Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar?

Kaplumbağa kaç yıl yaşar?

Kaplumbağa kaç yıl yaşar? Kaplumbağalar yüzyıllardır dünyamızda yaşayan ilginç canlılardır. Farklı türleri olan kaplumbağaların her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Bu yazıda en yaygın kaplumbağa türlerini keşfedecek ve kaplumbağaların ortalama yaşam süreleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kaplumbağalar suda ve karada olmak üzere farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Karada yaşayan kaplumbağalar suda yaşayan kaplumbağalara göre daha uzun ömürlüdür.

Kaplumbağa kaç yıl yaşar?  Sorusuna yönelik yaptığımız araştırmalarda kaplumbağaların ömürlerinin yaşadıkları bölge ve türlerine göre değişmekle beraber ortalama olarak 40 ile 200 yıl arasında yaşadıklarını söyleyebiliriz.

Dünyanın en yaşlı kaplumbağası 1882 yılından beri Helena adasında yaşayan Jonathan isimli kaplumbağadır. Jonathan Guinness Rekorlar kitabında yerini almıştır. Jonathan isimli kaplumbağa kör ve koku alma duyusu olmadan hayatını devam ettirmektedir. Dünya’nın en yaşlı kaplumbağası Jonathan’nın tahmini olarak dünyaya geliş tarihi 1832 yılı olarak kabul edilmektedir. Helena adası en yaşlı kaplumbağa Jonathan’dan dolayı dünyanın dört bir yanından her yıl sayısız ziyaretçi almaktadır.

Kaplumbağa kaç yıl yaşar?  Kaplumbağa türleri arasında çokça ilgi gören türler arasında su kaplumbağaları yer almaktadır. Evlerde sıklıkla beslenen su kaplumbağaları bakımları ve beslenmeleri konusunda özen isteyen hayvanlar arasında yer almaktadır. Su kaplumbağaları için en uygun yaşam ortamları teraryumlardır. Teraryumlar özel olarak tasarlanan aynı zamanda cam ve plastik malzemelerden yapılan akvaryuma benzeyen ideal yaşam alanlarıdır.

Su kaplumbağalarının yaşam alanlarında ortam sıcaklığı ve ortam nemi oldukça önemlidir. Su kaplumbağalarının sularının ideal sıcaklığı 28 derece olması gerekmektedir. Su kaplumbağaları yapıları gereği fazla yemeyi seven hayvanlardır.  Su kaplumbağalarının beslenmesi konusunda uzmanlar su kaplumbağalarına günde 3 defa yemek verilmesini önermektedir. Su kaplumbağası kaç yıl yaşar sorusuna yönelik yaptığımız araştırmalarda ortalama olarak 30 yıl bir ömre sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Kaplumbağa kaç yıl yaşar? Kaplumbağa türleri arasında kara kaplumbağaları da merak edilen türler arasında yer almaktadır. Kara kaplumbağaları dünyada genel olarak sıcak iklimlerin görüldüğü güney yarım küre ülkelerinde yaşamaktadır. Vahşi doğada yaşarken dış tehditlerden korunmak amacıyla sert dış kabuk özelliğine sahiptir.

Kara kaplumbağalarının bacakları, baş ve göbek bölümleri ise oldukça yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu yüzden tehlike anında kara kaplumbağaları bacak ve başlarını kabuklarının içine çekmektedir. Kara kaplumbağalarının kabukları birkaç santimetreden bir metreye kadar değişen genişliğe sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Filler Kaç Yıl Yaşar?

Kara kaplumbağaları dişileri üreme dönemlerinde bir seferde 1 ila 30 yumurta arası yumurta bırakabilmektedir. Kara kaplumbağaları kaç kilo sorusuna bu durumun türüne göre değiştiğini ağırlık olarak 1 ila 300 kilogram arasında değişen kilolara sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Kaplumbağa kaç yıl yaşar? Kara kaplumbağaları bir diğer önemli özellikleri ise susuz olarak belli bir süre hayatlarını devam ettirebilmeleridir. Kara kaplumbağa susuz ne kadar yaşar sorusuna yaptığımız araştırmalar neticesinde türden türe değişkenlik gösterse de 2 haftaya kadar kara kaplumbağalarının susuz kalabileceğini söyleyebiliriz.

