Alanya’da mitral kapak darlığı ameliyatsız tedavi edildi

Alanyada mitral kapak darlığı ameliyatsız tedavi edildi

 

Alkın BİRİCİK/ALANYA, (DHA)- ALANYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, romatizmal mitral darlığı ve kalbin sağ tarafında büyüme tespit edilen Behice Kanmaz (45) kardiyoloji hekimleri tarafından hastanede ilk kez uygulanan ameliyatsız işlemle tedavi edildi. 
Nefes darlığı ve çarpıntı şikâyetleri ile Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cemal Köseoğlu’na başvuran Behice Kanmaz’a yapılan detaylı ön tetkik ve değerlendirmeler neticesinde romatizmal mitral darlığı ve kalbin sağ tarafında büyüme teşhisi konuldu. Doç. Dr. Köseoğlu ve kardiyoloji hekimleri Behice Kanmaz’ın mitral darlığının ameliyatsız tedavisine karar verdi. Hastanede ilk kez uygulanan ameliyatsız işlemle kasığından girilerek Behice Kanmaz’ın mitral kapağı açıldı ve tedavisi yapıldı.
‘TEKNOLOJİYLE BİRLİKTE DÜŞÜK RİSKLERDE TEDAVİ GEREÇKLEŞTİRİYORUZ’
Doç. Dr. Cemal Köseoğlu, başarılı müdahale hakkında, “Hastamız Behice Kanmaz’ı, mitral balon yardımıyla kasıktan girerek daralmış kapağını açtık. İşlemi hastamızı uyutmadan gerçekleştirdik. Son kontrollerimizi yaptık ve hastanın kalp kapağının gayet iyi çalıştığını gözlemledik. Hastamız, yoğun bakım takibinin ardından taburcu edilecek” şeklinde konuştu. Doç. Dr. Köseoğlu, tıp teknolojisindeki ilerlemelerin ve ameliyatsız müdahale olanaklarının giderek arttığını da vurgulayıp, “Artık ciddi kalp kapak sorunlarını düşük risklerle tedavi edebiliyoruz” dedi. (DHA)

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Büyükşehirden 39 bin kişiye diş tedavisi

Büyükşehir’den 39 bin kişiye diş tedavisi

Millet Bahçesi Caminin halıları yıkandı

Millet Bahçesi Cami’nin halıları yıkandı