‘Hukuksuzluğun bitirilmesini istiyoruz’

'Hukuksuzluğun bitirilmesini istiyoruz'

 Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün hukuksuz ve siyasi bir kararla tutuklanmasına tepkiler ve adalet arayışı çığ gibi büyüyor. Antalya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Sacittin Hancıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’le ilgili olarak, “Hukuksuz bir şekilde tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün bir an önce salıverilerek bu hukuksuzluğun bitirilmesini istiyoruz” dedi. Sacittin Hancıoğlu, çok sayıda üyenin katılımı ile yapılan ve serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin üzerindeki iş yükünün ‘Angaryaya hayır’ sloganları ile protesto edildiği basın açıklamasında şunları söyledi:

“Bizler Antalya Mali Müşavirler Odası olarak 3.850 üyemiz, 420’e yakın aday üyemiz, çalışanlarımız ve en önemlisi de ailelerimiz adına yetkililere sesleniyoruz.” dedi.

“MASA BAŞINDA ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, üst birliğimiz TÜRMOB tarafından hem yazılı hem sözlü yapılan başvuruları dikkate alması için üyelerimizin masa başında ölmesi mi gerekiyor!” diyen Sacittin Hancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti.

“3568 sayılı Meslek Yasamızın 1. maddesinde Kanun’un amacı, “işletmelerde faaliyetlerin ve işlemlerin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde işleyişini sağlamak, faaliyet sonuçlarını ilgili mevzuat çerçevesinde denetlemeye, değerlendirmeye tabi tutarak gerçek durumu ilgililerin ve resmî mercilerin istifadesine tarafsız bir şekilde sunmak ve yüksek meslekî standartları gerçekleştirmek, …” şeklinde tanımlanmıştır.

Ancak, bu kadar ağır iş yükü altında çalışmak zorunda bırakılan bizler bir işletmeninin faaliyetlerini ve işlemlerini sağlıklı bir şekilde yürütemez duruma getirildik.

Sadece Nisan ayında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilen vergi takviminde toplam 56 beyan ve bildirimin verileceği açıkça görülmektedir. Bu beyan ve bildirimlerin yanında bir de en son 20 yıl önce uygulanan ve genel tebliği ile sirküleri henüz iki üç ay önce yayımlanan, hala uygulamada birçok tereddüdü barındıran enflasyon muhasebesi işlemlerine ilişkin yapılacak çalışmaları da aynı takvimde tamamlanmak zorunda bırakılmamızı adil ve uygulanabilir bulmuyoruz!

Resmi, idari ve hafta sonu tatilleri Ramazan Bayramı ile birleşince toplam on iki günlük tatil nedeniyle Nisan ayında çalışma günü olarak sadece on sekiz gün kalmaktadır. Bu kadar kısa sürede bu kadar beyan ve bildirimin sağlıklı bir şekilde verilmesi mümkün değildir.

Tüm bunların yanı sıra, Gelir İdaresi Başkanlığının portalları verimli ve doğru bir şekilde çalışmamaktadır. Milyarlarca kullanıcısı, milyarlarca fotoğraf, video ve mesaj barındıran, dünyanın her yerinde kullanılan birçok sosyal medya portalı sorunsuz bir şekilde çalışırken, devletin en önemli kurumunun sistemleri sık sık, yaşanan yoğunluk gerekçesiyle çalışmamaktadır. Bunu anlamak mümkün değildir.”

“MALİ MÜŞAVİRLER KİMSENİN KÖLESİ DEĞİLDİR!”

Kamu finansı açısından yaptıkları işin öneminin farkında olduklarını vurgulayan Hancıoğlu, kendilerinin her türlü fedakarlığı yaptığını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler gerektiğinde her türlü fedakarlığı yapan bir meslek grubuyuz. Kamu finansmanı açısından yaptığımız için değerini ve önemini iyi biliyoruz. Pandemi döneminde hayatlarımızı hiçe sayarak ekonominin çarklarının dönmesi için çalışmaya devam ettik. Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği ve teşvikler için çalışmaları biz yaptık, beyanname ve bildirimleri zamanında yaparak verginin doğru bir şekilde hesaplanmasını ve toplanmasını sağladık. Deprem felaketinde de aynı fedakarlığı gösterdik. Ülkemizin en zor zamanlarında bizler çalışmaya, hem devlete hem de işletmelere destek olduk.

Elbette kriz dönemlerinde, zor dönemlerde herkesin elini taşın altına koyması ve var gücü ile çalışması gerekmektedir. Bu sorumluluğumuzun farkındayız, hep farkında olduk. Ancak, hiçbir kamu gücünün de bir meslek grubuna bu kadar yüklenmeye, insanların ruh ve beden sağlıklarını bozmaya hakkı yoktur.

Kaldı ki kendi sistemlerini bile çalışır durumda tutamayan ancak onlarca işi üzerimize yıkan Hazine ve Maliye Bakanlığı, iş ücret tarifemize gelince, enflasyonun sorumlusu bizlermişiz gibi, enflasyonun yükselmesini gerekçe göstererek, asgari ücret tarifemizi enflasyonun altında belirlemiştir. Buna zorla çalıştırma denir, angarya denir, kölelik denir. Mali Müşavirler kimsenin kölesi değildir!

Bizler işimizi doğru yapmak istiyoruz. Vergi için değil, bilgi için muhasebe yapmak istiyoruz. Bu çerçevede en doğru veriyi üretmekten, enflasyon muhasebesi işlemlerini yapmaktan kaçınmıyoruz. Ancak buna ilişkin mevzuatı geç yayınlayan, sistemlerini stabil tutamayan, her beyanname döneminde bizlere zaman kaybı yaratan, bilgisayar başında cinnet geçirten Hazine ve Maliye Bakanlığı yaşanan bu olumsuzlukları görmek zorundadır. Ve bizler en doğru raporları üretmeyi istedikçe, gece gündüz bunun için çalıştıkça, matrah artırımları ve af kanunları ile muhasebe ve vergi tekniğine aykırı, siyasi uygulamalarla bu çabamızın baltalandığını da görmek istemiyoruz.

Artık yeter diyoruz! Bu sese kulak verilmeli…

Enflasyonu yaratan bizler değiliz, mali yükünü fazlasıyla çekerken, iş yükünü de çekmek istemiyoruz.”

MESUT KOCAGÖZ’E DESTEK VERİLDİ

Basın açıklamasının sonunda, 12 Nisan’daki teleferik kazası nedeni ile tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile ilgili olarak, “hukuksuz bir şekilde tutuklanan Kepez belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün bir an önce salıverilerek bu hukuksuzluğun bitirilmesini istiyoruz” dedi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Huzurevi sakinleri bocce liginde yarıştı

Kemer'de bazı yollar trafiğe kapatılıyor

Kemer’de bazı yollar trafiğe kapatılıyor