Kadın Prezervatifi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kadın prezervatifi ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmayan bir doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesidir. Ortalama olarak 15 cm uzunluğunda olan kadın prezervatifi aynı zamanda erkek prezervatifi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Yazımızda kadın prezervatifi nedir? Ve kadın prezervatifi nasıl kullanılır? Gibi soruların cevaplarını kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Kadın prezervatifi HPV, sifiliz veya HIV gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bir doğum kontrol yöntemidir. Aynı zamanda istenmeyen gebeliklerden korunmak için doğum kontrol hapının yerine de kullanılabilmektedir.

Kadın prezervatifi yaklaşık 15 santimetre uzunluğundadır. Yapısı itibariyle başında ve sonunda halkalar bulunmaktadır. Bu halkalardan küçük olan vajinanın iç kısmına denk gelmelidir. Böylece spermin rahme geçişini engelleyerek hamilelik olasılığını düşürmektedir.

Tıpkı erkeklerin kullandıkları prezervatifler gibi kadınlarınkilerde önceden kontrol edilerek kullanılmalıdır. Takmaya başlamadan önce ellerin ve bölgenin temiz olmasına özen gösterin. Sonrasında ise aşağıdaki adımları takip edin:

Prezervatifi çıkarmak için ilişkiden sonra vajinanın dışarısında kalan kısmı çevirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında beklemeden pezervatifi vajinanın içerisinden çekip çıkarın. Salgıların dışarı almaması için prezervatife düğüm atarak çöpe atın.

Kadın prezervatifleri de tıpkı erkek prezervatifleri gibi dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Bunların en başında kişisel hijyen gelmektedir. Daha sonrasında ise dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

İnsanlar genellikle ellerini ve bölgeyi yıkamadan prezervatif kullanıyorlar. Lakin bu çok yanlıştır. Duru bir su ile vajinayı yıkayın. Ellerinizi de antiseptik bir temizleyici ile yıkamalısınız.

Kadın prezervatifini kullanmadan önce ambalajın açık olup olmamasına, yıpranıp yıpranmamasına, açık olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ambalajından çıkardığınızda içli dışlı bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir. Son olarak ise son kullanma tarihine bakmanız gerekmektedir.

Kadın prezervatifi cinsel ilişkiden 8 saat öncesine kadar yerleştirilebilir. Lakin birçok kadın sadece yakın temasa başladıktan sonra kullanır. Öncesinde kullanmak çok daha etkili olmaktadır.

Prezervatifin üzerinde açılış kısmı belirgindir. Lakin bazı durumlarda kadının kafası karışabilir ve sonunda kadın kondomunu ters takabilir. Buda prezervatifin açık kısmının vajinanın içine denk gelmesine ve penisin girememesine neden olur. Bu durumlarda penis, prezervatif ile vajina arasından geçerek istenilen etkiyi ortadan kaldırabilir. Dolayısıyla hamilelik söz konusu olur.

Kadın prezervatif kullanacaksa yağ içeren bölgeyi kayganlaştıran herhangi bir ürün kullanmaması gerekmektedir. Bu kayganlaştırıcılar ne kadar yakın temas sırasında sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olsa da bu yöntemde kullanılmamalıdır. Bunun yerine uygun bir su bazlı kayganlaştırıcı kullanmak önemlidir.

Prezervatifi taktıktan sonra prezervatifin hareket etmemesini ve penisin dış vajina ile temas etmesini engellediği için bir parçayı dışarıda bırakmak çok önemlidir. Lakin bunun için 3 cm yeterlidir. Yarısını dışarıda bırakmanıza gerek yoktur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İnsülin Direnci Depresyona Neden Olabilir

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?