İş ilişkilerinde hukuki köprü ve çözüm önerileri konuşuldu

İş ilişkilerinde hukuki köprü ve çözüm önerileri konuşuldu

ANTALYA, (DHA) – ANTALYA Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ANSİAD) 4. Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu, İstanbul Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Bağcı oldu.

Akra Otel’de gerçekleşen toplantıda ‘İş İlişkilerinde Hukuki Köprü ve Çözüm Önerileri’ konuşuldu. Toplantıda, doğru insan kaynakları ve hukuk birimleri ile çalışmanın önemine dikkati çeken Bağcı, “İşverenlerin iş hukukuyla ilgili yanında işçiler, insan kaynakları birimleri ve hukukçular var. Bu köprünün önemini anlamanız çok önemlidir” dedi.

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Özbek’in konuşması ile başlayan ANSİAD toplantısında işverenlere önemli uyarılarda bulunan Dr. Mehmet Bağcı, “İşverenlerin iş hukukuyla ilgili yanında işçiler, insan kaynakları birimleri ve hukukçular var. Bu köprünün önemini anlamanız çok önemlidir. Neden bunun öneminin altını çizmeye çalışıyoruz? Örneğin, sizler bir araba aldığınızda arabanın bir sürü sensörü vardır. Yağmur sensörü, fren sensörü, park sensörü vb. Bu sensörler arabanızın kaza yapmasını engelliyor. Bu sistemin en azından işçiler açısından kaza yapmasını önlemek adına doğru insan kaynakları birimi kurmanız ve onları istihdam etmeniz lazım. Ayrıca, iyi hukukçularla çalışmanız lazım. Hukukçu ve insan kaynakları birimi olmadan iş hukukunda hep patinaj yaparız. Mükemmel bir işveren olduğunuzu kabul etseniz bile mutlaka küçücük bir hata yapılabiliyor. Örneğin, çalışanınızı hafta tatilinde 1 saat çalıştırdınız. Bunun sonucunda normalde sizin aklınıza gelen nedir? 1 saate karşı yüzde 50 zamlı ücret ödenir. Halbuki Yargıtay kararlarına göre bunun kuralı 1 saat dahi çalıştırsanız sanki hafta tatilinin tamamında çalışmış gibi ücret vermeniz gerekir. Bu hatayı yaptığınız anda işçiniz sizin bu hatanıza karşılık fazla mesaileri ödemediğiniz ve eksik ücret ödemeniz nedeniyle sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir. Dolayısıyla bu hususları takip etmeniz gerekir. Doğru kişilerle akıllı insanlar kendi aklını; daha akıllı insan ise başkalarının aklını kullanır. Doğru insan kaynakları ve hukuk birimleri ile çalışmanızı öneriyorum” ifadelerini kullandı.

‘DOĞRU ÖZLÜK DOSYASI TUTMANIZ LAZIM’

İş sözleşmeleri ile ilgili karşılaşılan sorunlara değinen Bağcı, “Birincisi ‘Faaliyet gösterilen sektörün koşullarına, işletmeye, işçinin işyerindeki pozisyonuna uymayan tip sözleşmeler düzenlenmesi’. Bu önemli kritik konulardan biridir. İkincisi ‘Yasal mevzuata uymayan belirli süreli iş sözleşmelerinin düzenlenmesi’. Bu konuda objektif bir neden yoksa belirli süreli iş sözleşmesi düzenleyemezsiniz. Düzenlerseniz ne olur? Başlangıçtan itibaren belirsiz süreli olur. Üçüncüsü ‘İş sözleşmesi düzenlenmemesi veya çalışma şartlarını gösterir belgenin işçiye verilmemesi’. Bu ne demek? Sizin belirsiz süreli iş sözleşmelerini yazılı yapma zorunluluğunuz yok; sözlü de olabilir. Düşünün insanın hayatını ilgilendiren bir hususta sözleşmenin yazılı yapılmaması çok önemli sorunlardan biridir. Kanun hükmü bu şekildedir. Fakat yazılı yapılmadığında iki ay içinde sözleşmenin içeriğine ilişkin genel ve özel şartları yazılı işçiye vermek zorundasınız. Sonuç olarak bu sorunlardan hareketle size önerim ‘doğru özlük dosyası’ tutmanız” diye konuştu.

ANSİAD toplantısı, soru cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Kemerde altyapı çalışmaları

Kemer’de altyapı çalışmaları

Antalyada otobüsün durduğunu zannederek inen yolcunun bacağı teker altında kaldı

Antalya’da otobüsün durduğunu zannederek inen yolcunun bacağı teker altında kaldı