ATSO’da son karar İl Seçim Kurulu’nun

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) – KEPEZ 3’üncü İlçe Seçim Kurulu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO), 7 Ekim Cuma günkü yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin seçimine ilişkin, 59 oy alarak seçimi kazanan Davut Çetin’in kırmızı listesindeki 56 oyu, ‘işaretli oy’ gerekçesiyle iptal etti. Rakibi Ali Bahar’ın 58 oyunun tamamı geçerli sayıldı. Davut Çetin ise İl Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Sonuçlara ilişkin son kararı İl Seçim Kurulu verecek.
Antalya’nın 53 bin iş insanının üye olduğu en büyük sivil toplum örgütü konumundaki ATSO’daki seçimlere ilişkin Kepez 3’üncü İlçe Seçim Kurulu’nun kararı, Antalya gündeminde büyük yankı uyandırdı. Dört aşamalı seçimin ilki 1 Ekim Cumartesi günü, seçmen yeterliliğini sağlayabilen 22 bin 843 işyeri temsilcisinden 13 bin 628’inin oy kullanmasıyla gerçekleşti. ATSO Başkanı Davut Çetin’in ‘kırmızı’ ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi (ASOB) Başkanı Ali Bahar’ın ‘mavi’ listelerle aday olduğu seçimlerde, 49 meslek komitesinde 283 meslek komitesi üyesi ve 117 meclis üyesi belirlendi. Bu ilk turda, bazı meslek komitelerinde ise turuncu, fuşya, kırmızı- beyaz, beyaz ve yeşil gibi farklı listelerle yarışan komite ve meclis üyesi adayları da kazanmıştı. 
İTİRAZ SÜRECİ
283 meslek komitesi üyesi ile 117 meclis üyesinin belirlendiği ilk tur seçiminin ardından 7 Ekim Cuma günü yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, TOBB delegeleri ile disiplin kurulu seçimleri için 3 sandık kuruldu. Davut Çetin’in ‘kırmızı’, Ali Bahar’ın ‘mavi’ listeyle yarıştığı bu seçimde, kırmızı liste 59 oy alırken, mavi liste 58 oyda kaldı. Kepez İlçe Seçim Kurulu görevlilerince yapılan seçim ve sayım neticesinde Davut Çetin’in başkanlığı kazandığı açıklandı.
YÖNETİM KURULU’NDA KURA ÇEKİMİ
10 kişilik yönetim kurulu üyeliklerine kırmızı listeden 6 kişi 59 oyla seçilirken, 4’ü listeler üzerindeki çizikler sebebiyle 58 oyda kaldı. Mavi listeden 6 ismin 58 oy alması nedeniyle Kepez İlçe Seçim Kurulu görevlilerince, toplam 10 kişinin ismi bir torbaya konuldu ve kura çekimi yapıldı. Kura çekiminde 3’ü mavi, 1’i kırmızı listeden isimler yönetim kuruluna girdi. Böylece, Davut Çetin başkanlığındaki 10 kişilik yönetim kurulu, 3’ü mavi listeden olacak şekilde belirlendi.
ÜYELER MECLİS BAŞKANI’NI SEÇTİ
Seçimin üçüncü aşamasında ise 117 meclis üyesi ATSO Meclis Salonu’nda en yaşlı üyenin oturumu yönettiği ve belirlenen 3 kişilik divanla Meclis Başkanı, iki başkan yardımcısı ile bir divan kurulu üyesi seçimini gerçekleştirdi. Bu seçimde de kırmızı liste ve mavi listeler yarıştı. Kırmızı listeden Ahmet Öztürk başkanlığındaki meclis divanı ile mavi listeden Murat Totoş’un yarıştığı seçimde, Öztürk 62 oyla ATSO’nun yeni meclis başkanı oldu. Totoş ise 52 oyda kaldı. 
İLÇE SEÇİM KURULU’NDAN ŞOK KARAR
Yönetim, TOBB delegeleri, disiplin kurulu ve meclis başkanlığı seçimlerine ilişkin 12 Ekim Çarşamba gününe kadar itiraz süreçleri belirlendi. Mavi liste üyelerinden Boğaçhan Göksu’nun avukatı Başak Önal’ın yönetim kurulu seçimine ilişkin Kepez 3’üncü İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itirazla ilgili dün akşam bir karar çıktı. Listeler üzerinde yaşanan çizikler ve oy kullananların çizdikleri ismin yerine başka isimleri yazmış olması nedeniyle yapılan itiraza ilişkin İlçe Seçim Kurulu, Davut Çetin’e ait kırmızı listenin 59 oyundan 56’sının iptaline, Ali Bahar’a ait mavi listenin 58 oyunun tamamının geçerli olduğuna karar verdi. Davut Çetin’in avukatları bugün öğleden sonra İlçe Seçim Kurulu’nun bu kararına İl Seçim Kurulu nezdinde itiraz edecek.
