Expo 2016 tarım kompleksi olmalı

Atıl durumda bulunan Expo 2016 geleceği ile ilgili açıklama yapan Düzen, Antalya’nın Expo 2016’dan beklenilen verimi alamadığını açıklayarak; “Şu anda şehir merkezine 20 kilometre mesafede olan ve 23 Nisan 2016 tarihinde 600 milyon dolar (kur fiyatı ile yaklaşık10 milyar 650 milyon TL) para harcanarak Cumhurbaşkanı tarafından açılışının yapıldığı Expo 2016 alanı 30 Ekim 2016 tarihinde kapandı ve 191 günlük zaman dilimi içerisinde sadece 4,5 milyon kişi ziyaret etti. Maalesef turizm açısından da beklentileri karşılamayınca kapatılıp 20 Nisan 2017 yılında özelleştirme kurumu tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tahsis edildi. Ve şuan atıl durumdadır” dedi.

 

ALANI GEZDİK

 

Düzen konuşmasına; ” Biz çalışma arkadaşlarımız ile alanı gezdik çok güzel bir botanik alanımızın olduğunu gördük. Öncelikle yeni çalışmalarda mevcut yapıya zarar verilmemesi konusunda tavsiyede bulunmak istiyoruz. Saadet Partisi Antalya il Teşkilatı olarak 1120 dönümlük araziye bir tarım enstitüsünün, bir tarım üniversitesinin, tarım kompleksinin oluşması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim yetkililere teklif ve tavsiyemiz budur. Böylelikle zor bir süreçte olan tarımımız ayağa kaldırılmalıdır ve sadece Antalya’mızı değil, Türkiye’yi hatta uluslararası bütün insanları ilgilendirecek bir tarım kompleksinin ve uygulama alanlarının olması gerektiğini düşünüyoruz. Arge merkezinin, Ziraat ve Veteriner Fakültelerinin olduğu, ilgili Meslek Yüksek okullarının ve liselerin olduğu bir kompleksten bahsediyoruz” diye konuştu.

 

Türkiye’deki tarım sorunu ve yapılması istenilen tarım kompleksinin önemi hakkındaki görüşlerini de belirten Düzen konuşmasını şöyle tamamladı: ”Bu vesileyle buranın Türkiye’nin ve dünyanın en büyük tarım merkezi olmasını öneriyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında tarım durma noktasında Malatya’da kayısısı, Ünye’de fındıkçı, Adıyaman’da tütüncü kan ağlıyor. Antalyamız çilek, çiçekçilik, turfanda ve narenciye ile sadece Türkiye’nin değil Orta Asya’nın ihtiyacını karşılayacak nitelikte olan arazilere sahip durumda iken biz bu alanın tarım kompleksi olmasının çok önem arz ettiğini belirtmek istiyoruz. Bu konuda tavsiye ve önerilerimize yetkililerin kulak vermesini istiyoruz.”

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Üretici yüzde 123,72 maliyet yükünün altında kaldı

Konyaaltı’nda sağlık merkezi kapatıldı