Antalya’nın Kaş ilçesinde ormanlık alana kurulması planlanan mermer ocağı için ÇED gerekli değildir kararı verildi. Ormanlık alana yapılması planlanan maden ocağında kilogramlarca toz açığa çıkacak.

Antalya’nın Kaş ilçesinde Karadağ Mahallesi’ne yapılması planlanan mermer ocağı için çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verildi.  Birgün’ün haberine göre CTM Mermer İç ve Dış Ticaret LTD. ŞTİ. tarafından açılması planlanan maden ocağının proje bedeli 910 bin TL. Şirket 30,96 hektarlık ruhsat alanın 10,84 hektarlık alanında çalışma yapacak. Şirket 43 yıl boyunca işletmeyi düşündüğü maden ocağından senede 100 bin metreküp cevher çıkaracak. Proje kapsamında yılda 10 milyon 350 bin TL kâr edecek.

28 KG TOZ ÇIKACAK 
Projenin yapılacağı 10,84 hektarlık ÇED alanının tamamı ormanlık alan içerisinde yer alıyor. Bölgedeki ağaçların durumuna ilişkin projenin nihai tanıtım dosyasında şu ifadelere yer verildi: “Sahada ağaçların mümkün olduğu müddette taşınması ve taşınmasının mümkün olmaması halinde kesimi Orman Genel Müdürlüğü, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve alt birimleri tarafından yapılacak ve kesilen ağaçlar Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından değerlendirilecektir.” Kaç adet ağacın taşınacağı ve kesileceği bilgisi ise dosyada yer almadı. Açık ocak yöntemiyle işletilecek mermer ocağında; cevher çıkarma, taşıma, depolama gibi her aşamasında ise yaklaşık 28 kilogram toz açığa çıkacak. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0