Kara kaplumbağaları hakkında bir diğer merak edilen soru ise kara kaplumbağası ne kadar büyür sorusudur bu konu ile ilgili yaptığımız araştırmalar sonucunda kara kaplumbağalarının ilk yılında 5 ila 7 santim büyüdüğü, ikinci yılında ise 7 ila 11 santim uzunluğuna ulaştığını söyleyebiliriz. Kara kaplumbağaları 3 yaşına gelince 8 ile 12 cm arasında, 4 yaşında ise 10 ila 14 cm arasında bir uzunluğa erişmektedir.

Kaplumbağa kaç yıl yaşar? Kaplumbağa türleri arasında oldukça fazla ilgi gören türlerden biri de Caretta caretta kaplumbağalarıdır.  Caretta carettalar sırt bölgeleri kahverengi veya kırmızı, alt bölgeleri ise beyaz açık sarı renkte olan deniz kaplumbağalarıdır. Yaşamlarının büyük bir bölümü denizlerde geçmektedir. Caretta caretta kaplumbağalar sadece yumurtlamak amacıyla karaya çıkarlar. Caretta caretta kaç yıl yaşar sorusuna yönelik yaptığımız araştırmalar neticesinde ortalama olarak 100 ila 120 yıl arasında bir ömre sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Caretta carettalar oksijeni havadan almadan uzun süre su altında kalabilmektedir. Fiziksel özellikleri açısından 70 ila 75 cm boyunda 50 ila 55 cm genişliğe sahiptirler. Caretta carettaların vücut yapıları dış kabukları oval yapıda olup genellikle kahverengi renkte bulunmaktadır. Caretta carettaların yüzmeye oldukça elverişli kürek biçimindeki bacakları ve uzun kuyruklu yapıları ile su içerisinde rahat etme imkânı bulmaktadır.

Kaplumbağa kaç yıl yaşar? Caretta caretta kaplumbağalar et obur canlılar arasında yer almaktadır. Genellikle denizlerde denizanaları, istiridye, sünger gibi deniz canlılarıyla beslenirler. Caretta caretta kaplumbağalarının avlarını çok çabuk parçalaya bilecek derecede güçlü çeneleri vardır. Caretta carettalar yumurtlama zamanları geldiğinde kara ya yani kumsala çıkarak çukur açarlar ve yumurtalarını buraya gömerler. Bir dişi deniz caretta caretta kaplumbağası tek seferde yaklaşık olarak 100 ila 120 yumurta kumsala bırakmaktadır.

Kaplumbağa türleri arasında dev kaplumbağalar görsel yapıları dolayısıyla oldukça merak uyandırmaktadır. Dev kaplumbağalar kabukları zırhlı bir yapıya sahip olduğu için dış tehditlere karşı oldukça koruyucu bir avantaja sahip olurlar. Dev kaplumbağaların iri ve büyük yapıları küçük hayvanlara göre daha uzun yaşamalarını sağlamaktadır. Dev kaplumbağa kaç yıl yaşar sorusuna yönelik yaptığımız araştırmalarda ortalama 170 yıldan fazla yaşadıklarını söyleyebiliriz.

Kaplumbağa cinsleri arasında evlerde sıkça beslenebilen kırmızı yanaklı su kaplumbağaları hem karaya hem de suya bağımlı olarak yaşayan kaplumbağa türleridir. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası kaç yıl yaşar sorusuna cevap olarak ortalama 75 yıl yaşadıklarını söyleyebiliriz.

Kaplumbağa kaç yıl yaşar? Yetişkin kırmızı yanaklı su kaplumbağaları 30 cm uzunluğa kadar uzarlar. Kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının ilginç bir özelliği ise erkeklerinin dişilerine göre daha küçük olmasıdır. Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları evdeki bakımlarında hem suya hem de karaya ihtiyaç duyma özelliklerinden dolayı yaşadıkları akvaryumların bir bölümü su bir bölümü de güneşlenmesine elverişli olacak genişlikte olmalıdır. Bu yüzden kırmızı yanaklı su kaplumbağaları için ideal yaşam alanı olarak 80 litrelik akvaryumlar önerilmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kadın Sağlığında Yoga ve Meditasyonun Rolü

Doğal ve Toksinlerden Arındırıcı İçecek Tarifleri