Beyin Ölümü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Beyin ölümü nedir? Belirtileri nelerdir özellikle bu tarz sağlık problemleri yaşayanlar tarafından merak edilip araştırılan bir konudur. Beyin ölümü beynin tüm işlevlerini geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde kaybetmesidir. Komaya girmeyle çok karıştırılan beyin ölümünün en büyük fark ise geri dönüşümün imkânsız olmasıdır. Bizlerde bu yazımızda beyin ölümü nedir? beyin ölümünün nedenleri nelerdir? beyin ölümü nasıl tespit edilir? ve beyin ölümünden sonra yaşayan var mı gibi birçok merak edilen sorunun cevaplarına yer verdik. Şimdi gelin hep beraber detaylarıyla inceleyelim.

Kısaca beyin ölümü tüm beyin fonksiyonlarının geri dönüşümü mümkün olmayacak şekilde kaybetmektir. Solunum, kalp krizi ve kan basıncının yanı sıra hareket ve işitmeyi kontrol etmekten sorumlu bölge olan beyin bütün işlevlerini kaybederek beyin ölümü gerçekleşir. Yani beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin tek başına herhangi bir yaşamsal fonksiyon göstermesi, nefes alması veya uyarılara yanıt verme gibi hayati vücut işlevlerini sürdürmeye yeteneğinin olmadığı anlamına gelmektedir.

Beyin ölümü gerçekleştiğinden emin olmak için kafa travması, felç veya beyin kanaması gibi bazı durumlar bir veya daha fazla doktor tarafından değerlendirilerek fonksiyonlarının tamamen yok olduğunun doğrulanması gerekir. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin yaşam fonksiyonları hastane ortamında gerekli cihazlar yardımı ile sürdürülebilir ancak iyileşme şansı olmadığı için kişiyi yasal ve klinik olarak ölü kabul edilir. Aile bireyleri için oldukça zor ve hassas bir durum olmasına rağmen bu dönemde mümkünse organ bağışı yapılması çok daha doğru olacaktır.

Aslında beyin ölümünün altında yatan birçok sebep vardır. Beyin ölümü beyne giden kan veya oksijen beslemesi kesildiğinde meydana geldiği için önceden durumu tetikleyen belirtileri dikkate alıp kontrollerimizi aksatmamalıyız. Şimdi gelin beyin ölümü nedenlerini inceleyelim;

Beyin ölümü bazı durumlarda birçok doktor tarafından kontrol edilip tespit edilmesi gereken 1 durumdur. doktorların bazı teşhisler koyarak beyin ölümünden emin olmaları gerekir. bu teşhisler aşağıdaki gibidir;

Beyin ölümü belirtilerinde en keskin olanı şüphesiz ki kişinin kendi başına nefes alamaması ve cihazlar yardımıyla solunum sağlanmasıdır.

Bunun yanı sıra uyarılara herhangi bir tepki verememe durumu da gözlenmektedir. Örneğin vücuda iğne sokmak veya kişinin göz küresini dokunmak gibi tepki vermemenin mümkün olamayacağı durumlarda bile tepki gelmediği takdirde beyin ölümünün en net belirtisidir.

Göz bebeğine ışık tuttuğunuz takdirde iris te herhangi bir küçülme veya daralma meydana gelmiyorsa bu da beyin ölümünün başlıca belirtilerindendir.

Beyin ölümünün bir diğer belirtisi ellerde ve ayaklarda uyuşmadır. Başta da söylediğimiz gibi aslında her hastalık önden ufak da olsa belirti gösterir. Bizler sadece bu belirtileri dikkate alıp kontrollerimizi yapmamız gerekmektedir

Koma aslında beyin ölümünün iyileşme umudunun olduğu bir aşamadır. Yani beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin iyileşme ihtimali yoktur. Fakat komada kişi 1 miktar beyin aktivitesini sürdürdüğü için iyileşme umudunun olduğu bilinmektedir.

Beyin ölümünden sonra maalesef herhangi bir geri dönüş yoktur. Çünkü beyin geri dönüşü olmayan bir hasara uğramıştır ve bu yüzden beyin ölümü gerçekleşmiştir. Beyin ölümü artık çalışamadığı ve tekrar çalışma ihtimalinin olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak beyin aktif olarak çalışmasa da böbrekler karaciğer kalp ve diğer organlar kısa bir süreliğine de olsa hastanede makineler tarafından canlı tutulabilir.

Beyin ölümü doğrulandığında kişinin zaten öldüğü anlamına gelinse de cihazlar kapatıldığında kişinin gerçekten öldüğü söylenir. Bu durumda kişinin hayatta kalma şansı olmadığı için cihazların kapatılması ötenazi sayılmamaktadır.

Beyin ölümü gerçekleşse de bazı organlar bir müddet canlılığını koruyarak yaşamına devam etmektedir. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin kalbi de ortalama 48 saat içerisinde durmaktadır.

Bu yazımızda sizlere beyin ölümü nedir? Beyin ölümünün nedenleri nedir? Beyin ölümü nasıl tespit edilir? Beyin ölümü belirtileri ve beyin ölümü gerçekleşen kişinin kalbi ne zaman durur gibi merak edilen birçok sorunun cevabını verdik. Unutmayın ki her hastalığın önden ufak da olsa belirtileri bulunmaktadır. bizler bu belirtileri önemseyip kontrollerimizi yaptığımız takdirde oluşabilecek kötü her hastalığın önüne geçebilir ve tedaviyi çok daha kolaylaştırabilirsiniz. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: West Sendromu Nedir?

YouTube kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Kaş ve Demre’de dalış noktaları belirlendi

Antalyaspor rekora doymuyor