Başaran’dan hal esnafına ziyaret

İyi Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Antalya Milletvekili, ilçe başkanları ve il divanı ile birlikte Antalya Hali’ni ziyaret ederek, çiftçinin ve komisyoncunun sıkıntılarını dinledi. Vatandaşa patates-soğan şovu yapanların, pazarları kapatıp, vatandaşı fahiş fiyatlarla sebze meyve yemeye mahkum ettiğini ifade eden Başkan Başaran, “Şu anki daha net anlaşılmaktadır ki, iktidar yorulmuş ve yıpranmıştır” dedi

İyi Parti Antalya İl Başkanı , İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Muratpaşa İlçe Başkanı Semih Tayfur, Kepez İlçe Başkanı Mazlum Yücel, Konyaaltı İlçe Başkanı Serap Kaya, Aksu İlçe Başkanı Recep Bal, Teşkilat Başkanı Bülent Erol, Gençlik Politikaları Başkanı Engin Uğurlu, İş ve İstihdam Politikaları Başkanı Rafet Yumak ve Tarım Politikaları Başkanı Adnan Kabaağaç ile birlikte Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği’ni ziyaret etti. Tam kapanma döneminde zincir marketlerin açık olup, manav reyonlarından satış yapmasının serbest bırakılıp, tarım kenti olan Antalya’da semt pazarlarının da kapalı olmasının üreticinin sonunun hazırlandığı anlamına geldiğini ifade eden Başkan Başaran, “AKP hükümeti ne yapacağını iyice şaşırdı” dedi. 
Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Hasan Ali Yılmaz, “Marketler açık, pazarcılar kapalı. Pazarcılar kapalı olunca alış veriş yapan insanlar marketlere gidiyor. Kapalı ortamda virüsün bulaşma riski daha fazla. Şu anda pazarcıların sattığı sebze meyveyi vatandaşla ulaştıramıyor. Bu sebze grubu çöpe gider hale geldi. Öyle olunca üretici emeğinin karşılığını alamıyor. Pazarlardan alışveriş yapan insanlar marketlere yönelince, onlar da daha hızlı bir satış imkanına kavuştular. Daha yüksek kar marjlarıyla satış yapılıyor. Üretici kaybediyor, tüketici kaybediyor, vatandaş kaybediyor. Pazarların virüs tedbirleri alınarak açılması lazım.  Değişik mahalle ve ara sokaklarda 10-15 metrelik mesafelerle halka hizmet verilebilir. Ha markete gitmiş vatandaş, ha açık havada pazara. Bu sayede çiftçi de vatandaş da kaybetmemiş olacaktır” diye konuştu. 
İyi Parti Antalya il Başkanı , Antalya’da tarım sektörünün tam kapanmada çöktüğüne dikkat çekerken, “Semt pazarlarının pandemi kurallarına uygun şekilde tedbirler alınarak acil bir şekilde açılması lazım. Yoksa üretici de yandı, sektörde hizmet veren insanlar da. İyi Parti İl Başkanı olarak, açık ve net söylüyorum. Bu durum, tek adam sisteminin bu ülkede çöktüğünün göstergesidir. Ülkede hızlı bir seçim yapılması gerekiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik, sosyal hukuk devleti çizgisinde geliştirilmiş parlamenter demokratik sistemle bu sorunları kökünden çözeceğiz. Şaşkın ördek kıçına yüzer hesabı, Türkiye artık kıçına kıçınayüzmeye başladığını görüyoruz. Çok hızlı tedbirler alınıp, hem üreticimizin hem tüketicimizin ve yan kuruluşların lojistik paketlemesine kadar düzenleme getirilmesi gerekiyor. Bu ürünlerin çöpe atılmasına müsaade edilmemesi gerekiyor” dedi. 
Antalya Toptancı Hali’nin Türkiye’nin ihtiyacını karşılayan hem üretici hem tüketici hali olduğunu ifade eden İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Bugün seralarda ürün çıkmaya başladı. Bu ürünlerin tek alım merkezi toptancı hali ve marketlerdir. Marketlerde fiyatlar 5-10 lira arasında seyrederken, vatandaşın hallerde olanları görme imkanları yok. Domates, biber, dolmalık biber, patlıcan 2 lira, salatalık 1 lira. Tüketicinin hallere ulaşma şansı yok. Pazarlar da kapalı olduğu için ürünler hallerde kalıyor. Oysa hükümet, belediyelerle anlaşarak her mahallede rahat imkanlarla açık havada Pazar yerlerinin kurulması sağlayabilir. Bugün Ramazan ayında insanlarımız yokluk ve açlık çekerken, bu ürünlere ulaşma imkanı yokken, ürünler hallerde 1-2 liraya satılıyor, geri kalanı da çöpe dökülüyor. Hükümet milyonlarca insanın içeride kalmasını sağlarken, ürünlere ulaşmasını sağlamaması ne vicdanla bağdaşır ne hakla, ne de hukukla. Türkiye bugünlerde bol zamanını yaşarken maalesef ürünler çöpe gidiyor” şeklinde konuştu. 
2020 yılının mart ayından bu yana yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle pandemi sürecinin sağlıklı yürütülemediğini hatırlatan Başkan Başaran, vaka sayıları her geçen gün artarken, tam kapanma için özellikle yaz aylarının tercih edilmesinin çiftçiler açısından manidar olduğunu söyledi. Başaran, “Yaz aylarında çiftçilerimizin ürettiği çilek, marul, maydanoz, soğan, salatalık, kabak gibi ürünlerin zamanında tüketici ile buluşmaması demek, hepsinin çöpe gideceği anlamına gelir. Çiftçilerimizin mahsullerini tepki olarak çöplere atması bile bizleri fazlasıyla üzmüştür. Ve bu da hükümetin vatandaşına, ına, çiftçisine sahip çıkamadığının göstergesidir” dedi. 
Başaran, konuşmasına şöyle devam etti: Market ve manavların reyonlarında taze olmayan, çürümeye yüz tutmuş ürünleri halka dayatmanın da hiçbir mantığı ve açıklaması olamaz. Pazarda alış veriş yapmakta zorlanan vatandaşı market zincirlerinin eline teslim etmenin bir izahı yoktur. Pazarların kapatılması ile birlikte sebze ve meyve halleri de kapanacaktır. Pazarcı, hale giremezse nakit alışverişi olmaz, hal ı da çiftçilerden ürün almazsa ticaret olmaz. Kısacası, AKP hükümeti komisyoncu ını da çiftçileri de zor durumda bırakmıştır. Semt pazarlarının özellikle vatandaşın alım gücünün düştüğü bu zor günlerde kontrollü bir şekilde derhal açılmalıdır. Aksi halde çiftçinin ürettiği bütün mahsul çöp olmaya devam edecektir. HES kodu uygulaması ve kolluk güçlerinin kontrolünde mahallelerde haftanın belirli günleri küçük pazarlar faaliyet göstermelidir. Vatandaşın ucuz ve taze meyve-sebze alma hakkı elinden alınmamalı. Düne kadar patates-soğan şovu yapan AKP hükümeti, çiftçinin elinde kalan mahsuller için bir çözüm düşünüyor mu?”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

AKP, küçük esnafın fişini çekti

CHP’li heyetten Serik’te ziyaretler