Avukat Cin’den Böcek’e Çakıroğlu tepkisi

Avukat Hadi Cin, 2015’te hayatını kaybeden ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu anan Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek’i sert sözlerle eleştirdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in 2015’te hayatını kaybeden üniversite öğrencisi ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu anması büyük tepki çekti. Çakıroğlu’nun hayattayken yaptığı bölücü, ırkçı paylaşımları referans alan avukat Hadi Cin de Böcek’e tepki gösterenler arasında yer aldı. “Herkesin canı kıymetli mi sayın böcek” başlığı ile paylaşım yapan terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden fakat Böcek tarafından anılmayan diğer olayları gündeme getirdi. Cin, paylaşımında şunları söyledi:

“1-Demek terör saldırı, öyle mi? Dava dosyasını incelediniz mi? Paylaşımınızın altına kavganın videosu paylaşılmış! Yetmedi, hiç bir makul insan evladının kabul etmeyeceği aşırı ırkçı Twitter paylaşımları da! Buna terör saldırısı demek, en hafif tabirle kavgayı meşrulaştırmaktır!

2-Eğer gerçekten vahşi terör saldırılarını çok dert ediyorsanız, IŞİT vahşeti olan Suruç katliamına dair tek kelime ederdiniz! Suruç katliamını bile görmezden geleceksiniz ama bir kavgaya terör saldırısı diyeceksiniz! Genel başkanınız da Suruç katliamını lanetledi ama siz belediye başkanlarının neredeyse hepsi görmezden geldiniz. Niye, Suruç tartışmasız en vahşi terör saldırı değil miydi! Yoksa ölenler solcu ve Kürt olunca, terör saldırısını görmezden mi geliyorsunuz? 

3-O halde Muğla’da faşist saldırı sonucu öldürülen üniversite öğrencisi Şervan Kurt’u da anın, asıl onun katledilmesi tartışmasızdır! Her ölen, öldürülen anılır ama bir öğrenci kavgasına terör saldırı demek kabul edilemez!

4-Hiç kimsenin burnu kanamasın ama satırla Üniversiteyi basmanın sonucunda birileri zarar görür ne yazık ki! Ülküdaşı Mansur Yavaş bile terör saldırısı demedi, sadece andı! Sizi kim refere ediyor, kim nasıl gerçekleştiğini bilmediniz bir olayda sizi manipüle ediyor? 

5- Dersiniz ki üniversitesinde hiç görmek istemediğimiz kavgada hayatını kaybeden falan kişiyi anıyorum, o zaman anlarız, herkes anlar, barışa ve huzura da hizmet edersiniz ama bir kamplaşmanın tarafını açıkça yüceltirseniz, bunu normal görmek mümkün olmaz! 

6- Görmek isteyene kavganın videosu kendi paylaşımının altında paylaşılmış! Olaya dair bazı bilgilerim vardı, halen de bilgi kirliliği var. Ama karşıt görüşlere sahip kişilerin faaliyetleri, kanunu hukuku aşıyorsa adli makamlar gerekeni yapar, hiç kimse başkasına doğrudan kendisi ceza vermeye kalkamaz! Ayrıca öğrendiğim kadarıyla yaralanmış ve bekletmişler, üstelik arkadaşları bekletmiş ve maalesef kan kaybından hayatını kaybetmiş!

7-Bakın, yürekten ve samimi söylüyorum, keşke o kavga hiç olmasaydı, keşke hiç kimsenin burnu dahi kanamasaydı! Bir üniversite kavgasında ölüm, ilkelliktir! Her kim olursa olsun bir üniversitede ölümüne kavgaya asla tutuşmamalıdır! Karşıt fikirlerin mücadelesi böyle olmaz!

8-Hatta ülkücüler, taraflı bakabilir, bu sözleri de kullanabilir! Çünkü onlar taraftır, siz bu kentin her insanının belediye başkanısınız! Âmâ terör saldırısı tanımı ne demek! Eğer anmaktan öte sahiplenecekseniz zaman kavga nasıl başlanmış, kim kime saldırmış, ona bakacaksınız!

9-Kimse vefat eden birinin hatırasına hakaret edemez, etmemeli! Ama yaklaşım da çok önemli! Eğer kamplaşan kesimler arasındaki gerilimi azaltmak ve ülkeye huzur ve barış getirmek istiyorsak, birini melek yapıp diğerini şeytanlaştırmakla olmaz. 

10-Elbette sağduyulu hiç kimse kavga videosundaki görüntüleri görmek istemez ve böyle ağır sonuçları da kabul etmez! Hiç bir ananın yüreği dağlanmasın, kimse ömrüne doymadan bu kadar anlamsız bir kavgada hayatını kaybetmesin!

11- Davasını takip ettiğim Mahir Çetin geldi aklıma! Sırf Kürtçe şarkı söyledi diye linç edilerek öldürüldü! Adını duydunuz mu Sayın @BocekMuhittin Onu katledenleri de kınayacak mısınız! Üstelik Mahir tamamen savunmasızdı, onlarca kişi tekmeleyerek öldürdü! Üstelik Kaş’ta! Bu kente!
Sonuç olarak anmanıza veya her isteyenin istediğini anmasına kimsenin bir şey demeye hakkı yok ama Suruç’u bile görmezden gelip, bu sözcüklerle anmanızın maalesef fazlasıyla sizi kavganın tarafı yaptığının farkındasınız! 

Kavgayı meşrulaştırmak, kamplaşmayı derinleştirmek sorumsuzluktur! Bu genç bir delikanlı yapabilir ama yaşı başı geçmiş herkes sorumlu davranmalıdır, hele hele Büyükşehir belediye başkanı olan birinin kullandığı her sözcüğe dikkat etmesi gerekir!”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İçişleri Bakanlığı duyurdu. Sayısı 1 milyonu geçti

Gaziantep FK - Fraport TAV Antalyaspor: 0-0

Gaziantep FK – Fraport TAV Antalyaspor: 0-0