Sağlık emekçilerinin promosyon isyanı sürüyor

Basın açıklamasında konuşan Temsilcilik Yönetim kurulu üyesi Piraye Özgür Turan “ Bizler; işçi ve memur emekçiler her geçen gün daha da yoksullaşırken, ücretlerimiz enflasyon karşısında mum gibi erirken seyirci olmayacağız elbette. Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Bankaların artan bu devasa karlarında Merkez Bankasının düşük faiz kararından kaynaklanan gelirinin yanında işçi ve memur emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Düşük faiz politikası ve Ücretlerimiz üzerinden bankanın elde ettiği kardan payımızı istiyoruz” dedi.

Yetkili sendikayı promosyon sürecinde sessiz kalmak, İl Sağlık Müdürlüğü ‘nü de süreci şeffaf yönetmediği için eleştiren Piraye Özgür Turan “ Tüm bunlara rağmen altı dönemdir toplu sözleşmelerde emekçileri sadakaya muhtaç hale getiren yetkili sendikanın sessizliği, Bakanlığın ise önce anlaşmayı üzerine alıp sonra sessizliğe bürünerek yaptığı oyalama taktiği ve  promosyon sözleşmelerini il sağlık müdürlüklerine bırakmaları kabul edilemez. Ayrıca  promosyon anlaşmalarında önerilerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Promosyon anlaşmalarının şeffaf bir şekilde yapılmasını ve iş kolunda ki emekçiler adına tüm sendikaların süreci takip etmesinin sağlanmasını istiyoruz. Buna göre Promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinin çıkarılacak bir kararnameyle tek bir günde çözüme kavuşacağı bilinmektedir. Tüm emekçiler lehine promosyon sözleşmeleri için yeniden bir düzenleme yapılmalıdır. Bankalar lehine olan  sözleşmeleri  kapalı kapılar ardında  görüşmeler yaparak süreci şeffaf yürütmeyen yetkili sendika  Sağlık – Sen ve İl Sağlık Müdürlüğünün   tutumu anlaşılır gibi değildir. Defalarca  görüşme randevu talebimize ret cevabı verilmiştir. Biz  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak diğer tüm sendikaları ortak paydada mücadeleye,  Antalya İl Sağlık Müdürlüğünü ise  önerilerimizi dikkate alması için tüm Sendikalarla birlikte şeffaf bir görüşme ile süreci yönetmeye davet ediyoruz” dedi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin satın alma gücünde ciddi oranda gerileme yaşanmıştır. Haziran 2021 öncesi birçok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 4-7 bin TL arası ek bir gelir geçmişti. Ancak yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 3 yıl için 30-40 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde promosyon anlaşması yapılan iş yerlerinde çalışan emekçiler ciddi hak kaybına uğramış bulunmaktadır.

Son bir yıllık süreçte Merkez Bankası faiz oranının düşük tutulması, kamu ve özel bankaların karını beşe katlamış, ücretlinin ülkenin sermaye birikiminden aldığı pay ise iyice azalmıştır. Enflasyonla faiz arasında açılan makas, bankaları karlılık rekoruna doğru koştururken işçi ve memur emekçiler aldıkları ücretlerle ayı nasıl çıkarabilirim diye kuruş hesabı yapıyor, meyve dahi alamıyor, çocuğunu yeterli ve dengeli besleyemiyor, elektrik, su faturalarını ve kirayı ödeyemiyor. Alanya’da yaşayan bizler kiracı olarak ev sahiplerinin parasal tacizine uğruyor, evden çıkmaya zorlanıyoruz. Alanya’da ev fiyatları ve kiralardaki yüksek artışlar bu şehirde barınmamızı zorlaştırmaktadır.

Bizler; işçi ve memur emekçiler her geçen gün daha da yoksullaşırken, ücretlerimiz enflasyon karşısında mum gibi erirken seyirci olmayacağız elbette. Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Bankaların artan bu devasa karlarında Merkez Bankasının düşük faiz kararından kaynaklanan gelirinin yanında işçi ve memur emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Düşük faiz politikası ve Ücretlerimiz üzerinden bankanın elde ettiği kardan payımızı istiyoruz.

Emeğimiz her geçen gün daha da değersizleşirken, alım gücümüz enflasyon karşısında mum gibi erirken bizler buna seyirci kalıp göz yummayacağız. Sözde yetkili, özde etkisiz, rengi açık sarı olan sendikanın aksine emeğimizi her kim sömürüp kârına kâr katıyorsa ve kim buna göz yumuyorsa karşısında durup hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Bugüne değin başlatmış olduğumuz imza kampanyaları ile kamuoyu oluşturduk. Konuyu Türkiye’nin gündemine taşıdık. Emekçileri bilinçlendirip yetkililere de sorumluluklarını ifa etmeye çağırarak olumlu adımlar atmasını sağladık. Tüm bunlara rağmen altı dönemdir toplu sözleşmelerde emekçileri sadakaya muhtaç hale getiren yetkili sendikanın sessizliği, Bakanlığın ise önce anlaşmayı üzerine alıp sonra sessizliğe bürünerek yaptığı oyalama taktiği ve  promosyon sözleşmelerini il sağlık müdürlüklerine bırakmaları kabul edilemez.

Ayrıca  promosyon anlaşmalarında önerilerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Promosyon anlaşmalarının şeffaf bir şekilde yapılmasını ve iş kolunda ki emekçiler adına tüm sendikaların süreci takip etmesinin sağlanmasını istiyoruz. Buna göre Promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinin çıkarılacak bir kararnameyle tek bir günde çözüme kavuşacağı bilinmektedir. Tüm emekçiler lehine promosyon sözleşmeleri için yeniden bir düzenleme yapılmalıdır. Bankalar lehine olan  sözleşmeleri  kapalı kapılar ardında  görüşmeler yaparak süreci şeffaf yürütmeyen yetkili sendika  Sağlık – Sen ve İl Sağlık Müdürlüğünün   tutumu anlaşılır gibi değildir. Defalarca  görüşme randevu talebimize ret cevabı verilmiştir. Biz  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak diğer tüm sendikaları ortak paydada mücadeleye,  Antalya İl Sağlık Müdürlüğünü ise  önerilerimizi dikkate alması için tüm Sendikalarla birlikte şeffaf bir görüşme ile süreci yönetmeye davet ediyoruz.

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Köpekler öldürülmeli(mi)!!!

İYİ Parti İl’de Kepez yangını devam ediyor