AKP’den fahiş fiyatlara makyaj

 AKP, fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için bir perakende düzenlemesini hayata geçirmeyi planlıyor. Düzenlemenin e-ticaret, zincir market, küçük esnaf ve vatandaşa ucuz ürün ulaştırmayı kapsayan dört ayağı olacak. Düzenlemeyle zincir marketlerin otoyol kenarlarında kurulması hedefleniyor. AK Parti kaynakları, şu anda mahalle aralarında bulunan marketlerin mevcut durumlarının korunacağını söylüyor. E-ticaret ile uğraşanlara ise bazı alanlarda vergi muafiyeti getirileceği de konuşulanlar arasında.

 KOZMETİK VE KIRTASİYE SATILMAYACAK

 Sabah’tan Eda Işık, Barış Şimşek ve Mustafa Kaya’nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Tarım Kredi Kooperatif marketlerinin sayısının artacağını söylemesinin ardından diğer yandan perakende düzenlemesi ile vatandaşın ucuz ürüne ulaşmasının sağlanması hedefleniyor. Düzenlemede, bin 500 metrekareden küçük olan zincir marketlerde kozmetik ve kırtasiye ürünlerinin satışının yasaklanacağı konuşuluyor.

 ‘SÜPER MARKET OMBUDSMANLIĞI’ GELİYOR

 Çalışma kapsamında, ‘süper market ombudsmanlığı’ sistemi de değerlendiriliyor. Ayrıca, düzenleme ile perakendeciler ve tedarikçiler tedarik sözleşmeleri yapacak. Pazarlama maliyetleri ve raftan çıkarma işleri mevzuata uygun hale getirilecek. Mevzuat ihlali durumunda süper market ombudsmanı devreye girecek. Soruşturma ve ceza süreçlerini yönetecek.  

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Küçük esnaftan vergi alınmayacak

Manavgat’ta uyuşturucu operasyonu