Doğru duvar yıkılmaz !

Doğru duvar yıkılmaz !

 Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden Barış Akademisyenleri Grubu’nun ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza attığı için 22 Kasım 2016’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Barış Akademisyeni Bülent Şık, yedi buçuk yıl sonra göreve iade edildi. Bülent Şık, göreve iade edildiğini duyurduğu sosyal medya paylaşımında, şunları yazdı: “Akademi içinde ya da dışında toplumsal barışı ve kamu refahını savunmak için çalışmaya devam edeceğim. Tüm arkadaşlarımız dönene, haksız yere hapiste tutulan arkadaşlarımız serbest kalana ve iyi bir hayatı ezilen, mağdur edilen herkes için mümkün kılana kadar uğraşmaya, çaba göstermeye devam.”

ANNE ŞIK: DOĞRU DUVAR YIKILMAZ

Oğlunun göreve iade edilmesinin mutluluğunu sosyal medya hesabından paylaşan Anne Fatma Albay Şık, “Sevgili oğlum Bülent Şık, mahkeme kararıyla üniversitedeki görevine iade edilmiştir. Hiç bir zaman doğru duvar yıkılmaz” ifadelerini kulllandı.

BAKANLIĞIN SONUÇLARINI AÇIKLAMAKTAN GÖREVDEN ALINMIŞTI

Gıda mühendisi çevre ve insan hakları aktivisti olan Bülent Şık, daha daha önce de Sağlık Bakanlığı’nın araştırma projesi kapsamında, Türkiye’nin batısında artan kanser vakaları ile gıda ve su örneklerindeki tehlikeli seviyede kirlilik arasındaki bağı ortaya koymuştu.  Sağlık Bakanlığı, raporla tespit edilen kirlilikle ilgili herhangi bir girişimde bulunmayınca, Doç. Bülent Şık, Nisan 2018’de, araştırma sonuçlarını Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımladı. Dört günlük yazı dizisinin başlığı “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi” idi.Haberin ardından Bülent Şık hakkında soruşturma başlatıldı.

İstanbul Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasında Bülent Şık “yasaklanan bilgilerin temini” suçlamasından beraat etti. “Göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. “Sanığın pişmanlığa ilişkin bir beyanı bulunmadığı” gerekçesiyle cezada erteleme yapılmadı.

BERAAT KARARI BOZULDU

Karar, 29 Nisan 2021‘de İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13’üncü Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Daire, açıklanan raporun gizli belge olmadığını belirterek Şık’ın beraatine karar verdi. Kararda, özü itibariyle bilimsel bir çalışmanın sonuçlarını tüm bilgi ve veriler toplandıktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanma şartı bulunduğu hatırlatıldı.

ARAŞTIRMA BULGULARINI AÇIKLAMAK SUÇ SAYILDI

Ancak, beraat kararına itiraz eden savcı, Üniversite ve Bakanlık arasında imzalanan protokole göre bakanlığın izni alınmaksızın araştırma sonuçlarının açıklanamayacağının belirlendiği ve bakanlığın izni olmadıkça araştırma sonuçlarının hukuki yollara başvurarak açıklanmasının sağlanmasının gerektiğini belirtti.

Savcı Yargıtay’a sunduğu temyiz dilekçesinde insan hakları savunucusunun bu yola başvurmadan sadece bilgilerin bakanlıkça açıklanmamasını gerekçe göstererek bulguları açıklamasının suç oluşturduğunu öne sürdü. Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı için 22 Kasım 2016’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Barış Akademisyeni ve bianet yazarı Bülent Şık, yedi buçuk yıl sonra göreve iade edildi.

 

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Serik Cumhuriyeti'nin 98 yıllık hayali

Serik Cumhuriyeti’nin 98 yıllık hayali

İYİ Parti’nin kapısına kilit

İYİ Parti’nin kapısına kilit