Dolar yeni haftaya sakin başladı!

Türk varlıklarının risk priminin belirgin şekilde azaldığı geçen haftanın ardından TL yeni haftaya yatay bir başlangıç yaparken, piyasalarda perşembe günü açıklanacak olan faiz kararı bekleniyor.

Dolar yeni haftaya sakin başladı!

Ekonomi yönetiminin geçen hafta değişmesi ve yeni ekonomi yönetiminin “güven ve krebilite”yi ön plana çıkaran açıklamalarına destek vermesinin ardından geçen hafta TL dolar karşısında 10’a yakın değer kazandı.

Yabancı bankalar ekonomi yönetimindeki değişikliğin ardından müşterilerine TL’de ağırlık artırmalarını tavsiye ederken Türkiye’nin risk priminin göstergesi olan beş yıllık CDS’ler ise 520 baz puanlı seviyelerden 402 baz puana düştü. Borsa İstanbul bankacılık endeksi 23, BIST-100 endeksi 8 yükseldi.

Gerçekleşmesi halinde bu faiz artışının piyasalardaki faizlere belirgin bir yansıması olması beklenmiyor. Gecelik faizler hali hazırda 14.75, TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyet (AOFM) ise 14.56 seviyesinde. Ancak yine de piyasalar faiz kararını şu ana kadar yapılan açıklamaların ilk sınavı olarak görüyorlar.

PİYASADAKİ HAREKET YABANCI KAYNAKLI

Ekonomi yönetimindeki değişiklik öncesinde TL reel bazda tarihin en düşük değerlerinde işlem görürken, yabancı yatırımcılar da Türk varlıklarındaki pozisyonlarını tarihi düşük seviyelere çekmiş durumda idiler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Acil 14 gün kapanmalı, doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir

Acil 14 gün kapanmalı, doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir

Paşanın Melekleri Avrupa'da tur atladı

Paşanın Melekleri Avrupa’da tur atladı