Manavgat MYO Eğitim ve Uygulama Bahçesi açıldı

Manavgat MYO Eğitim ve Uygulama Bahçesi açıldı

 

Ömer KARÇA/MANAVGAT, (DHA)- AKDENİZ Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Hacı Nazmiye-Mehmet Tümbül Yerleşkesi Organik Tarımı Programı Eğitim ve Uygulama Bahçesi, törenle açıldı. Hayırseverler tarafından yaptırılan bahçede sebze ve tropik meyve seralarının yanı sıra, tıbbi aromatik bitki parseli ve meyve koleksiyon parseli bulunuyor.

Öğrencilerin teorik bilgilerini uygulamalı eğitimle pekiştirmek amacıyla Manavgat Meslek Yüksekokulu Hacı Nazmiye-Mehmet Tümbül Yerleşkesi’nde Eğitim ve Uygulama Bahçesi kuruldu. Manavgat Yükseköğretim Bilimsel Teknolojik Araştırmalar Vakfı (MAYÖV) ve Manavgat İş İnsanları Derneği (MASİAD) girişimiyle hayırsever iş insanlarının desteğiyle toplam 6 dekar alana kurulan bahçede, 1 dekar sebze serası, 1 dekar muz ve tropik meyve serası, 1 dekar tıbbi aromatik bitki parseli ve 3 dekar meyve koleksiyon parseli, minyatür üzüm bağı ile kanatlı hayvan yetiştiriciliği için tesis bulunuyor.

Törende konuşan Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Sert, turizm sektöründe çalışacak kalifiye iş gücünün yetiştirilmesi amacıyla iş insanı Ali Rıza Tümbül tarafından Turizm Eğitim Merkezi (TUREM) olarak kurulan ancak ülke genelinde TUREM’lerin kapatılması sonrasında Akdeniz Üniversitesi’nde bağışlanan okulda, öğrencilerin teorik bilgilerini pekiştirmek amacıyla hayırsever iş insanlarının katkılarıyla eğitim ve uygulama bahçesi kurulduğunu söyledi.

Koronavirüs salgınının insanlara tarım ve gıdanın önemini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Sert, “Manavgat’ta turizmden sonra ikinci gelir kapısı tarım. Tarım, Manavgat’ın kurulduğu zamandan bu yana her zaman önemli olmuştur. Daha sonra bölgeye turizmin gelmesi ile ikinci plana inmiş gibi olsa da yine son dönemlerde önemini gösterdi. Manavgat’ta tarımın tekrar canlanması için bu okul çok önemli bir adım” diye konuştu.

34 TÜR VE 77 ÇEŞİT MEYVE AĞACI VAR

Eğitim ve Uygulama Bahçesi hakkında bilgi veren Manavgat Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı Öğretim Üyesi Sabriye Atmaca, bahçenin yapıldığı alanın daha önce bakımsız bir nar bahçesi olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“5 hocamızla birlikte hedefimiz öğrencilerimize sadece derste teorik olarak değil uygulamalı bir şekilde eğitim vermek olduğu için kolları sıvadık ve çalışmaya başladık. Sağ olsun Manavgatlı hayırseverler de bizleri destekledi. Biz bir istediysek onlar 10 verdi diyebilirim, küçük bir seramız olsun derken 1 dekarlık sebze serası, yan tarafta da 1 dekar 250 metrekarelik muz ve tropik iklim ya da erkenci meyve diyebileceğimiz yüksek çatılı ve bu bölgede yaygınlaşan sera yapıldı. Bu seralar yapıldığı için üniversitemizin desteği ve bilimsel çalışmalarımız da devam etsin diyerek BAF’ta yürüttüğümüz bir proje başlattık. Bu proje kapsamında pitaya, papaya ve muzun Manavgat koşullarında farklı türlerinin yetiştiriciliğine başladık. Bunun yanında arkada Tıbbi Aromatik Bitkiler parselimiz var. BATEM ile işbirliği yaptık,17 tıbbi aromatik bitkinin ekim ayında dikimini gerçekleştirdik. Tıbbi aromatik bitkilerimiz arasında lavantaya da, defneye de yer verdik. Salviya, şeker otu, aloa vera gibi birçok bitki türü bulunuyor. Bir başka projemiz de meyve bahçesi. 3 dekarlık bir parsel, bu parseli meyve koleksiyon bahçesi olarak düşünebiliriz. Muz ve pitayayı da dahil ettiğimizde okulumuz bünyesinde 34 türle 77 farklı çeşit bulunuyor. Son olarak kanatlı hayvan yetiştiriciliği ünitesi var.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İyi Parti, batı ilçelerini gezdi

Tekirova’daki 5 yıldızlı tahsisler iptal!