Antalya Haberleri: ‘Romeo ve Juliet’ büyüledi

Romeo ve Juliet büyüledi

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA,(DHA) – ANTALYA Devlet Opera ve Balesi (Antalya DOB), Shakespeare’in aynı adlı eserinden ve Çaykovski’nin bestelediği, her defasında da izlenme rekoru kıran ‘Romeo ve Juliet’ balesini bir kez daha sahneledi.

Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenen ‘Romeo ve Juliet’in libretto ve kareografisini Volkan Ersoy ile Armağan Davran hazırladı. Müzik düzenlemesi Tolga Taviş’e ait olan eserde ‘Juliet’ rolünü Iaroslava Volkova, ‘Romeo’ rolünü Tolga Burçak üstlendi. Umut Çaltekin ‘Mercutio’, Yiğit Erhan ‘Tybalt’, Burak Özbek ‘Paris’, Artur Ivanon ‘Benvolio’, Selin Berkmen ‘Lady Capulet’, Cenk Şahinalp ‘Lord Capulet’, Seda Manaz ‘Rosaline’, Cem Kaytmaz ‘Peder Lawrence’, Fadime Keskin ‘Dadı’, Sevgim Aksoy – Seda Manaz ‘2 Kız’, Özlem Tekinay ‘Lady Montegue’, Devrim Saraçoğlu ‘Lady Montegue’, Mehmet Sipahi de ‘Vali’ rollerini canlandırdı.

Shakespeare ve Çaykovski gibi iki dahi sanatçının buluşmasının eşsiz bir örneği olan ve her sahnelenişinde izlenme rekoru kıran ‘Romeo ve Juliet’ balesi gerek librettonun ele alınışı, gerek müzikal düzenlemesindeki başarılı yapısı, gerekse de koreografisindeki anlatımla klasik bir forma sahip. Kostüm tasarımı Sevtaç Demirer, dekor tasarımı Çağda Çitkaya ve ışık tasarımı Fuat Gök tarafından hazırlanan esere bu kez de izleyici ilgisi yoğun oldu.

Bale severlere rüya gibi bir akşam yaşatan ‘Romeo ve Juliet’ balesini Hudut Kapıları Mülki İdare Amiri Suat Seyitoğlu, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu, yardımcısı İlknur Selçuk Köker’de izledi. Dekor, kostüm ve ışık tasarımlarıyla, görsel efektleriyle de gözleri kamaştıran muhteşem eseri izleyici ayakta dakikalarca alkışladı.

Kaçıran izleyiciler, ‘Romeo ve Juliet’ balesini 2 Kasım Salı, 16 Kasım Salı akşamları saat 20.00’de izleme imkânı bulabilecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0
Sürdürülebilir Gelecek webinarı

Antalya Haberleri: ‘Sürdürülebilir Gelecek’ webinarı

Tarım girdi fiyatları yükselişte