Akıncı: Kaleiçi çok başlı yönetim nedeniyle yeterli hizmeti alamıyor

Akıncı: Kaleiçi çok başlı yönetim nedeniyle yeterli hizmeti alamıyor

ANTALYA, (DHA) – ANTALYA Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, Kaleiçi’nin çok başlı yönetim nedeniyle yeterli hizmeti alamadığını belirterek, “Kaleiçi’nin yönetim biçimleri, alan yönetimi de dahil olmak üzere masaya yatırılmalı ve tartışılmalıdır” dedi. Akıncı, EXPO alanınıan satışına da karşı olduklarını kaydetti.    
Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ANSİAD) 11. Olağan Toplantısı’nın konuğu, İYİ Parti İzmir Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özlale oldu. ‘Ekonomi ve Siyasette Güncel Gelişmeler’ konu başlığı ile düzenlenen toplantı, Akra Otel’de gerçekleşti.
Toplantının moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi & ANSİAD Fahri Üyesi Doç. Dr. Şükrü Erdem’in yaptığı toplantıya İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, ATSO Meclis Başkanı & ANSİAD Üyesi Ahmet Öztürk, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı & ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) & ANSİAD geçmiş dönem başkanı Abdullah Erdoğan ile çok sayıda üye katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Orta Vadeli Program’ın (OVP) nispeten gerçekçi-akılcı bir çerçevede açıklandığını, yapısal reform atıflarına rağmen yeterli analizin yapılmadığına dikkati çekti. 
Antalya’daki STK’ların ve bu şehirde yaşayan insanların birçok açıdan Antalya’ya borcu olduğunun altını çizen Akıncı, Antalya’da eksik ve hatalı gördükleri konuları ANSİAD çalışma masalarında ele aldıklarını söyledi. Akıncı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Bunlardan bir tanesi Kaleiçi bölgesidir. Kaleiçi’nin içinde barındırdığı tarihi kültürü, geçmişten geleceğe taşımanın, burada yaşayan her vatandaşın görevi olduğunu düşünüyoruz. Kaleiçi, Antalya’nın turizm rekabetindeki en önemli silahıdır. Ve yıllardır biliyoruz ki buradaki çok başlı yönetim nedeniyle Kaleiçi yeterli hizmeti almadı ve alamıyor. Zaman zaman belirli bir siyasi irade geliyor ve ortaya bir vizyon koyuyor, ancak Kaleiçi belirli bir seviyeye gelse bile yine bu çok başlı yönetim yüzünden bu hizmet sürdürülebilir nitelikte olmuyor. Bu nedenle Kaleiçi’nin yönetim biçimleri alan yönetimi de dahil olmak üzere masaya yatırılmalı ve tartışılmalıdır. Bu konudaki düşüncelerimizi ANSİAD toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile paylaştık ve ANSİAD Kent Gelişim Çalışma Masası toplantılarında alanında uzman kişiler ile bunun çalışmasını yaptık. Kaleiçi’ni yönetim anlamında sürdürülebilir kılmak hepimizin görevidir.” 
‘ANTALYA’NIN SİMGE BİR YAPISI YOK’
Antalya’nın dünya kenti olmadığını ancak potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten Akıncı, kentin simge yapısı olmadığına dikkat çekti. ANSİAD olarak bu konuda yaptıkları çalışmalardan bahseden Akıncı, Antalya Müzesi’ni örnek gösterdi. Akıncı, “30 dönümlük bir alanın içinde yer alan Antalya Müzesi’nin yerini değiştirmeden müzeyi yanında bulunan ve Karayolları lojmanlarına ait 40 dönümlük arsa ile birleştirerek Antalya’ya dünya ölçeğinde simgesel bir yapı kazandırılması konusundaki çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dosyalarımız ile birlikte bu konuyu sürekli gündemde tutacağız. Bu konuda sayın milletvekillerimize de büyük iş düşüyor” dedi. 
‘EXPO NASIL SATILACAK?’
Antalya’da yer alan EXPO fuar alanının satışı hakkında konuşan Akıncı, “EXPO yapılan alanların daha önce satıldığını hiç görmediğini söyledi. Akıncı, “Türkiye’de ilk kez bir EXPO alanının satılmak istendiğini şahit oluyorum. Bu konuda herhangi bir şeffaflık yok. EXPO nasıl satılacak, satıldıktan sonra oraya ne yapılacak, kaç parçaya bölündü, bu ihale yapılırken bu bölgeye nasıl bir misyon yüklendi ve bu misyon ticari midir? Bunların hiçbirini bilmiyoruz ama doğru olan bir şey var ki EXPO’ların satılması diye bir şey olmamalıdır. ANSİAD olarak EXPO alanının içinde çeşitli tarım faaliyetlerinin olacağı bir tarım vadisi olarak değerlendirilmesi aynı zamanda buraya bir tarım üniversitesi yapılması gerektiği fikrimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi. 
Prof. Dr. Ümit Özlale ise konuşmasında, enflasyonla nasıl mücadele edilecegine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
TÜRSAB Kaleiçi'nde neler çeviriyor?

TÜRSAB Kaleiçi’nde neler çeviriyor?

Antalya 8 ayda 10 milyon turist ağırladı

Antalya 8 ayda 10 milyon turist ağırladı