Yandaşa göstermelik ceza

Muhalif kanallardaki eleştirileri ‘hakaret’ kabul eden ve üst sınırdan cezalandıran RTÜK, yandaşların tüm topluma yönelik hakaretlerini ise cezasız bırakıyor. Sadece Cumhuriyet ve Atatürk’e yönelik 2 bin 672 şikayetten sadece yüzde 0,15’ine denk düşen dört yayına alt sınırdan cezalar verildi.

  Muhalif kesimlere dönük yanlı kararlarıyla bilinen , konu muhaliflere yönelik saldırılar olunca üç maymunu oynuyor. Özellikle ve Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik şikayetler, cezasız bırakılıyor.

üyesi İlhan Taşcı, Atatürk ve değerlerine yönelik televizyondaki hakaret ve küfürler nedeniyle ’e yapılan şikayetleri ve verilen cezaları mercek altına aldı. Taşcı’nın belirlemelerine göre, son beş yılda Atatürk ve ilkelerine yönelik küfür, aşağılama ve hakaret nedeniyle ’e 2 bin 672 şikayet yapıldı.

bu şikayetlerden yalnızca dördünü görüşerek karara bağladı. Taşcı, yönetiminin, televizyonlarda AKP ve ’a yönelik en ufak eleştiriye dahi en ağır cezayı verdiğini anımsatarak, “Şikayetler ile yaptırım arasındaki derin uçurum, Atatürk sayesinde oturdukları koltukların kıymetini bilmeyenler için bir turnusol kağıdıdır” dedi.

Üyesi Taşcı, 1 Ocak 2016 ile 1 Mart 2021 tarihleri arasında, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına, milli mücadele aktörlerine ve ’in ilke ve değerlerine yönelik televizyonlardaki hakaret, aşağılama ve küfür nedeniyle Üst Kurula yapılan şikayetlere ilişkin bir rapor hazırladı.

Taşcı’nın tespitlerine göre, Mustafa Kemal ve ilkelerine yönelik hakaret ve küfür nedeniyle ilk sırayı 448 adet şikayetle Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’e ait Beyaz TV alırken bu kanalı 307 şikayet ile Akit TV izledi. TV Net kanalı hakkında 262 adet, A Haber hakkında 106 şikayet yapılırken TRT Çocuk hakkında 65 adet şikayet yapılması dikkat çekti. ’ün verilerine göre, hakaret nedeniyle en düşük idari para cezası gibi göstermelik yaptırım verilen kanallar, Akit TV, TV Net, Ülke TV ile Kanal A oldu.

EBUBEKİR ŞAHİN SARAY KORUYUCUSU

Taşcı, ortaya çıkan tablonun “birilerinin” değerleriyle ülkenin kurucusu Mustafa Kemal ile sorunu olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı. İlkesel olarak televizyonlarda eleştiri sınırının ötesindeki her türlü kirli dile karşı olduğuna işaret eden Taşcı, şu değerlendirmeyi yaptı: “ Başkanı Ebubekir Şahin kendisini yalnızca ve yalnızca AKP’nin ve Saray’ın koruyucusu gibi görüyor. ve AKP dışında televizyon kanallarında kim kime ne derse desin, duymazdan görmezden geliyor. Oysa 83 milyonun hakkı var üzerinde. Tüm yayıncılara eşit mesafede durmak, yayınlarla ilgili de hakkaniyetli olmak zorunda. Ancak rakamlar da ortaya koyuyor ki, Başkanı ve yönetimi, Atatürk ve değerleri konusunda duyarsızlar. Şikâyetlerle yaptırım arasındaki orantısızlık bunun açık göstergesidir. Hiç kimse ülkenin kurucusu Atatürk’e yönelik televizyonlardaki hakareti, küfrü görmezden gelemez. Oturdukları koltuk Atatürk ve onun ilmek ilmek ördüğü sayesindedir.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Manavgatta tekneler yandı

Manavgat’ta tekneler yandı

CHP MYK’ da gündem Antalya