den gelen tepkilere CHP’lilerden yanıt geldi.  

CHP Sözcüsü Faik Öztrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı, Anayasamızın 103. Maddesine göre “Üzerime aldığım görevi TARAFSIZLIKLA yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma (…) NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE and içerim” diye yemin eden ve bu yemine uygun hareket eden kişidir” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özçok ise “Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. Cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı olamaz. Ülkenin kaderi tek kişinin iki dudağına bağlanamaz. Mustafa Kemal’e verilmeyen yetkiler 21. yüzyılda bir kişiye verilince ülke şahsım devletine döndü. Bu yanlıştan dönülmeli” dedi.  İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da “Anayasal ve demokratik bir kurum olan muhalefeti terör örgütleri ile bir tutan, cezaevi ile korkutmaya kalkan, küfre boğan, liderini linç ettirmeye kalkanlar, demokratik kurum ve kuralları hiçe sayanlar empati yapmalılar. Demokrasi tek kanatlı bir kuş değildir” şeklinde paylaşımda bulundu. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

‘Devlet Antalya halkını cezalandırıyor’

Restoran ve kafelerin açılacağı tarih belli oldu