TURİZMCİ YİNE LİDER

TURİZMCİ YİNE LİDER

TÜM dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının etkileri devam ederken turizmde son veriler umut verdi. Bu koşullarda bile turizm yatırımlarının sürdüğünü gösteren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye genelinde işletme belgeli ve belediye belgeli otellerin sahip olduğu yatak sayısı nisan ayında 1.59 milyonu geçti. Yatırımda olan oteller de dikkate alındığında Türkiye’nin toplam yatak sayısı 5-6 yıl içinde 1.76 milyonu bulacak. Antalya, mevcut altyapısı ve yeni tesis yatırımlarıyla Türkiye’de açık ara lider konumunda.

48 BİN 500 YENİ YATAK

Türkiye genelinde en fazla otel yatağına sahip olan Antalya, liderliğini sürdürmeye devam etti. Antalya, 2021 yılı nisan ayında toplam 598 bin yatağa yaklaştı. Kentin yatak sayısının 462 bini işletme belgeli otellerde, 136 bini de belediye belgeli tesislerde toplandı. Antalya turizmine yatırımı süren otellerle birlikte 48 bin 500 yeni yatak daha eklenecek. Bu yatırımlarla birlikte Antalya’nın sahip olduğu yatak sayısı 647 bini geçecek.

ANTALYA İLK SIRADA

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Antalya, Türkiye’nin işletme belgeli tesislerindeki yatakların yüzde 45.3’üne sahip. Yatak sayısı dağılımında turizmin başkenti Antalya’yı yüzde 12.7 ile İstanbul ve yüzde 10.7 ile Muğla izliyor. Bu 3 il, işletme belgeli yatak arzının yüzde 69’una sahip durumda.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Rabianın mektubu bakanlığın kitabında yayınlanacak

Rabia’nın mektubu bakanlığın kitabında yayınlanacak

ALANYA’YA ÖZEL SEMPATİK FUTBOL

ALANYA’YA ÖZEL SEMPATİK FUTBOL