“Bilimin ışığında Antalya’yı örnek kent yapacağız”

AÜ ev sahipliğinde kamu ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katılımıyla dış paydaş toplantısı yapıldı. Rektörlük Senato Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan başkanlığında yapılan toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Cengiz Toker, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Levent Sarıkcıoğlu, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aktop, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tuba Melekoğlu, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Küçükçetin, Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. İrfan Turhan, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Şenol, Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz, Genel Sekreter Dr. Ali Evren İmre ve 40’a yakın kamu ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. 

ÜNİVERSİTE ŞEHİR BÜTÜNLEŞMESİ VURGUSU

AÜ’ni daha ileriye taşıma vizyonu doğrultusunda paydaşların görüş ve önerilerini dinlemek, katkılarını almak için bir araya geldiklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Göreve geldiğimden beri en önem verdiğim konuların başında Üniversite-Şehir bütünleşmesini artırmak geliyor. Burada yapacağımız konuşmaların, üniversitemizin gelişimine yönelik yol haritamızı çizmemizde etkili olacağına, yeni iş birliklerine vesile olacağına inanıyorum” dedi. Son 3 yılda üniversite şehir bütünleşmesi adına önemli adımlar attıklarını ifade den Rektör Özkan, “Dönemimde kurum ve kuruluşlarımızla imzaladığımız iş birliği protokollerinin sayısı 100’ü aştı. Ancak bunların kâğıt üzerinde kalmasını istemiyoruz. Bu iş birliklerini daha da ileriye taşımakta kararlıyız. Çünkü inanıyorum ki üniversitemizin başarısı, hocalarımız ve idari kadromuzun gayreti kadar, dış paydaşlarımızın destekleriyle mümkün oluyor” diye konuştu. 

‘BU ŞEHRE BORCUMUZ VAR’

Üniversite ve şehir için hayallerinin çok büyük olduğunu vurgulayan Rektör Özkan, güneş enerjisinden yapay organ üretimine, Tarım Teknokentinden nitelikli uzaktan eğitime kadar çok farklı alanda önemli çalışmaları olduğunu belirtti. Hem Üniversite Rektörü olarak hem bir bilim insanı olarak hem de bu şehrin bir evladı olarak bu şehre borcu olduğunu ifade eden Rektör Özkan konuşmasını şöyle sürdürdü; 

“Elbette bunu tek başıma yapmam mümkün değil. Şehrimizin dinamiklerini oluşturan kurumlar olarak, sizlerin desteği ve iş birliği ile daha büyük projelere imza atabiliriz. Bilimin ışığında, Antalya’yı Türkiye’nin örnek bir kenti, Akdeniz’i de ülkemizin örnek üniversitesi yapabiliriz. Çünkü hem Antalya’nın, hem de AÜ’nin bu vizyonlara layık olduğuna inanıyorum. Bu toplantıda, akademik ve idari süreçlerimizi sizlere aktaracağımız gibi, sizlerin de görüşlerinizi duymak istiyoruz. Sizinle birlikte üniversitemizi daha da ileri taşımak için fikirlerinizi bekliyoruz. Bu toplantının, Üniversitemiz ve şehrimiz için olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.”

SEKTÖRE PROJE İÇİN İŞ BİRLİĞİ DAVETİ

Paydaşlarla toplantılara yıl boyunca devam edileceğini ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Turhan, “Antalyalı paydaşlar olarak bizlere her konuda destek olduğunuzun farkındayız. Her alanda sizlerin geri bildirimlerini alarak iş birliği içinde çalışmaya önem veriyoruz. Bilimsel Araştırmalar Komisyonu Başkanı olarak çalışıyorum. Özellikle sektör iş birliği ile gelen proje sayımızda sıkıntımız oluyor. Sektörün böyle bir isteği olmadığı için elimiz kolumuz bağlı. Bu konuda proje geliştirirseniz ve bizi yönlendirirseniz mutlu oluruz. İş birliği ile ürettiğimiz projelerin hem bize hem size hem bölgemize, ülkemize fayda sağlayacağını düşünüyorum” dedi. AÜ olarak liyakate çok önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Murat Turhan “Üniversitemizi gerçek düzeyde dünya genelinde ilk bine yerleştirmek istiyoruz bu konuda pek çok düzenleme yaptık. Özellikle patentler konusunda Rektör Hocamızın vizyonu doğrultusunda satın alınmamış çok sayıda patent yerine hedefimiz ürünleşmiş ticarileşmiş patentler. Bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz” dedi.

‘ÖĞRENCİLERE ÖNCÜLÜK EDİN’

Paydaşlara öğrencilerle daha çok bir arada olmaları için davette bulunan Prof. Dr. Murat Turhan, “Yakın bir zamanda öğrenci topluluk günlerimiz olacak, davetiyelerimizi göndereceğiz. Sizleri de orada görmek istiyoruz. Lütfen alanınızdaki öğrencilere sahip çıkın, stant açın, öğrencilerinizle buluşun, onlara öncülük edin. İnanın çevrenizde onlarca öğrenci olacak ve hepsi pırıl pırıl. Alanındaki büyüklerle olmak onlara da ayrı bir gurur katacak. O konuda da desteklerinizi bekliyoruz” dedi. Prof. Dr. Turhan, paydaşlardan araştırma, teknoloji transferi, istihdam konusunda iş birliği, stratejik plan ve politikalar, faaliyetler, mezunlar konusunda geri bildirim ve öneri beklediklerini sözlerine ekledi. 

REKTÖR ÖZKAN’LA ÜNİVERSİTEDE ÇITA YÜKSELDİ

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ile birlikte üniversitede yaşanan dönüşüm süreci, ileriye yönelik stratejik plan ve politikalar hakkında sunum yapan Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tuba Melekoğlu, Rektör Özkan’ın 208 üniversite rektörü arasında ilk 10’da, tıp kökenli rektörlerin arasında ilk 3’te, devlet üniversitelerinde en üst sıradaki kadın rektör olduğunu ve bu durumdan bir kadın akademisyen olarak çok gurur duyduğunu ifade etti. Üç yıllık süreçteki üniversitedeki bazı gelişmelerden bahseden Doç. Dr. Tuba Melekoğlu,  bu süreçte URAP dünya sıralamasında 75 sıra yükselmenin olduğunu, akademik yayınlarda yüzde 35 artış ve Ar-Ge’ye ayrılan bütçenin yükseldiğini ifade ederek tescil, patent, faydalı model, endüstri üniversite iş birliği ile yürütülen proje sayısı gibi başlıklarda da hedeflerin de üstünde yükselişler olduğunu kaydetti.

KAMU VE SİVİL TOPLUMDAN GENİŞ KATILIM

AÜ’nin hiç olmadığı kadar şehirle bütünleştiğini ve bu toplantıya katılmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden katılımcılar her konuda iş birliğine ve desteğe hazır olduklarını ifade ettiler. Toplantıda ilk söz alan Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt da Akdeniz Üniversitesinde daha önce de farklı toplantılarla bir araya geldiklerini, tüm birimlerle iş birliği, paylaşım yapabildiklerini ve bu anlamda üniversitenin kentle bütünleşmesine, kente dönük olmasına yönelik yaptığı çalışmalar için Rektör Özkan’ı tebrik etti. Paydaş toplantısına kamu kurumu, sivil toplum örgütü başkan ve yöneticileri katıldı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Villaya sıçrayan yangın korkuttu

Kepez’den yeni taziye evi