Avukat Nasıl Olunur?

Avukat Nası Olunur sorusu gün geçtikçe daha da popüler bir hal almaya başlamıştır. Pek çok vatandaş gelecekte yapmak istediği mesleği seçerken hukuk alanına, ancak yoğunlukla avukatlığa yönelmektedir. Özellikle üniversite sınavlarına az bir zaman kalması ile birlikte arama motorlarında Hukuk Fakületelerinin taban puanlarına ilişkin aramalar günden güne daha da çok artış göstermektedir. Peki çok sayıda vatandaş tarafından sıkı bir şekilde takip edilen avukatlık mesleğine dair detaylar yazımızın devamında, Cemre.com’da…

Avukat Olmak İçin Ne Yapmalıyım sorusunu takip eden vatandaşlar üniversitenin yanı sıra mesleğe ilişkin diğer detayları da sıkı bir şekilde takip ediyor. Avukat olmak için pek çok farklı gereklilik bulunuyor olsa da ilk ve en önemli kural bu alana dair resmi olarak meslek eğitimi almış olmaktır.

Avukat olmak isteyen kişilerin ilk olarak üniversite sınavlarına girerek, üniversitelerin 4 yıllık Hukuk Fakültelerinden mezun olmalı ve resmi bir hukuk diplomasına sahip olmalıdır. 4 yıllık Hukuk Fakültelerinden mezun olmuş ve artık hukuk diplomasına sahip olan vatandaşların ise 1 yıl süresi olan zorunlu staj görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bu zorunlu avukatlık stajı kapsamında avukat adayları bir yıllık sürenin yarısını adliyelerde, geri kalan kısmını ise en az beş yıllık deneyime sahip olan bir avukatın yanında tamamlamaları gerekmektedir.

Eğitim ve staj sürelerini tamamlamış olan vatandaşlar hukuk diplomaları ile birlikte artık avukat olarak gerek devlete bağlı olarak gerekse özel hukuk bürolarında çalışmaya hazırlardır.

Avukat Ne Kadar Maaş Alıyor diye düşünen pek çok kişi olsa da bu konuya ilişkin net bir cevap vermek mümkün değildir. Avukatlık mesleğinde kıdem nedeniyle alınmakta olan maaşlar büyük ölçekli olarak değişiklik gösterebilmektedir. Öte yandan devlete bağlı olarak kamuda çalışan avukatlar bulunuyor olsa da hukuk alanında çalışan pek çok kişi özel sektörü tercih etmektedir. Avukat maaşı ne kadar diye merak eden vatandaşlar için ise cevaplar şu şekildedir.

Özel sektörde avukatlık maaşlarına ilişkin bir düzenleme bulunmuyor olması nedeniyle özel sektör avukat maaşları net bir şekilde bilinmiyor olsa da en düşük avukat maaşları 2023 yılında devlette 19 bin 968 TL tutarından başlamaktadır.

Avukatlık mesleği için herhamgi bir yaş sınırı bulunmuyor olsa da avukat olmak isteyen kişiler, en erken kaç yaşında avukat olunur sorusunun cevaplarını sıkı bir şekilde takip etmektedir. Ancak avukatların 4 yıllık Hukuk Fakültesi mezunu olmaları gerekliliği nedeniyle istisnasi durumlar haricinde ortalama olarak 21 ila 22 yaşından itibaren vatandaşlar avukat olarak çalışmaya başlayabilirler.

Avukat Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir diye merak eden vatandaşlar için aslında pek çok cevap verilebilmektedir. Ancak çalışma hayatlarında resmi kurumlarda sıklıkla yer alacak olan avukatların sahip olması gereken başlıca özellikler şu şekildedir;

Bu özelliklere sahip olan kişiler avukatlık mesleğini rahatlıkla icra edebilmek için başlıca bazı gerekliliklere sahiplerdir.

Bir avukat nasıl giyinmeli konusuna direkt olarak cevap olabilecek bir tüzük resmi olarak geçerliliğini sürdürmektedir. Avukatların giyimleri mesleğin onurunu düşüürmeyecek türden olmalı ve avukat olarak çalışan kişilerin aksesuar ve takı konusunda da seçici olmaları gereklidir. Öte yandan pek çok kişi türbanlı avukat olur mu sorusuna da yanıt aramaktadır.

Bu soru işaretlerine yanıt olabilecek nitelikte olan Avukatlar Yasası, Avukat ve Stajyerlerin Kıyafet Tüzüğü kapsamınca belirtilmiş olan kurallar şu şekildedir;

“Erkek avukat ve stajyerler ; siyah, koyu lacivert veya koyu gri renkte pantolon, ceket, beyaz gömlek giyecek ve siyah, koyu lacivert veya koyu gri kravat takacaktır. Ceket içerisine kravatı kapamayacak şekilde, siyah, koyu lacivert veya koyu gri renkte yelek veya kazak giyilecektir.”

“Kadın Avukat ve stajyerler ; siyah, koyu lacivert veya koyu gri renkte ceket, siyah, koyu lacivert veya koyu gri renkte etek, pantolon veya elbise, ceketin altına beyaz, siyah, koyu lacivert veya koyu gri renkte gömlek, bluz, veya tişört giyecektir. Ceket kol boyu tam boy veya en az dirsek üstü hizasında olacaktır. Etek, elbise ve ceket boyu mesleğin vakar ve onuruna uygun olacaktır.”

Öte yandan cüppe giyilmesine ilişkin de bu tüzükte yer alan madde şu şekildedir;

“Yüksek Mahkeme başka türlü karar vermediği sürece Avukat ve stajyerler Mahkeme Salonunda, 3’üncü ve 4’üncü maddede sayılan kıyafetler üzerine siyah cüppe giyecektir.”

Hukuk Taban Puanları 2023 yılı için henüz belirlenmiş değil. Ancak geride bıraktığımız 2022 Hukuk Fakültesi taban puanları, bu alanı tercih etmek isteyen vatandaşlar için yol gösterici niteliğini koruyor. Çok sayıda vatandaş tarafından talep görmekte olan Hukuk Fakültelerinin puanları, diğer fakülte ve bölümlerin puanları ile kıyaslandığı taktirde görece daha yüksek olması ile dikkat çekmektedir. Yalnızca 4 yıllık olarak okunabilen Hukuk Fakületeleri için yayınlanmış olan en güncel devlet ve vakıf üniversitelerinin taban puan ve başarı sıralamalarını bu yazımızdan doğrudan inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
TURİZMDE 2024’ÜN EN BÜYÜK SORUNU NE GÖZÜKÜYOR?

TURİZMDE 2024’ÜN EN BÜYÜK SORUNU NE GÖZÜKÜYOR?

Apollon Tapınağı'nda caz rüzgarları esti

Apollon Tapınağı’nda caz rüzgarları esti