Dünya sahnesinde Türkiye

 7 Nisan 2023 Cuma günü Antalya Kent Konseyi’nde düzenlenen konferansta Doç. Dr.Murat Kasapsaraçoğlu şunları söyledi:“Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı sonrasında dağılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Milli Mücadele’yi kazanan Türkiye 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması’nın imzalanması ve 29 Ekim 1923’te de Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesindeki yerini almıştır. 

Cumhuriyeti kuran Atatürk vizyonu dış politikada “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesini benimseyerek Türkiye’nin dış politikasını bu prensip üzerine inşa etmiştir.” Doç. Dr. Kasapsaraçoğlu konuşmasında Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikaları arasında kopuşlar kadar devamlılıklar da olduğunu vurgulayarak, iki devlet arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri analiz etti. 
Konuşmasının devamında Türk dış politikasını tarihsel dönemlere ayıran Doç. Dr. Kasapsaraçoğlu, Tek Parti Dönemi (1923-1945), Soğuk Savaş Dönemi (1945-1991) ve Soğuk Savaş Sonrası Dönem’de (1991-) Türkiye’nin hem ABD, Rusya ve Avrupa Devletleri gibi küresel güçlerle hem de İran, Irak, Suriye, Mısır gibi bölge ülkeleriyle olan ilişkilerini siyasi, ekonomik, sosyal ve askeri dinamikler ışığında değerlendirdi. Doç. Dr. Kasapsaraçoğlu konuşmasını: “Cumhuriyetin dış politika felsefesi olan “Yurtta Barış, Dünyada Barış” felsefesini, günümüzün belirsizlikler, krizler ve savaşlarla dolu dünyasında her zamankinden daha fazla anlamaya ve uygulamaya ihtiyacımız var” sözleriyle noktaladı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Sokakta kavga eden çift polise direndi; koca tutuklandı

Sokakta kavga eden çift polise direndi; koca tutuklandı

Adem Asil, Avrupa Artistik Cimanstik şampiyonu oldu

Adem Asil, Avrupa Artistik Cimanstik şampiyonu oldu