Antalya Haberleri: AÜ’ne 14 bin 92 yeni öğrenci

AÜne 14 bin 92 yeni öğrenci

 

ANTALYA,(DHA) – AKDENİZ Üniversitesi’nin (AÜ) YKS yerleştirme sonuçlarına göre lisans ve ön lisans düzeyinde kontenjanları yüzde 100’e yakın oranda doldu. AÜ ailesine 14 bin 092 yeni öğrenci daha katıldı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. 2022 YKS sonuçlarına göre AÜ’nin önlisans kontenjanın yüzde 100’ü dolarken lisans kontenjanının yüzde 99,38’i doldu. Toplam 14.138 olan kontenjan sayısının 14.092’sinin dolmasıyla AÜ toplam kontenjan oranında 99,67 doluluğa ulaştı. Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği, Turizm Fakültesi başta olmak üzere toplam 24 fakülteden 23’ü yüzde 100 doluluk oranına ulaşırken, 12 Meslek Yüksekokulunun tüm bölümleri yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. AÜ’nin özel yetenekle öğrenci alan bölümleri hariç toplam 220 programından 218 tanesi yüzde 100 doluluk oranına sahip oldu.

‘BİLİM SEVDALISI GENÇLERLE BÜYÜYORUZ’

AÜ ailesinin her geçen yıl çalışkan, başarılı, kendine güvenen, araştıran, sorgulayan, ülkesine ve insanlığa hizmeti gaye edinen bilim sevdalısı gençlerle daha da büyüdüğünü ifade eden AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, pek çok zorlu süreçlerden geçerek üniversite sınavı kazanan ve Akdeniz Üniversitesi’ni tercih eden öğrencileri tebrik etti. AÜ’nde öğrencilerin yetkin akademik kadro, nitelikli programlar, güncel müfredatlar, gelişmiş laboratuvarlar ile teorik ve uygulamalı olarak en kaliteli eğitimi alacaklarını vurgulayan Rektör Özkan, bunun yanında sosyal ve kültürel faaliyetler, farklı ilgi alanlarına yönelik çeşitli öğrenci kulüpleri ve eşsiz kampüsüyle unutulmaz bir öğrencilik hayatı yaşayacaklarını söyledi.

‘HER ZAMAN YANINIZDAYIZ’

Dünyanın en güzel ve öğrenci dostu şehirlerinden biri olan Antalya’da öğrenci olmanın da büyük bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Rektör Özkan, “Geleceğinizi adım adım inşa edeceğiniz bu yolda akademik ve idari kadromuz ve tüm imkânlarımızla daima yanınızda olacak ve sizleri geleceğe en iyi şekilde hazırlayacağız. Rektörünüz olarak sizlere kapımın daima açık olduğunu lütfen unutmayın” dedi.

Rektör Özkan, AÜ ailesine yeni katılan genç Akdenizlilere yeni eğitim öğretim hayatında başarılar diledi.(DHA)

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Antalya Haberleri: Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 46 film başvurdu

Manavgat’ta gümrük kaçağı elektronik eşya operasyonu

Manavgat Haberleri: Manavgat’ta gümrük kaçağı elektronik eşya operasyonu