Hapis cezası onandı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 4 yıl 8 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı ‘a, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 7 Eylül 2018’de verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezası tarafından onandı.

‘DEN TEPKİ

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, ’ın kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Dede, şunları söyledi:

“‘ın tam da ‘Kobani kumpas davasının’ görülmeye başlandığı 26 Nisan tarihinde bu kararı onaylamış olması, kararın partimize ve seçilmişlerimize karşı yargı eliyle yürütülen tasfiye saldırılarının bir parçası olduğunu göstermektedir.

“KUMPAS DAVASI”

AİHM’nin Demirtaş’ın derhal tahliye edilmesi yönündeki kararının ardından Erdoğan’ın söylediği ‘Biz de karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz’ sözünü talimat olarak kabul eden yargı kurumları, bir kez daha kendilerine verilen siyasi talimatın gereğini yerine getirmiştir. 5 yılı aşkın süredir iktidarın vesayeti altındaki yargı tarafından ’ye ve ’lilere dönük yürütülen kumpas davalarının tek bir merkezden yönetildiğini, talimatla çalışan yargı mensuplarının ve mahkemelerinin büyük bir uyum içinde çalıştığını gayet iyi biliyoruz.

“KARAR SİYASİ”

AİHM Büyük Dairesi’nin Demirtaş kararında da oldukça açık ve net bir biçimde açıkladığı üzere Demirtaş’a ilişkin verilen kararlar siyasidir. Taraflı ve bağımlı yargı mensupları tarafından verilen bu karar da hukuken yok hükmündedir. ’ın onama kararını 26 Nisan’da vermesi de tesadüf değildir. olarak tüm bu hukuksuzlukları, hem hukuken hem de siyaseten mücadelemizi büyütmenin vesilesi yapacağız. Bu örgütlü kötülüğe karşı kazanacağımıza inancımız tamdır.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Demir Adam Ali Bıdıdan Türkiyede bir ilk

Demir Adam Ali Bıdı’dan Türkiye’de bir ilk

Tütüncü: Özkoç özür dilesin