Dolar/TL yeni haftaya 18 lira sınırında başladı!

Serbest piyasada 17,9480 liradan alınan dolar 17,9500 liradan satılıyor. 18,3360 liradan alınan euro satış fiyatı ise 18,3380 lira olarak belirlendi.

Küresel pay piyasalarında geçen hafta güçlenen risk iştahının etkisiyle pozitif bir seyir izlenmesinin ardından, yeni haftanın dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri öncesi temkinli başladığı görülüyor. ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 0,9 küçülmesinin, ülkenin resmi olmasa da teknik resesyona girdiğine işaret etmesi ise küresel dolar talebinin azalmasını ve tahvil faizlerinde düşüşü beraberinde getirdi.

Bu gelişmelerle ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,84 seviyelerinden düşüşe geçerek yüzde 2,67 seviyelerinde dengelenirken, dolar endeksi haftalık bazda yüzde 0,7’lik değer kaybıyla 105,8’e geriledi. Dolar endeksindeki düşüş ile emtia piyasasında hızlı yükselişler yaşanırken, jeopolitik risklerdeki artışın da etkisiyle Brent petrolün varil fiyatı geçen hafta yüzde 4’e yakın değer kazanarak 103,3 dolardan kapandı.

Yeni haftanın Çin’de talebin azaldığına işaret eden ve 3 ayın en düşük seviyesine gerileyen imalat sanayi PMI verileri ile temkinli başladığı görülürken, yatırımcı fiyatlamaları açısından hafta boyunca, yurt içinde temmuz ayı enflasyonu ve yurt dışında İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararının yanı sıra Avro Bölgesi’nde işsizlik, Almanya’da sanayi üretimi ve ABD’de tarım dışı istihdam verilerinin belirleyici olması bekleniyor.

Avrupa tarafında, artan jeopolitik riskler ve enerji krizine ilişkin gelişmeler gündemin odağında kalmaya devam ederken, Avro Bölgesi’nde enflasyon temmuzda yüzde 8,9 ile tarihi seviyeye yükseldi. Bu gelişme sonrası Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eylül toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceği beklentileri güçlendi. Bankacılık sektörüne yönelik pozitif finansal sonuçlarla cuma günü Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,52, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,72 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,06 değer kazanırken, haftalık bazda endekslerdeki yükseliş ortalama yüzde 2,5’i buldu. Avro/dolar paritesi geçen hafta 1 sınırına kadar gerilemesinin ardından bugün 1,02 seviyesinde dengelenirken, Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni haftaya satıcılı başladı.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

►10.00 Türkiye, temmuz ayı imalat sanayi PMI

►10.55 Almanya, temmuz ayı imalat sanayi PMI

►11.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı imalat sanayi PMI

►12.00 Avro Bölgesi, haziran ayı işsizlik oranı

►16.45 ABD, temmuz ayı imalat sanayi PMI

►17.00 ABD, temmuz ayı ISM imalat sanayi PMI

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Doğalgazda ağustos tarifesi yayımlandı

Yangın büyümeden söndürüldü