AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan yetki krizine ilişkin, “Hacıarifoğlu suç duyurusunda bulundu mu” sorusuna CHP’li avukat Figen Çalıkuşu cevap verdi. Çalıkuşu, “Durum hukuki olarak netlik kazandı. Dolayısıyla davalık bir durum yok” dedi

AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Hacıarifoğlu’na yönelik açıklamalarının yer aldığı “Suç duyurusunda bulundun mu” başlıklı haberimize CHP’li avukat Figen Çalıkuşu yanıt verdi.  Taş’a cevap veren Çalıkuşu, “Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Mehmet Hacıarifoğlu’dur. İçişleri Bakanlığı’nın Belediye Yasası’nın ‘vekil atama’ yorumuyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yönetilme konusu hukuki olarak bir kez daha netleşmiş, bir boşluk kalmamıştır” dedi. 

  DAVA AÇMAYA GEREK YOK 
“Yok hükmünde olan bir idari işlemin iptali için idari yargıda dava açmaya esasen gerek bulunmamaktadır” diyen Çalıkuşu, açıklamasında “Acil şifa bulmasını dilediğimiz başkanımız Muhittin Böcek’in vekil olarak atadığı Mehmet Hacıarifoğlu   ‘yeni vekil atama’ konusundaki durumu “yok hükmünde’”saymış ve Belediye Teftiş Heyeti’ni görevlendirmiştir.  Yok hükmündeki bir gelişmeyle ilgili cezai ve idari bir açık olmadığı açıktır. Teftiş Heyeti’nin soruşturması sonucu ya da eş zamanlı  olarak şüphe doğurmak işin girişimde bulunanlar hakkında ‘suç duyurusu’ yapma opsiyonu da geçerlidir. Teftiş ve Bakanlık soruşturması başladığına göre eksik bırakılan bir keyfiyet yoktur” sözlerine yer verdi. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0