Vali Yazıcı, Antalya Serbest Bölge’deki firmaları ziyaret etti

Vali Yazıcı, Antalya Serbest Bölgedeki firmaları ziyaret etti

 

ANTALYA Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi (ASBAŞ) yönetim kurulu toplantısına katılan Vali Ersin Yazıcı, toplantının ardından Antalya Serbest Bölge’deki firmaları ziyaret ederek, son teknoloji üretim yapan firmaların şehrin marka değerinin artmasındaki önemine vurgu yaptı.
ASBAŞ toplantısına katılan Vali Yazıcı, Antalya Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Vitro Antalya Tarım Ürünleri ve Tohumculuk Üretim, Aden Metal ve Desird Tasarım Ar-Ge firmasını ziyaret etti. Üretime ve istihdama büyük katkı sunan firmaları tebrik ederek sözlerine başlayan Vali Yazıcı, “Antalya olarak sadece turizmde değil, alt sanayi kolları ve tarımda da çok başarılı işler ortaya koymaktayız. Antalya’da dünya çapında son teknoloji üretim yapan birçok firmamız mevcut. Ülkemizin de en önemli üretim merkezlerinden biri olan Antalya’mızda yerli ve milli sanayimizi ileriye götürmek için çok çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Ziyaretine ilk olarak Antalya Serbest Bölge’de 1997 yılında kurulan, 50 kişilik ekibi ile tarım ürünleri ve tohumculuk alanında üretim yapan Vitro Antalya Tarım Ürünleri ve Tohumculuk Üretim firmasını ziyaret ederek başlayan Vali Yazıcı, şirket yetkilisi Hasan Yaşar’dan üretim faaliyetleri ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi aldı.
ANTALYA DENİNCE AKLA TURİZM VE TARIM GELİYOR
Antalya’nın, her ne kadar turizmle ön plana çıkmış olsa da kadim bir tarım şehri olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, “Antalya turizmde olduğu gibi tarımda da öncü ve lider bir şehir. Türkiye’deki tarımın adeta lokomotifi konumunda. Bu başarının tesadüf olmadığını bölgedeki tarım üzerine çalışmalar yapan firmalarımızı ziyaret ettiğimizde daha iyi anlıyoruz. Tarım Antalya’nın ana sektörlerinden biri” diye konuştu.
Dokusunu aldıkları bitkiyi klonlayıp çoğaltarak tüm dünyaya sattıklarını belirten firma yetkilisi Hasan Yaşar, bitkilerin yetiştirilmesi, fidecilik ve organik tarım gibi önemli konularda araştırma faaliyetleri yürüttüklerini dile getirdi.
PANDEMİ DÖNEMİNDE TARIMIN ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILDI
Pandemi döneminde bir yılın geride kaldığını, bu zorlu süreçte tarımın ve üretimin öneminin çok daha iyi anlaşıldığını belirten Vali Yazıcı, “Pandemi döneminde şunu çok iyi anladık ki üretmiyorsanız, üretemiyorsanız her şey boş. Antalya olarak bu süreçte üretimin aksamaması için elimizden geleni yaptık. Özellikle bu dönemde tarımın ne kadar stratejik bir sektör olduğunun daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Bu sebeple üretim yapan, ülkemize değer katan herkesin yanındayız” şeklinde konuştu.
Vali Yazıcı, ardından cephe ve çatı kaplama konusunda uzmanlaşmış, uluslararası birçok ödüllü projeye imza atan Aden Metal firmasını ziyaret etti. Antalya Serbest Bölge’de 1990 yılında kurulan firma 2000 yılına gelindiğinde 8000 metrekare kapalı alanlı 3 ayrı tesisiyle, alüminyum sistemler, ısı yalıtımlı cam imalatı ve PVC doğrama sistemleri imalatı ve elektrostatik toz boya uygulamaları konusunda faaliyet göstermeye başladı.
Konseptten projenin tamamlanmasına kadar anahtar teslimi çözümler sunduklarını belirten firma sahibi Abdullah Heyecan, dış cephe kabuğu yapımında uzman bir kadroya sahip olduklarını belirtti. Antalya’da da birçok önemli yapıda imzalarının bulunduğunu belirten Heyecan, Antalya Kültür Merkezi, yeni otobüs terminali, Cam Piramit, yeni toptancı hali gibi önemli projelerde yer aldıklarını belirtti.
BU ALANDA ÇOK İYİ YOLDAYIZ
Özellikle inşaat sektöründe dünyanın birçok ülkesinde altyapı ve üstyapı işlerini yerli firmaların yaptığını ifade eden Vali Yazıcı; “İnşaat, dış cephe ve alüminyum sistemler üzerine son zamanlarda ülkemizde çok başarılı firmalarımız mevcut. Şu an dünya üzerine baktığımızda bu konuda birçok ülkede faaliyet gösteren yerli firmalarımız mevcut. Bu son derece gurur verici. Bu alanda çok iyi yoldayız. İnşallah sektöre yön veren bu tür firmalarımızın sayılarının artmasını ve başarılarının devam etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
Son ziyaretini Antalya Serbest Bölge’de yüzde 100 yerli sermaye ile faaliyet gösteren Desird Tasarım Ar-Ge firmasına gerçekleştiren Vali Yazıcı, firma sahibi Emre Kazan’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. 2012 yılı itibariyle Antalya’da faaliyet göstermeye başlayan ve ihracat ağırlıklı çalışmalar gerçekleştiren firma ile ilgili Kazan, 40’a yakın ülkeye aktif olarak ihracat yaptıklarını belirtti.
Vali Yazıcı, Antalya Serbest Bölge’nin dünya çapında birçok firmaya ev sahipliği yaptığını belirterek, “Her zaman dediğimiz gibi Ar-Ge ve inovasyon odaklı başarılı çalışmalarla hem ülkemizi hem de şehrimizi daha ileriye götüreceğiz. Dünyanın teknolojide önde gelen ülkelerine baktığımızda Ar-Ge ve inovasyona çok önem verdiklerini, bu konuda çok çalışma yaptıklarını görmekteyiz. Ziyaret etmiş olduğumuz firmamızın Ar-Ge projeleri ihraç ettiği bilgisini aldık. Başarılı firmalarımız gurur ve övünç kaynağımız. Başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sağlık çalışanlarının koronavirüsle mücadelesi 1 yıldır sürüyor

Metruk binada çıkan yangın, büyümeden söndürüldü

Metruk binada çıkan yangın, büyümeden söndürüldü