Rant yargıyı takmıyor

Rant yargıyı takmıyor

Antalya’nın paha biçilmez kamu alanları rant beklentisine kurban ediliyor. Rantın yargıyı takmadığının son örneği ise Akdeniz Üniversitesi karşısında, Antalya Adliye Sarayı’nın bitiğinde bulunan Karayolları tesisinin bulunduğu alanda mahkeme kararına rağmen 10 katlı bir yapılaşmanın önüne açacak imar planı değişikliğinin yapılarak, 17 Kasım 2023 tarihinde askıya çıkarılmış olması.

Karayollarına ait hazine arazisini kaptırmamak için 2005 yılından 2015 yılına kadar başta Mimarlar Odası Antalya Şubesi olmak üzere meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının direnişi, mücadelesi, mahkemenin planı iptal kararına rağmen yeniden başlıyor. Mimarlar Odası Antalya Şubesi Özelleştirme İdaresi’nce hazırlanan ve  ticari alana çevrilerek, 10 katlı yeni bir beton bloğun yaratılmasını amaçlayan yeni planın iptali için dava açtığını bildirdi. 

 

RANT AMAÇLI TİCARİ ALAN

Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından yapılan  ‘Bıktıramazsınız’ başlıklı yazılı açıklamada, mahkemenin imar planı değişikliğini, Antalya Adliye Sarayı’nın yanında bulunan kamu arazisine Adliye’nin yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulmasına karşın, bu işlevi yerine getirmek üzere resmi kurum alanı olarak kamusal kullanıma ayrıldığı halde 1/25000, 1/5000 nazım imar planı  ve 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliğinde, planlama esasları, şehircilik ilkeleri ve kamu yararına uygunluk bulunmadığı gerekçeleriyle iptal ettiği vurgulandı.

Açıklamada, planın iptali ile birlikte Özelleştirme İdaresi’nin mahkeme kararını temyiz ettiğini ancak Danıştay Dava Daireleri Kurulu’nca bakılan temyiz ve bozma işleminin reddedildiği ve mahkeme kararının onandığı da belirtildi. Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Danıştay Dava Daireleri Kurur kararı doğrultusunda alanın ticari amaçla kullanılmasının ve özelleştirilmesinin önünün kesin olarak kapatılmasına rağmen parselin ifraz edilerek, Maliye Hazinesi adına tescil edilen 10.000 metrekarelik bölümün özelleştirme kapsamı ve programına alınarak, Özelleştirme İdaresi’nce 10 kat kullanım kararı getiren yeni bir planın onanarak askıya çıkarıldığı bildirildi. 

 

ENGELLEMEK İÇİN ISRAR EDECEĞİZ

Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin açıklamasında, kentin ihtiyacı olan kamu alanlarının ranta kurban edilmesinde ısrar edildikçe, engellemek için de ısrar edileceği belirtildi. Açıklamanın son bölümünde şu görüşlere yer verildi: “Mahkemenin kararlarında da belirtildiği gibi, plan bütünlüğü çerçevesinde resmi kurum alanı sürekliliğinin sağlanması, bunun yanında çevredeki sokaklar dahil cadde ortasının bile otopark olarak kullanıldığı ve yoğun trafik sıkışıklığının yaşandığı bölgede, birçok resmi kurumun da bulunması göz önünde bulundurularak, otopark sorununun çözümü ve yaşanan trafik sıkışıklığının azaltılmasına veya olumsuz ekonomik koşullar nedeni ile zor durumda olan öğrenciler için yurt yapılmasına yönelik planlanması gereken alanın satışının yapılabilmesi için rant amaçlı ticari alan planlaması ısrarını kabul etmediğimizi, açıklanan nedenlerle Özelleştirme İdaresi’nce onaylanan planların iptali istemiyle odamızca dava açıldığını ilgililerin ve halkımızın bilgisine sunarız.”

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
19 ilçede ücretsiz kanser ve göz sağlığı taraması

19 ilçede ücretsiz kanser ve göz sağlığı taraması

Deprem duygu dünyamı derinden etkiledi

Deprem duygu dünyamı derinden etkiledi