Boztaş: Özel turizm destek paketi açıklanmalı

TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısına katılan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, pandemi dönemi ile birlikte bölgede yaşanan ekonomik sıkıntılara değinerek, “Sadece turizm bölgelerinin faydalanabileceği özel turizm destek paketi açıklanmalı” dedi.

Boztaş: Özel turizm destek paketi açıklanmalı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısı, video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, pandemi döneminde ticaret ve sanayi odalarının yoğun çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, oda başkanlarının taleplerini gerekli mercilere ilettiklerini söyledi.

Toplantıda söz alan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, pandemi sonrasında turizm bölgelerinin ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, bu sıkıntıların en çok da Manavgat- Side turizm destinasyonunda görüldüğünü söyledi. Boztaş, “Diğer turizm bölgelerinde yerli turist ağırlandığı için bizim bölgemiz kadar etkilenme olmadı. Manavgat-Side turizm bölgesi ise yabancı ağırlıklı turist misafir ettiği için pandemi ile ortaya çıkan kriz ve ekonomik sıkıntıyı en çok yaşayan turizm bölgesi oldu” diye konuştu.

Bu ekonomik daralmanın bir nebze de azalması için turizm bölgelerine yönelik özel bir turizm destek paketinin açıklanması gerektiğinin altını çizen Başkan Boztaş, “Sadece turizm bölgelerinin faydalanabileceği bir özel turizm destek paketi açıklanmasını talep ediyoruz” dedi.

Bunu da 5 madde ile özetlediklerini kaydeden Boztaş, maddeleri şöyle sıraladı;

1- KGF teminatlı turizm bölgelerine has bir kredi paketinin acilen çıkartılması ve krediye erişimin kolaylaştırılması

2- Mayıs 2021’den itibaren başlamak üzere tüm ödemelerin ötelenmesi

3- Vergi ve sicil affı

4- Kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinin 2021 yılı mayıs ayına kadar uzatılması.

5- Kira ödemelerinde devlet desteği verilmesi.
 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Meral Akşener'in anahtar listesi belli oldu

Meral Akşener’in anahtar listesi belli oldu

Döviz kurları tarihi seviyelerde

Döviz kurları tarihi seviyelerde