Antalya Haberleri: Ata tohumunda hasat sevinci

Ata tohumunda hasat sevinci

 

ANTALYA, (DHA) – ANTALYA Büyükşehir Belediyesi tarafından ekilemeyen alanların tarıma kazandırılması amacıyla yürütülen ata tohumu projesinde hasat sevinci yaşanıyor. İbradı ve Gündoğmuş’ta gerçekleşen yılın ilk ata tohumu hasadı çiftçinin yüzünü güldürdü.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Başkan Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma hedefiyle, ekilemeyen alanların tarıma kazandırılması amacıyla kırsal mahallelerdeki çiftçilere ata tohumu desteği sağlıyor. Terk edilmiş tarım arazilerini üretime kazandıran ata tohumu projesinde hasat dönemine girildi.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında İbradı ve Gündoğmuş ilçelerinde Aralık ayında toprakla buluşturulan ve başak veren ata tohumları hasat edildi. İbradı’nın Ürünlü Mahallesi’nde 26 dönüm, Gündoğmuş’un Karaköy Mahallesi’nde 37 dönüm atıl haldeki tarım alanına ekimi yapılan, kuraklığa ve sert iklime dayanıklı karakılçık ve kayra türü buğdaylar verimliliği ile çiftçinin yüzünü güldürdü.

SAMANLAR YANGIN BÖLGESİNDEKİ ÇİFTÇİLERE

Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Ziraat Mühendisi Seyit Emre Bilici, ata tohumundan tahminin üzerinde verim elde edildiğini belirterek, “Belediyemizin uzman personeli tarafından sürekli kontrol edilen buğdaylar iyi bir gelişim gösterdi. Elde ettiğimiz buğdayların dörtte birini alarak bir sonraki yıl tekrar toprakla buluşturmak üzere çiftçilerimize dağıtacağız. Çıkan sap ve samanlar ile de Manavgat yangınında etkilenen hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize balya desteği sağlayacağız” diye konuştu.

Ürünlü Mahalle Muhtarı Murat Yamansoy, “Başkanımız kırsaldan kalkınma desteğiyle mahallemizdeki atıl arazilere buğday ekmiştik. Karakılçık buğdayından çok güzel verim aldık. İnşallah bu desteğin devamı gelir. Başkanımız Muhittin Böcek’e ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0
Öğrencilerden coşkulu mezuniyet töreni

Antalya Haberleri: Öğrencilerden coşkulu mezuniyet töreni

Antalya Lisesi Müzesinin tahsis girişimine tepki

Antalya Haberleri: Antalya Lisesi Müzesi’nin tahsis girişimine tepki