Tamino Amir Kimdir?

Annesinin, adını Mozart’ın ‘Sihirli Flüt’ operasından etkilenerek koyduğu tam adı ile Tamino-Amir Moharam Fouad 24 Ekim 1996 yılında Belçika Anverste dünyaya geldi. Mısır’ın önemli müzisyenlerinden ve film yıldızlarından birisi olan Moharam Fouad’ın da torunudur.

Annesinin evde piyano çalıp şarkı söylemesi ve annesinin plak koleksiyonun müzik hayatınında büyük rolü olduğunu dile getiren Tamino küçükken müziğe ve tiyatroya büyük bir ilgi duyormuş 10 yaşındayken klasik piyano öğrenmeye başlamış ancak 2-3 yılın ardından bir süre müzikle ilgilenmemiş tiyatro ile ilgilenmeye devam etmiştir. 14 yaşında ilk şarkısını besteleyen tamino müziğe tekrar dönmüştür.

“Aslında ilk göz ağrım tiyatroydu. Sonra onu müzikle aldattım”

“Sanırım yazdığım her şarkının bir hikâyesi var. Hiç anlamı yokmuş gibi gözükenlerin bile… Ama detaylı bir şekilde bunları anlatmak dinleyicinin kendi yorumunu ve şarkıyı dinlerken hissettiklerini zedeler sanırım. İyi bir şarkı, sanki kendi şarkınmış gibi hissettirir. Sanki sana ait duyguları anlattığını hissedersin ve sanki senin de yaşadığın meseleleri anlatıyordur. Bu yüzden şarkılarımın ardındaki hikâyeleri açıklamaktan kaçınıyorum.”

Lise yıllarında 90ların rock gruplarını(Soundgareden,Nirvana vb.) dinleyen tamino ilk grubunun bir punk grubu olduğunu söylüyor
ancak 17 yaşında Amsterdam Kraliyet Konservatuvarı’nda eğitim aldıktan sonra kendi adıyla solo bir şekilde sahne almaya
başlamıştır.
19 Ekim 2018’de yılında ‘Amir’ adlı albümünü çıkardı. Albümde bol bol Arap müziği esintisi vardır albüm boyunca Tamino’ya
çoğunluğu Irak ve Suriye mültecilerinden oluşan Nagam Zikrayat adlı bir müzik topluluğu eşlik etmiştir.

Tüm dünyaca “Jeff Buckley’nin Varisi” olarak anılan Tamino “Benzetilmekten onur duyarım ,Sadece benzetme olarak kalırsa..”
demiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Muratpaşa-Yeşilay  Bağımlılığa karşı

Muratpaşa-Yeşilay Bağımlılığa karşı

Cumhur İttifakı’ndan  maden işçilerine ‘Hayır’

Cumhur İttifakı’ndan maden işçilerine ‘Hayır’