Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Zaman zaman herkesin yaşayabileceği bir sorun olan göz kanlanması nasıl geçer, göz kanlanması için doğal yöntemler nelerdir birlikte ele alalım. Göz kanlanması için genel olarak tıbbi bir tedaviye gerek yoktur. Genellikle göz kanlanması kendi kendine geçer. Kanlanmanın verdiği rahatsızlığı azaltmak için, yapay gözyaşı damlaları kullanılırsa gözlerdeki kaşıntı hissi azalacaktır. Bu durum aynı zamanda gözlerin kanlanmasını da engelleyebilir. Bunun dışında hiçbir tedavi uygulanmasa da gözlerdeki kırmızılık, bir ya da iki hafta içinde kendiliğinden geçecek ve ekstra bir tedaviye gerek kalmayacaktır. Ciltte meydana gelen kırmızılıklar gibi gözdeki kanlanma da, geçmeden önce sararabilir veya kahverengi haline gelebilir. Ancak göz kanlanmasının birçok nedeni vardır. İlk olarak neden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

Gözünüzdeki enfeksiyon dış etkilere bağlı olarak geliştiyse enfeksiyon neden olduysa, doktorunuzun reçete ettiği antibiyotik damla veya merhemleri kullanmalısınız. Yani enfeksiyon olduğunu düşüyorsanız bir göz doktoruna gitmeli ve ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmalısınız.

Göz kanlanmasına neden olan sağlık sorunlarından birisi de tansiyon yüksekliğidir. Bir anda göz kanlanması yaşadıysanız tansiyonunuzu kontrol ettirin. Bu sorun için ilk olarak dahiliye doktoruna gitmelisiniz. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak sizi gerekli birime yönlendirebilir ve size uygun ilaçlar reçete edebilir.

Aşağıda saydığımız durumlardan bir ya da birkaçı varsa göz kanlanmasını ihmal etmemeli, doktora başvurmalısınız;

Göz kanlanması, gözün beyaz kısmında (sklera) veya göz kapaklarında kan damarlarının genişlemesi veya yırtılması sonucu oluşan kızarıklık veya kanlanmadır. Göz kanlanması birçok farklı nedene bağlı olabilir.

En yaygın nedenler arasında göz yorgunluğu, alerjik reaksiyonlar, göz enfeksiyonları, göz yaralanmaları, göz kapağı iltihapları, göz tansiyonu, yüksek tansiyon, diyabet, sigara kullanımı, göz kuruluğu ve kontakt lens kullanımı yer alır.

Göz kanlanması durumu kendiliğinden geçebilir veya tedavi gerektirebilir. Tedavi, altta yatan nedenin tespit edilmesine ve ona göre uygun bir tedavi yönteminin uygulanmasına bağlıdır. Göz kanlanması birçok durumda önemsiz olsa da, bazı durumlarda ciddi bir sağlık sorunu belirtisi olabilir, bu nedenle belirtiler devam ederse bir göz doktoruna başvurmak önemlidir.

Göz kanlanmalarının neden ileri geldiği her zaman görülmez. Aşağıdaki yazdığımız sebepler gözakı ile konjonktiva zarı arasında kalan damarların çatlamasına sebep olabilir. Bu da göz kanlanmasına neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Göz kanlanması gözün beyaz kısmının dışardan bakıldığında fark edilebilen parlak, kırmızı bir renk almasıdır.

Bazı zamanlarda insanlarda göz kanlanması ağrıya neden olabilir. Bunun yanında göz kanlanması göz kapaklarının altında bir kaşıntıya da neden olabilir. Kaşıntıya da en iyi gelen şey doğal gözyaşı damlalarıdır.

Gözün beyaz kısmında görülen kırmızılık küçük bir alanda olabileceği gibi bütün beyaz kısmı da kaplayabilir. Sıradan bir göz kanlanmasında kan gözün dışına çıkmaz. Yani mesela bir peçete ile gözde kırmızılık olan yere dokunursanız, peçete kanlanmaz. Kanlanmanın başladığı ilk gün gözdeki leke büyüyebilir genel olarak bir iki hafta içinde küçülür ve kaybolur.

Gözde kanlanmaya neden olabilecek, pıhtılaşma bozukluğu ya da kanama bozukluğu gibi belirgin bir rahatsızlığınız yoksa ve kan sulandırıcı kullanmıyorsanız oluşan kanlanmayı engelleyemezsiniz.

Ancak gözünüzü sert bir şekilde kaşımayın ve ovalamayın. Bu şekilde uygulamalar gözünüzün kanlanmasına neden olabilir. Eğer gözünüz kaşınıyorsa, ellerinizle ovuşturmayın bunun yerine yapay gözyaşı damlaları kullanın.

Ayrıca gözüne yabancı maddelerin kaçma ihtimali yüksek olan bir işte çalışıyorsanız, göz sağlığınız için kesinlikle koruyucu gözlükler kullanmalısınız.

Göz kanlanması için etkili yöntemlerden birisi soğuk uygulamaktır. Soğuk, kanın dağılmasını sağlar ve hasarlı damarları onarır. Buz küplerini temiz bir bezin içine sarın ve gözünüzü kapatın üzerine buz küplerini yerleştirin, bir süre bekleyin daha iyi hissedeceksiniz.

Soğuk uygulama için metal bir çay kaşığını dondurucuya atıp soğumasını sağlayın. Soğuyunca gözünüzün üstüne soğukluğu geçinceye kadar uygulayın.

Pamuktan küçük küçük topçuklar yapın soğuk su veya soğuk süt ile ıslatın. Sonra da gözlerinizdeki ağrının hızlıca kesilmesi için göz kapaklarının üstüne koyup bir süre bekleyin.

Soğuk uygulamalardan biri de gül suyu ile pamuk ile yapılabilir. Bunun için iki top pamuğu soğutulmuş gül suyu ıslatıp iki gözünüzün üzerine koyun bir süre bekleyin.

Gözlere iyi gelmesi ile bilinen bir diğer doğal yöntem de çaydır. Papatya çayı, yeşil çay ya da siyah çay poşetlerini soğuk suda bir süre bekletin. Sonrasında bir peçete veya kağıt havluyla sarıp gözlerinizin üstüne bu paketleri koyun bir süre bekleyin.

Yasemin çiçeği ile göz kanlanmasını en aza indirebilirsiniz. Yapmanız gereken damıtılmış bir bardak suya 10-12 tane yasemin çiçeği koymak. Yasemin çiçekleri suyun içinde 10 saat kadar beklesin. Sonrasında da bu suyu bir damlalık ile 3-4 damla gözünüze damlatabilirsiniz.

Salatalık eskiden beri bilinen, gözler için etkili bir yatıştırıcıdır. Gözlerinin yorulduğunu hisseden kişiler salatalık uygulaması yapabilirler. Bunun yanında göz kanlanmasına da iyi gelmektedir. Soğuk salatalıkları kesip 10-15 dakika gözünüzün üstüne koyun. Bu işlemi elma ve patates ile de yapıp benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Parmak masajı yaparak lenfatik sisteminizi uyarabilirsiniz. Böylece gereksiz sıvı akışını engellenecektir. Parmak masajı yapmak için; iki parmağınız ile göz kapaklarınızın alt ve üst kısmına aynı anda hafifçe uyarabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Mevlit okutuldu

Psikolojide Psikodinamik Yaklaşım