Antalya Haberleri: Akdeniz Üniversitesi’ne Kurumsal Akreditasyon Belgesi

Akdeniz Üniversitesine Kurumsal Akreditasyon Belgesi

 

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA) – AKDENİZ Üniversitesi (AÜ), Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında, kurumsal akreditasyon almaya hak kazanan 6 devlet üniversitesinden biri oldu. Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’a takdim etti.

AÜ Atatürk Konferans Salonu’nda Yükseköğretim Kalite Kurulu Kurumsal Akreditasyon Belgesi takdim töreni gerçekleşti. Törene, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, Genel Sekreter Mehmet Yılmaz, kurul çalışanı Doç. Dr. Salih Bardakcı, AÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, AÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, fakülte dekanları, Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ve çok sayıda akademisyen katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından AÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki öğretim görevlileri ve öğrencileri müzik dinletisi gerçekleştirdi.

‘SİSTEM DÜNYA İLE UYUMLU’

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, özellikle son yıllarda yükseköğretim alanında hızlı değişim yaşandığını ve mevcut yükseköğretim sisteminin dönüşmesini sağlayacak adımlar atıldığını söyledi. Prof. Dr. Elmas, YÖKAK’ın 2018 yılında bağımsız hale geldiğini hatırlatarak, “İdari ve mali yönden bağımsız bir kurul oldu. Daha önce YÖK’ün içinde bir komisyondu. Karıştırılıyor ama biz ısrarla vurguluyorum. YÖK’le yapısal olarak hiçbir ilgimiz yok. 2 sene içinde dünyadaki tüm üst kuruluşlara tam üye olduk. Hedefimiz tüm dünya ile konuşan ama ülkemiz koşullarını dikkate alan bir ajans olmak. Bologna Süreci’nin 2000’li yıllarda başlayıp üniversiteler içine girememesinin nedeni biraz da tamamen ithal olarak aldık, kopya ettik. Ama bizim sistemimiz kopya değil, tüm dünya ile uyumlu” dedi.

BELGEYİ ALAN 6 ÜNİVERSİTEDEN BİRİ

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, 40 yıllık köklü geçmişi, güçlü altyapısı, evrensel düzeyde eğitim-öğretimi, yetkin akademik kadrosu, bilimsel başarıları ile eğitime, bilime ve topluma önemli katkılar sunan Akdeniz Üniversitesi’nin, Türkiye’de Kalite Kurulu Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni alan 6 devlet üniversitesinden biri olduğunu söyledi. Üniversite olarak kalite çalışmalarına gönüllü katılım sağlayan Türkiye’deki ilk 11 yükseköğretim kurumu arasında yer alarak konuya verdikleri önemi, önceliği ortaya koyduklarını vurgulayan Prof. Dr. Özkan, eğitim ve bilimsel araştırmanın ülkemizin geleceği için önemli bir yatırım olduğunun bilincinde oldukları için yükseköğretimde kaliteye önem verdiklerini anlattı. Prof. Dr. Özkan, “Ülkemizin de çağdaş uygarlık savaşında başarı kazanması, ekonomik kalkınmada ileri gitmesi ancak üniversitelerimizin başarısı ile mümkündür. Bilimin merkezi olan yükseköğretim kurumları bu değişimlerin taşıyıcısı olarak başta eğitim ve araştırma olmak üzere tüm süreçlerini çağın gereksinimlerine uygun biçimde yenilemek ve geliştirmek zorundadır. Biz de Akdeniz Üniversitesi olarak bu amaçla 2022-2026 Stratejik Planı ile çizdiğimiz yol haritasında ‘Üniversitemizin Araştırma Faaliyetlerini İyileştirmek’, ‘Girişimcilik Faaliyetlerini Artırmak’, ‘Eğitim Öğretim Faaliyetlerini Geliştirmek’, ‘Toplumsal Katkıyı Artırmak’, ‘Kurumsal Kapasitesinin Geliştirilmesi’ başlığında 5 tema ve 21 ana hedefle çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye konuştu.

‘ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Çok fazla emek ve zaman isteyen akademik eğitimin kalitesinin yükseltilmesi konusunda YÖKAK’ın ve Kurumsal Akreditasyon Programı’nın çok önemli misyonu olduğunu düşünüyorum. Üniversitemizi daha iyi noktaya taşımak adına YÖKAK’ın rehberliği bizlere güç katmış ve aldığımız bu kalite akreditasyonu çalışmalarımızın niteliğini daha da artırmak adına büyük motivasyon kaynağı olmuştur. Bu belge üniversitemiz adına bir gurur ve aynı zamanda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrası için de hep daha iyiye ulaşma hedefini sürdürmemiz adına büyük bir sorumluluktur” dedi.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Elmas, Rektör Özkan’a Yükseköğretim Kalite Kurulu Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni takdim etti. Prof. Dr. Özkan ise Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a Akdeniz Üniversitesi plaketi hediye etti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0
ATSO Eğitim ve Sanat Merkezi inşaatı sona yaklaştı

Antalya Haberleri: ATSO Eğitim ve Sanat Merkezi inşaatı sona yaklaştı

Otizmli özel bireyler hem eğlendi hem öğrendi

Antalya Haberleri: Otizmli özel bireyler hem eğlendi hem öğrendi