Armut ve ayvada ihracat hareketliliği

Armut ve ayvada ihracat hareketliliği

Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA)- ANTALYA’nın Korkuteli ilçesinde soğuk hava depolarında bekletilen margarit armudu ve ayvada ihracat hareketliliği yaşanıyor.

Korkuteli’de soğuk hava depolarında işlenen margarit armudu ve ayvanın ihracatına başlandı. Kalitesine göre üreticilerden alınarak ihracat için bekletilen armut ve ayva, Romanya, İngiltere, Moldova ve Rusya başta olmak üzere Bosna- Hersek, Kosova, Slovenya, Makedonya, Bulgaristan ve Sırbistan’a gönderiliyor.

İhracatçı Yusuf Yıldıran, “Şu an Korkuteli’ndeki tüm soğuk hava depolarında hareketlilik sürüyor. Birinci sınıf elmaları iç piyasaya gönderiyoruz. Bunun yanında ilçede yetişen ayvada ihracata başladı. Aylardır bekleyen margarit armudu da ihracata gidiyor. Yeni yılla birlikte meyve piyasasında biraz hareketlilik başladı. Şu an margarit ve ayva Avrupa ülkelerine gönderiliyor” dedi.

Margarit armudu ve ayvanın Korkuteli yöresinde ciddi gelir kaynağı olduğunu söyleyen Yıldıran, birçok insanın geçimini bundan kazandığını anlattı. Yusuf Yıldıran, Korkuteli ürünlerinin rengi ve kokusu, parlaklığı ve aromasından dolayı iç ve dış pazarda özellikle büyük mağazalar tarafından tercih edildiğini de vurguladı. (DHA)

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Kamyonla çarpışan motosiklette Didem öldü

Kamyonla çarpışan motosiklette Didem öldü

Akıma kapılan amatör balıkçı öldü

Akıma kapılan amatör balıkçı öldü