KAİD MUSTAFA AĞA ÇEŞMESİ SUYUNA KAVUŞTU

KAİD MUSTAFA AĞA ÇEŞMESİ SUYUNA KAVUŞTU

Çeşme, Hacı Hamza Mektebi Sokağı üzerinde yer alıyor. Kitabesinden 1570 yılında Kaid Mustafa Ağa tarafından yapıldığı anlaşılmaktadır. Çeşmenin batısına bitişik şekilde çift yönlü tonoza sahip bir su haznesi bulunmaktadır. Tonozlu yapının ne tür bir yapının parçası olduğu net olarak bilinmemektedir. Uzman danışmanlar eşliğinde yerinde yapılan inceleme ile yapı izleri değerlendirilmiş, tonozlu yapının Osmanlı Dönemi’nde yapılmış bir su haznesi olduğu ve bitişiğindeki çeşmeden daha erken tarihli olduğu ifade edilmiştir.

Çeşmenin ön cephesinde sivri kaş kemerli niş içinde mermer bir ayna taşı ve bunun üzerinde bir kitabesinin bulunduğu bilinmektedir. Kitabesi günümüze ulaşamamış ancak eski fotoğraflarda görülebilmektedir.

Restorasyon çalışmaları kapsamında çeşmenin yol kotu altında kalmış olan mermer kurnası ortaya çıkarılarak çeşmenin ön cephesi yol kotu üstünde olacak şekilde yükseltildi. Çeşmenin arka ve yan cephesindeki çimento harçlı moloz taş duvarlar sökülerek iki sıra tuğla hatıllı bir sıra moloz taş örgü ile yeniden örüldü. Tonozlu yapıdaki niteliksiz onarımlar ve sonradan açılan uygunsuz hazne kapısı kaldırılarak özgüne uygun şekilde onarımları yapıldı. Tonozlu yapının arka bölümünde araştırma kazısı yapılarak temel izlerine ulaşıldı ve bu doğrultuda duvar imalatları gerçekleştirildi. Statik olarak sorunlu olan üst örtüsü sağlamlaştırma yapılarak onarıldı. Restorasyonu tamamlanan çeşme suyuna kavuşturuldu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
ANKARA KALESİ’NİN HİSAR KAPISI’NDA KAPSAMLI ONARIM ÇALIŞMASI BAŞLADI

ANKARA KALESİ’NİN HİSAR KAPISI’NDA KAPSAMLI ONARIM ÇALIŞMASI BAŞLADI

DEV KAPLUMBAĞA KONYAALTI SAHİLİ'NİN MİSAFİRİ OLDU

DEV KAPLUMBAĞA KONYAALTI SAHİLİ’NİN MİSAFİRİ OLDU