Antalya gündeminde büyük ses getiren Kepez 3’üncü İlçe Seçim Kurulu’nun kararı şöyle:  
“Kırmızı liste 56 oy pusulasının geçersiz olduğu, kırmızı liste 3 oy pusulasının geçerli olduğu, mavi liste 58 oy pusulasının geçerli olduğuna karar vermek gerekmiştir.
1- Sandık Kurulu tarafından yönetim kurulu başkan ve asil/yedek üyelerin seçim sonuçları için düzenlenen 1 Nolu Sandık Sonuç tutanağının ve sandık kurulu tarafından düzenlenen kura tutanağının iptaline,
2- Seçim sonucunun; kırmızı liste adayı başkan ve yönetim kurulu asil ve yedek üyelerinin 3 oy, mavi liste başkan adayı Ali Bahar 58 oy, mavi liste adayı yönetim kurulu asil; Mehmet Dikmen, Murat Totoş, Fatih Kabadayı, Hüseyin Sarı, Yusuf Hacısüleyman ve Mustafa Yayla’nın 58 oy, Boğaçhan Göksu ve Hakan Pakalın’ın 57 oy, Ali Özgür Karagöz ve Hatice Öz’ün 56 oy, mavi liste adayı yönetim kurulu yedek; Ahmet Kasapoğlu, Behçet Ülker, Fatih Nalbantoğlu, Musa Taşkın, Fadime Doğan, Nihat Koçak, Recep Öztürk, Yakup Gök, Tolga Yalçın ve Mehmet Murat Koca’nın 58 oy alarak belirlenmesine.”
DAVUT ÇETİN’DEN İLK AÇIKLAMA
Üyelerinden aldığı her bir helal oyun sonuna kadar takipçisi olacağını açıklayan Davut Çetin, sürecin devam ettiğini belirterek, “1 Ekim’de başlayan süreçte seçimi kazandığımızı söyledik. 7 Ekim günü gerçekleşen yönetim kurulu seçimlerimizi sandıkta 59- 58 kazandık. Bugün geldiğimiz noktada İlçe Seçim Kurulu seçmenin iradesini etkileyecek bir karar vermiştir. Seçimde işaretli ve şaibeli oy kullanıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Oy kullanan meclis üyelerimizin her biri aynı zamanda aday olma yeterliliğine de sahiptir” dedi. 
İL SEÇİM KURULU’NA MÜRACAAT
Oy kullanan her meclis üyesinin, listelerde istediği ismi çizip, istediği ismi yazabileceğini belirten Çetin, “Bu iddia edildiği gibi bir işaretleme değil, seçilme yeterliliğine sahip herkesin kullandığı hakkıdır, kendi kararıdır. Bu sebepten dolayı bugün İl Seçim Kurulu’na müracaatımızı yapıyoruz. İl Seçim Kurulu’nun doğru ve tarafsız karar vereceğine güvenimiz tamdır. Üyelerimden aldığım her bir helal oyun sonuna kadar takipçisi olacağım. Süreç devam ediyor. Algı operasyonlarına, itibar suikastlerine rağmen, yargımızın güçlü vicdanına sonuna kadar inanıyorum. 140 yıllık ATSO’muzun itibarı bizim için her şeyden önemlidir” diye konuştu.
ALİ BAHAR’DAN İLK AÇIKLAMA
Karara ilişkin AOSB Başkanı Ali Bahar ise mazbatayı alıncaya kadar süreci takip edeceklerini belirterek, şunları söyledi:
“Öncelikle gelinen noktayı, adaletin tecellisi olarak yorumluyoruz. Biz her zaman adaleti, hakkı ve hukuku referans alarak hareket ettik. Ve ektiğimiz iyi niyet tohumlarının da filiz vermeye başladığını görüyoruz. Öncelikle bize inanan, bu zorlu süreçte destek veren herkese teşekkür ediyorum. İnanın süreç hakkında söyleyecek çok sözümüz ve anlatacak çok şeyimiz var. Fakat biliyorsunuz ki henüz hukuki süreç sona ermiş değil. Dolayısıyla bu süreçte açıklama yapmak, söz söylemek doğru ve etik olmayacak. Hukuki süreç tamamlanıp, başkanlık görevini ve mazbatamızı aldıktan sonra gerekli tüm açıklama ve bilgilendirmeyi yapacağız.”
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki seçim sonuçlarıyla ilgili son ve nihai kararı İl Seçim Kurulu verecek. (DHA)

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

6’lı masa görüşmesi sona erdi! İşte ortak açıklama

TÜİK enflasyon verilerini açıkladı