Demre Haberleri: Alman emekli hakim Demre Adliyesi’nde

Alman emekli hakim Demre Adliyesinde

 

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)- ANTALYA’nın Demre ilçesinde tatil yapan Alman emekli hakim Klaus Johannes Mörrath, Demre Adliyesi’ni ziyaret etti.
Almanya’nın Bayern Eyaleti’ndeki Günzburg şehrinde 42 yıl hakimlik ve savcılık yapan Klaus Johannes Mörrath (66), iki yıl önce emekli oldu. Tatil için eşi Sonja Chrisitine Jahob (58) ile Demre ilçesine gelen Mörrath, avukatlık yapan Esin Özlem Keskin’in çocuklarının işlettiği bir butik otelde kaldı. Otelde, avukat Esin Özlem Keskin’le tanışıp sohbet eden Mörrath, Demre Adliyesi’ni görmek, hukukçularla tanışmak istediğini söyledi. Avukat Esin Özlem Keskin de durumu Demre Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Köker’e iletti. Başsavcı Köker’in izni ile Demre Adliyesi’ni ziyaret eden Alman emekli hakim ve savcı Mörrath; bir grup avukatla adliyeyi gezdi. Adliyenin bölümleri hakkında bilgi aldıktan sonra avukatlarla, Antalya Barosu Demre Temsilciliği Odası’nda sohbet eden Klaus Johannes Mörrath, avukatların sorularını yanıtladı. Türkiye’de ve Almanya’da hukuk eğitimi, Türk ve Alman hukuk sistemi üzerine sohbet eden Mörrath, kendi savcılık ve hakimlik yaşamını da anlattı.
Mörrath ardından avukat Esin Özlem Keskin ve eşi ile birlikte Demre Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Köker’i ziyaret etti. Başsavcı Köker’le sohbet ederek, Türk hukuk sistemi ve Alman hukuk sistemi üzerine karşılaştırma yapan Mörrath, kendisinin 7 yıl savcı, 35 yıl hakim olarak görev yaptığını ve aynı ilçede çalıştığını anlattı. Kendisini kabul ettiği, adliyeyi gezmesine izin verdiği için teşekkür eden Mörrath, Türk hukuk sistemi hakkında bilgi sahibi olduğunu, çünkü birçok Türk vatandaşı ile ilgili davaya baktığını kaydetti. Mörrath, 51 yıl önce ailesiyle İstanbul’a geldiğini, 5 yıl önce yine İstanbul’a gezmeye geldiğini, bu kez Türkiye’nin farklı bir köşesini gezdiğini anlatarak, gelecek yıl yine Türkiye’ye tatile geleceğini söyledi.
Başsavcı Köker de Alman meslektaşına ziyareti ve sohbeti için teşekkür etti.

  

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Vali Yazıcı, Finikede öğrenci ve öğretmenlere AHENKi anlattı

Antalya Haberleri: Vali Yazıcı, Finike’de öğrenci ve öğretmenlere AHENK’i anlattı

CHP Korkuteli binası açıldı

Korkuteli Haberleri: CHP Korkuteli binası açıldı