Büyükşehir’de sendika kavgası

Tüm Bel-Sen Antalya Şube Başkanı Karakurt, Büyükşehir Belediyesi’nde yetkili Tüm Yerel Sen’i sorunları çözmemekte suçladı.

Tüm Yerel- Sen Genel Başkanı Tamer Yiğitgüler’in Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etmesinin ardından açıklama yapan Tüm Bel-Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, “Yeni bir sözleşme imzalanacak diye iki yıldır beklenti içerisindeydik. En azından ‘Bayram ve Yılbaşı ikramiyeleri’nin günün koşullarına göre artırılacağını umuyorduk. Doğrusu, bunun için haklı nedenlerimiz ve uygun koşullar da mevcuttu. 

Sizlerin ve Sendikamızın her türlü desteği vermesine rağmen Tüm Yerel Sen, yeni ve iyi bir sözleşme yapmak için gerekli olan iradeyi ortaya koyamadı. İki yıllık bu süreçte Sözleşmenin asıl sahibi olan bizlere bir kez olsun ne istediğimizi sormadılar. İdare ile onlarca kez görüşme yaptıklarını söylediler ancak bir defa da olsa bizlere ne konuştukları hakkında bilgi vermediler.  Tüm Bel-Sen’in masada birlikte olalım teklifini hepreddettiler. Ve hep kapalı kapılar ardında görüşmeler yapmayı tercih ettiler. Sonuçta, sizlerin daha iyi bir sözleşme yapmak için verdiğiniz yetkiyi başka amaçlar uğruna kullanarak hepimiz için çok kötü olan bir sözleşmeye imza attılar.Daha da vahim olanı ise, sözleşmeyi imzaladıklarını sosyal medya ve basından öğreniyoruz” dedi. 

SORUN ÇOK, SENDİKA YOK

“Tüm Yerel Sen Genel Başkanının açıklamaları ise tamda bir ibretlik vesikası; meğer, Antalya Büyükşehir de tüm sorunlarımız çözülmüş ve nasılda mutlu yaşıyormuşuz da farkında değilmişiz” diyen Karakurt, açıklamasına şöyle devam etti: “Sorun çok, ama Tüm Yerel Sen ortada yok!

1-Geçen dönemden kalan idari haksızlıklar hala tam olarak giderilmiş değildir. 

2-Sözleşmeli olarak çalışan 441 arkadaşın memurlara göre ‘Sosyal Dengeden’ yararlanma koşulları ve ‘maaş artışlarındaki’ eşitsizlik giderilmemiştir. 

3-İtfaiye emekçilerinin yıllardır yaşadıkları ulaşım ve yemek haklarına ilişkin belirsizlik devam etmektedir.

4-Belediyede görev yapan tüm meslek guruplarının özlük, sosyal ve maddi haklarına ilişkin mağduriyetler hala giderilmiş değildir.

Sevgili arkadaşım, Belediye emekçilerinin yukarıda yazamadığımız daha bir çok sorunu olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla da sözleşme görüşmeleri bu birikmiş sorunlarınçözümü için bir fırsat olarak değerlendirilmeliydi. Ancak imzaladıkları sözleşmeden de anlaşılmaktadır ki, Yerel Sen, bu birikmiş sorunlarımızın hiç birini sözleşme masasında gündem bile yapmamıştır. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü ise yok saymışlardır.’

BALIK’A ELEŞTİRİ 

Açıklamasında Mehmet Balık’ı da eleştiren Karakurt, “Hem Belediye Başkanı Danışmanı hem de Tüm Yerel Sen’in bağlı olduğu Konfederasyon başkanı olan Mehmet Balık’ın sözleşme masasında kimin adına yer aldığı ve bu malum sözleşmenin imzalanmasında nasıl bir “katkısının” olduğu hepimiz için bir soru işaretidir. Sevgili arkadaşım; Tüm Yerel Sen’in hepimiz adına imzaladığı sözleşmede maalesef yeni hiçbir şey yoktur. Yemek ve ulaşım yardımı konusunda belirsiz vaadlerde bulunurlarken, zaten var olan sosyal tesislerden indirimli yararlanmayı yeni bir hakmış gibi göstermek ise tam bir göz boyamadır. Sevgili arkadaşım; bundan sonra Tüm Yerel Sen’e üye olmanın ve ona yetki vermenin hiçbir haklı nedeni kalmamıştır artık. Yeni ve iyi bir sözleşme yapması için verdiğiniz yetkiyi geri alma hakkını kullanmanızın tam zamanıdır. Çünkü, hepimiz adına verdiğiniz iyi bir sözleşme yapmak yetkisini amacı dışında kullandıkları anlaşılmıştır. Tüm Bel Sen olarak sizlere çağrıda bulunuyoruz; sözleşme hakkımız üzerinde oynanan bu oyunu bozalım artık. Sizlere ‘cennet’ vaat etmiyoruz, ama insan onuruna yakışır bir sözleşme yapmak için mücadele edeceğimizi bir kez daha hepinizin huzurunda ifade ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Özlem Zengin: Ne siyasal İslam’ı biliyorlar, ne bizi tanıyorlar

Bitcoin’de sert düşüş sürüyor