İflas furyası başladı

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, esnaf, küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) iflaslarındaki artışa dikkat çekti. İflasların beraberinde kitlesel işsizliği getireceği uyarısı yapan Ağbaba, “Mayıs ayında sicilden ve meslekten terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 3 bin 893 iken, haziran ayında bu rakam yüzde 94’lük artışla toplam 7 bin 568’e ulaştı. Mayıs ayında toplam kapanan şirket sayısı 556 iken bu rakam haziran ayında yüzde 116 artışla bin 226’ya çıktı” dedi.

 5 BİN 880 ŞİRKET İFLAS ETTİ

 Yazılı açıklama yapan Ağbaba, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre, mayıs ayında 556, haziran ayında ise 1226 şirketin kapandığını, mayıs ayında 3 bin 22, haziranda ise 5 bin 880 şirketin sicilden ve meslekten terkinini yaparak iflas ettiğini aktardı. Haziran ayı itibariyle normalleşme süreci başladığını, ama esnaf için normalleşmenin henüz başlamadığını söyleyen Ağbaba, “16 aydır aç kapa yapılan, sadaka verilir gibi 3 ila 5 bin TL hibe desteği verilen ve bu destekle BAĞ-KUR primini dahi karşılayamayan, kredilerle iyice borca batan esnaf, açılsa dahi biriken borçları nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyor” ifadelerini kullandı.

 100 KOBİ’DEN 84’Ü BORÇLU 

 Ağbaba şunları dile getirdi: “Mayıs ayında sicilden ve meslekten terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 3 bin 893 iken, haziran ayında bu rakam yüzde 94’lük artışla toplam 7 bin 568’e ulaştı. Bu yılın ilk 6 ayında ise esnaf ve sicil gazetesi verilerine göre iflas eden esnaf sayısı ise 47 bin 572 oldu. Türkiye’de her 100 KOBİ’nin 84’ünün bankalara borcu bulunmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre KOBİ’lerin bankalara olan toplam borcu 950 Milyar TL’ye yaklaşmış bulunmaktadır”.

 İFLAS İŞSİZLİĞİ ARTIRACAK 

 “Mayıs ayında toplam kapanan şirket sayısı 556 iken bu rakam haziran ayında yüzde 116 artışla bin 226’ya çıkmıştır. Yüksek faizli krediler, artan döviz kurları ve ekonomide yaşanan belirsizlikler Türkiye’de şirketlerin toplu halde iflaslarına neden olmaktadır. Hem esnafların hem de küçük ve orta boy işletmelerin iflas artışlarındaki hızının ilerleyen dönemlerde daha da artması olasılığı, kitlesel işsizliğinde artmasına neden olacaktır”.  

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Nilsu Berfin Aktaş kimdir? Hangi dizilerde oynadı?

Mert Sarıç kimdir? Mertsarico kimdir? Fenomen isim hakkında tüm detaylar!