ATASEM’de butik çikolata yapmayı öğreniyorlar

ATASEMde butik çikolata yapmayı öğreniyorlar

 

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Atatürk Sanat Eğitim Merkezi (ATASEM) bünyesinde açılan ve büyük ilgi gören Butik Çikolata Hazırlama Kursu’na katılan kursiyerler çikolata yapımını pratikte uygulayarak eşsiz lezzetler çıkarıyor. Kursiyerler hem meslek eğitimi hem de hobi alanında yeni beceriler kazanıyor.

Her yıl binlerce kişiye iş ve meslek kapısı açan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Atatürk Sanat Eğitim Merkezi (ATASEM) ücretsiz meslek ve el becerileri kurslarıyla kadınlara destek olmayı sürdürüyor. ATASEM Kurs Merkezi’nin 2020-2021 eğitim öğretim yılında açılan Butik Çikolata Hazırlama Kursu kadın ve erkeklerden büyük ilgi görüyor. 120 saatlik butik çikolata eğitimi kapsamında kursiyerlere çikolatanın çeşitleri, ham maddesinin tanıtımı, üretim ve ambalajlama aşamaları uygulamalı olarak anlatılıyor.

ÇİKOLATAYI YAPMAK YEMEK KADAR GÜZEL

Çikolatayı yemek kadar yapmanın da çok güzel olduğunu söyleyen Butik Çikolata Hazırlama Kursu Öğretmeni Nilüfer Özdem, “Kursumuzda kursiyerler, çikolatanın ham maddesi olan kuvertürün eritilmesi, temperlenmesi, soğutulması ve kalıplanması konularında pratik eğitime tabi tutuluyor. Çeşitli kalıplar kullanarak birbirinden farklı şekillerde çikolata yapımını öğrenen kursiyerler ayrıca butik çikolatanın muhafazası ve ambalajlanması konusunda da eğitim alıyor” dedi.

ONLARCA ÇEŞİT ÇİKOLATA YAPIYORUZ

Kursiyerlerden Filiz Korkmaz, Butik Çikolata Hazırlama Kursu’nun çok tatlı bir kurs olduğunu belirterek, “Kursta çikolatayla ilgili her şeyi öğreniyoruz ve uygulamalı olarak onlarca farklı çikolata yapıyoruz. Süt reçeli, limon kreması, ganaj ve baharat gibi malzemelerden Beyoğlu çikolatası, tablet ve truffle çikolatası gibi farklı çeşitler yapmayı öğrendik. Bize bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e çok teşekkür ederim” diye konuştu.

TEK ERKEK KURSİYER

Kursun tek erkek kursiyeri 63 yaşındaki Fatih Yaprak da hobi olarak kursa geldiğini söyledi. Fatih Yaprak, “Mutfakta bir şeyler hazırlamayı seviyordum ama çikolata hakkında hiçbir bilgim yoktu. Kursta öğrenerek ve uygulayarak çikolata yapmak ayrı bir keyif oldu. ATASEM’de olmaktan çok mutluyum, güzel bir ortam var, derslerimiz hem öğretici hem keyifli geçiyor.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İlk tepki CHP’li Duruk’tan Türkiye uçuruma frensiz gidiyor

Vali Yazıcı, esnafın sorunlarını dinledi

Vali Yazıcı, esnafın sorunlarını dinledi