“Kılıçdaroğlu’nun her konuda çözüm önerisi sunması kolay değil”

Demirtaş, Edirne Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla Medyascope’tan Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. 

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in ‘HDP’ye bakanlık’ açıklaması sorulan eski HDP lideri, ‘bu tartışmanın seçimlerden önce, şimdiden yapılmasını yararlı gördüğünü’ söyledi: “Herkesin ve her kesimin eteğindeki taşları dökmesini sağladığı için iyi oldu.”

Demirtaş, şöyle devam etti: “Bunun dışında, bakanlık tartışması çok da gerekli bir tartışma değil diye düşünüyorum. Konuyu ilk dile getiren Gürsel Bey’in art niyetli olmadığını, aksine normal olanı, olması gerekeni vicdanlı bir şekilde dile getirdiğini düşünüyorum. Asıl problemli açıklamalar, HDP’ye bakanlık konusunda feveran edenler cephesinden yapılan açıklamalardır. Kullandıkları dil siyaseten etik dışı, incitici ve dışlayıcıdır. Üç beş milliyetçi oyu kapabilmek için girdikleri yarış, bu kişilerin tam da özlerini yansıttı, hakikatlerini daha görünür kıldı. “Mesele elbette ki bakanlık, makam, mevki falan değil. Asıl mesele milyonlarca Kürt’e reva görülen aşağılama tutumudur. O tutumu gösterenler için utanç verici bir durum.”

‘Sadece iktidarın değişmesini değil, sistemin değişmesini; hırsızın değişmesini değil, hırsızlığın bitmesini istediklerini’ söyleyen tutuklu siyasetçi, partisinin belediyelerine atanan kayyımları hatırlattı: “HDP de dahil tüm siyasi partiler halkın desteğini aldıkları taktirde ülke yönetimine dahil olabilirler. Kaldı ki, HDP 102 belediyede yerel yönetim hakkını seçimle kazanmış ve bu yönüyle zaten ülke yönetiminin parçası olmuştur. Ama bunu hazmedemeyen zihniyet, kayyum uygulamalarıyla halkın iradesine darbe yapmıştır. Şimdi ‘HDP’ye bakanlık asla olmaz’ diye bağıran kişilerin bu kayyım darbecilerinden ne farkı var ki?

 

Bir de bu sözde muhalif milliyetçiler, kendilerini bakanlık dağıtım merkezi olarak görüyorlar ve sadaka dağıtır gibi bakanlık dağıtırken ‘HDP’ye yok’ diyorlar. Hele önce siz o bakanlık koltuğuna oturun da bir görelim. Seçimi nasıl ve kimin oylarıyla kazanıp da bakan olmayı hayal ediyorlar, merak ediyorum. Sonuçta yönetime kimin geleceğine halk karar verir, bu kişiler değil.”

Ankara’da partisinin il başkanlarıyla bir araya gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Tekin’in açıklamalarına tepki göstererek, HDP için “Bizim olduğumuz masada olamazlar” demişti.

Demirtaş’a göre bu sözler ‘bir gelecek, değişim, kucaklaşma vizyonu taşımayan bir yaklaşım.’

 

‘Herkesle oturup ülkenin her sorununu konuşma cesaretini ve becerisini göstermenin büyük siyasetçi olmayı gerektirdiğini’ söyleyen eski HDP lideri, “Ülkenin geleceği hakkında sözü ve güzel hayalleri olan siyasetçiler böyle konuşamazlar, konuşmamalılar. Risk almadan, tabanı ve toplumsal psikolojiyi değiştirmeden ciddi sorunlara çözüm bulunamaz” dedi.

Demirtaş, şöyle devam etti: “Tabii ki bugünün konjonktürel gerilim ve fay hatları hesap edildiğinde, bir de seçimin kapıya dayandığı gözetildiğinde siyasetçilerin oy kaygısıyla hareket etmeleri anlaşılır olsa da stratejik açıdan hatalıdır. Çünkü Türkiye seçimden sonra, büyük sorumluluk sahibi siyasetçilere ihtiyaç duyacak. Sadece bugünü değil, yarınları da düşünerek konuşmakta yarar var.”

Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘muhalefetin ortak adayı olma ihtimaline karşı yükselen itirazlar’ ve eleştirilerin sadece ‘kazanabilme ihtimalinin düşük olması’ önermesine mi dayandığına ilişkin Çakır’ın sorusunu şöyle yanıtladı: “Altılı masanın ortak bir adayı olur mu, olursa kim olur, buna elbette kendileri karar vereceklerdir. Ancak söz konusu adayın altılı masayı da aşacak şekilde, geniş kesimlerin adayı olması isteniyorsa HDP de dahil diğer tüm kesimlerle adaylık öncesi açık, şeffaf bir müzakere yürütülmesi gerektiğini HDP defalarca belirtti. Benim veya bizim, ortak aday konusunda isim söylememiz doğru olmaz.

Bu vesileyle bir şey söylemek isterim, Kemal bey üzerinden veya inancı üzerinden yapılan ayrıştırıcı tartışmaları hem çok yanlış hem de kendisine haksızlık olarak değerlendiriyorum. Kaldı ki bence sayın Kılıçdaroğlu, ülkenin neredeyse tüm temel ve tartışmalı sorunlarına ilişkin görüşlerini açıklamış durumda ve farklı toplumsal kesimlerde önemli bir desteğe sahip olduğu görünüyor. Böylesine kamplaşmış toplumlarda, her konuya ilişkin çözüm önerisi sunmak ve bunlar etrafında toplumu birleştirmek hiç de kolay bir iş değildir.”

Eski HDP lideri, isim vermeden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın olası adaylığına da değindi: “Ülkenin sorunları hakkında henüz tek kelime etmemiş kişilerin suskunluklarının bazı anketlerde bir parça yüksek çıkması kimseyi yanıltmasın. Ülkenin son derece önemli sorunları hakkında konuşmaya başladıklarında, ki aday olurlarsa konuşmaları gerekecek, bazı anketlerde görülen bu destek sürer mi, emin değilim. Ben sadece kişisel bir gözlemimi bu şekilde aktarmakla yetiniyorum. Daha fazla yorum yapmam doğru olmaz.”

Haber ajansı Reuters’ın HDP’nin ‘kilit parti’ olduğuna dair analizi de sorulan Demirtaş’ın görüşü şöyle:

“Aslında kilit olmayan parti yok neredeyse. Bu seçimde en küçük desteğe sahip partiler bile önemli rol oynayacaktır. HDP’nin özelliği ise tabanının bilinçli, örgütlü ve birlikte hareket edebilme kapasitesiyle yüzde 15’lik belirleyici potansiyelidir.

Ben HDP’yi kilit değil, kilidi açacak anahtar olarak görüyorum. Kilitlenmiş siyasete çözümü HDP getirecektir. Yoksulluğun, işsizliğin, adaletsizliğin ve zulmün sona ermesinde HDP anahtar rolünü en doğru şekilde yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyorum.

Bu vesileyle, sevgili Adnan Selçuk Mızraklı’la birlikte tüm okurlara ve dostlara selamlarımızı, sevgilerimizi ve özlemlerimizi gönderiyoruz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Mağaralara uyuşturucu gizleyen 3 şüpheli yakalandı

ATB Başkanı Çandır: Tarımsal maliyetler Temmuzda normal seviyede oldu

Antalya Haberleri: ATB Başkanı Çandır: Tarımsal maliyetler Temmuz’da normal seviyede oldu