ÖNÜMÜZE BAKALIM

Antalyaspor uzun süren yenilmezliğini Alanyaspor karşısında kaybetti. Bu maçı Çarşamba günü yine Alanyaspor ile oynanacak kupa maçından ayrı değerlendirmemek gerek diye düşünüyorum. Ersun Yanal bu maçlık sahaya sürebileceği en iyi takımıyla oynamadı bence. Ligdeki konuma bakınca hedef açısından kupa maçı daha değerli duruyor çünkü. Hocanın hesabını iki maç üzerinden yaptığını tahmin etmek çok güç değil.

Burada şunu söylemek istemiyorum tabii ki. Antalyaspor’un, en azından hocasının bu maçı bile isteye rakibe bıraktığı ya da önemsemediği gibi bir şey değil söylediğim. Ama hocanın kupa maçına sakladığı bir hücum planı var bence. En basitinden, rakibi pas yaparak üzerine çekmek ve bloklarının arasını açmak, oraya da Fredy, Amilton, Gökdeniz gibi oyuncuları sokmak için Alanyaspor ideal bir rakip. Özellikle Amilton gibi süratli ve koridor kullanmayı seven bir oyuncu için. Onu kenarda tutmak, kupa maçına dönük bir hamle. Ciddi bir sakatlığı yoksa Doğukan’ın kadroda olmayışı da böyle değerlendirilebilir.

 

Yine de salt bu maç üzerinden bir miktar değerlendirme yapmakta fayda var. İlk iki gol ki maçı Alanyaspor adına koparan da bu iki gol, delikli peynir felsefesine uygun goller. En kötü birkaç senaryonun birleşimi var yani gollerde. İlk golde penaltı öncesi topu defansın arkasına atan oyuncu hiçbir baskı görmüyor, bu ilk handikap. Üç stoper özellikli oyuncunun bu topta rakibe yakın baskı yapmamaları ve sadece ofsayttan medet ummaları bana göre bir diğer hata. Gökdeniz’in uyuklayarak ofsaytı bozması ve kaleci Boffin’in dağınık gelişini de ekleyince peynirde baya bir delik oluşuyor. Fakat burada dikkatten kaçan bir durum var. Hele de VAR incelemesinde bunu görmemeleri ya da dikkate almamaları bence büyük hata. Babacar topa dokunurken diğer ayağını dağınık gelen Boffin’e takılmak için kasten zemine takarak yavaşlıyor. Hakemi aldatmaya yönelik bu hareketin ödülü ise penaltı oldu. Bu delikten de öte bir yarık artık. Eşine az rastlanır ve ustaca bir yedirme bu penaltı.

 

İkinci golde ise Mustafa Pektemek çok rahat alıp dönüyor, kat ediyor ve vuruyor. Bu kadar aciz kalınması Antalyaspor’un normallerine aykırı ama oluyor işte.  Gerekirse insan önüne yatar yine o şutu çektirmez. Kaleciden dönen top ise asistten farksız bir şekilde oyuncunun kafasına oturuyor. Olumsuzlukların üst üste normalden fazlaca gelmesi bu sonucun başlıca sebebi.

 

Yine golle sonuçlanmayan benzer iki atağı daha var Alanyaspor’un ilk yarıda. Birisinde orta alan oyuncuları yeterli baskıyı yapmıyor diğerinde ise yine stoperler seyrediyor. Tamamen oyuncu kaynaklı durumlar bunlar ve sistemle ya da defansın öne çıkmasıyla falan ilgisi yok. Antalyaspor’un zaten ceza sahasında otobüs savunması yapmadığını defalarca söyledik. Bu maçın savunma zaafı tamamen performansla ilgili. Ha bir de maçı esas kaybettiren ilk yarıdaki iki golde ve verilen pozisyonlarda hiçbir sorumluluğu ve hatası bulunmayan Omar İmeri ile de ilgisi yok bu yenilginin. Sosyal medyada bu yönde eleştirilere çokça rastladığımdan söylüyorum bunu.

 

İşin topla oynama tarafında ise zaten sorunları bulunan bir takım Antalyaspor ve buna Fredy’nin yokluğu da eklenince pozisyon üretmekte çok zorlandı. Kupa maçında ise savunma direncinin daha yüksek olması en doğal beklentimiz. Bu maçta piyasaya çıkmayan Fredy, Amilton, Doğukan, Podolski, Serdar gibi oyuncuların kupa maçında sahne alması şart ve tam kadro olarak çıkılacak bir maçta Alanyaspor’un sisteminin iyi bir analizle Antalyaspor için bir şans olduğunu düşünüyorum. Ersun Hoca da bunu çok iyi biliyor bence. Mental olarak sağlam kalması halinde de o maçın favorisi Antalyaspor.

 

-Aran Mehmet Yanar yazdı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Fenerbahçe, Kadıköy’de yenilgi rekoru kırdı

Kılıçdaroğlu’na sert eleştiri: Korkaksın, bitiksin