Sandaloz Sakızı Nedir?

Daha önce sandaloz sakızını duymadınız ve sandaloz sakızı nedir, ne işe yarar diye merak ettiyseniz doğru yerdesiniz. Birlikte bu soruların cevaplarını yanıtlayacağız. Bu sakız, Kuzey Afrika bölgesinde yetişen sandaloz ağacının özel bir salgısı olan bir çeşit sakızdır. Sandaloz ağacı, neredeyse 6 metre uzunluğa kadar büyüyebilen bir ağaç türüdür. Bu ağacın dalları ve gövdesinden özel bir tür bal damlar. Bu bal, sandaloz sakızı olarak bilinen yapışkan bir maddeye dönüşür. Kuzey Afrika’da sandaloz ağacı sıcak hava koşullarında yetişir. Sıcak hava da bal kıvamında olan sandaloz sakızları sıvı sakız gibi erimeye başlar. Eriyen sakızın rengi beyaza yakın sarıdır ve elle kolayca parçalanabilir.

Sandaloz sakızı ağacı ülkemizde iklim şartlarından dolayı yaşamamaktadır. Ama ülkemizde kolaylıkla bu sakızı bulabilirsiniz. Ve fiyatı da çok yüksek değildir. Bu sakızının sağlığa birçok faydası vardır. Sizde evinizde bulundurarak sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Sandoloz sakızını çiğnemek, tükürük salgısının artmasına yardımcı olur. Tükürük, ağız içindeki zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller ve asidik ortamı nötralize ederek diş minesini korur. Ayrıca, tükürük salgısı, dişlerin arasındaki yemek artıklarını ve plak oluşumunu azaltır. Yani sandaloz sakızı tükürük salgısını arttırarak ağız hijyenini destekler ve diş çürümelerini önler.

Sandaloz sakızının ferahlatıcı bir aroması vardır. Bu aroması nedeniyle ağızda uzun süreli tazelik hissi sağlar. Genel olarak nane benzeri tatlar, kötü nefesi gidermeye yardımcı olur. Ayrıca sandaloz sakızı ağızda kalan yiyecek artıkları ve bakterileri uzaklaştırarak taze bir nefes sağlar.

Sakız çiğnemek, stresi azaltmaya ve rahatlama sağlamaya yardımcı olur. Çiğneme hareketi, beyne sakinlik ve rahatlama sinyalleri gönderir. Bu nedenle sandaloz sakızını stresli veya gergin olduğunuz zamanlarda kullanırsanız rahatladığınızı göreceksiniz.

Sakız çiğnemenin dikkati artırabileceği ve konsantrasyonu iyileştirebileceği yönünde bazı araştırmalar yapılmıştır. Sakız çiğnediğimizde, çene hareketleri ve çiğneme kaslarının aktivasyonu gerçekleşir. Bu hareketler beyne daha fazla kan ve oksijen akışını sağlar, bu da zihinsel aktiviteyi uyarır. Çiğneme hareketi beyindeki bazı bölgeleri uyararak dikkat süresini ve odaklanmayı arttırır.

Yapılan bir araştırmada, öğrencilerin bir test sırasında sakız çiğnemelerinin konsantrasyonlarını artırdığı ve daha iyi performans sergiledikleri gözlemlenmiştir. Sakız çiğnemenin özellikle monoton veya tekrarlayan görevlerde dikkati canlandırdığı ve zihinsel yorgunluğu azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca, sakızın aroması veya tadı da zihinsel uyanıklığı arttırmada etkili olabilir.

Ancak, bu etkiler herkes için aynı şekilde geçerli değildir. Sakız çiğnemenin odaklanmaya yardımcı olması da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı insanlar için çiğneme hareketi rahatsızlık verici olabilir veya dikkatlerini dağıtabilir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Kalorisi düşük bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Araştırmalara göre sandoloz sakızı çiğnemek iştahı azaltabileceği ve tokluk hissi sağlayabileceği tespit edilmiştir. Bu nedenle kilo kontrolü için veya atıştırmalık yemek istediğiniz zamanlarda bu sakızı çiğneyerek açlık hissini azaltabilirsiniz. Böylece daha az kalori alabilirsiniz.

Tansiyon yüksekliği önemli bir sağlık sorunudur ve başka rahatsızlıklara da neden olabilir. Tansiyonunuzu doğal yollar ile düşürmek istiyorsanız bu sakızı tüketebilirsiniz. Ancak bu durum tansiyon hastaları için geçerli değildir. İlaç kullanan tansiyon hastaları sandaloz sakızı tüketmemelidir. Tansiyon hastası olmayan anlık olarak tansiyonu yükselen kişiler bu sakızı tüketebilir.

Sık sık baş ağrısı ve kas ağrısı çeken kişiler ilaç içmeden bu sakızı çiğneyerek kendini daha iyi hissedebilir. Sandaloz sakızı kan akışını hızlandırır. Bu nedenle de ağrının azalmasına yardımcı olur. eğer baş ağrınız varsa ve yorgun hissediyorsanız ilaç içmeden önce bu sakızı çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

Sandaloz sakızı ve elma sirkesinin sağlık için birçok faydası vardır. İkisi bir arada kullanılarak birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Peki elma sirkesi de tüketildiğinde hangi rahatsızlıklara iyi gelir, gelin birlikte göz atalım;

Elma sirkesi sindirim sürecini hızlandırır. Sindirim enzimlerinin salgılanmasını teşvik ederek sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ve elma sirkesi sindirimdeki gaz ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olur.

Elma sirkesi, metabolizmayı hızlandıran ve kilo yönetimine yardımcı olan asetik asit içerir. Asetik asit, yağ yakımını arttırır ve iştahı azaltır, bu nedenle elma sirkesi kilo verme sürecine katkıda bulunur.

Elma sirkesinin, kan şekeri düzeylerini dengelemeye yardımcı olduğunu ve insülin duyarlılığını artırabileceğini yapılan bazı araştırmalar göstermiştir. Bu özelliklerinden dolayı elma sirkesi diyabet kontrolüne katkıda bulunabilir.

Elma sirkesi, antioksidan özelliklere sahiptir ve bağışıklık sistemini destekler. Vücudu serbest radikallere karşı korurken, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı direnci arttırır.

Elma sirkesi, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, ciltteki bakteri ve mantar enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, elma sirkesi cildin pH dengesini korur, sivilce ve cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olur.

Ancak, her bireyin vücut yapısı ve sağlık durumu farklıdır. Sandaloz sakızlı elma sirkesinin faydalarından tam olarak yararlanmak için ikisinin de uygun ve uygun şekilde kullanılması önemlidir. Eğer bir sağlık sorununuz varsa veya yeni bir takviye veya ilaç kullanmaya başladıysanız elma sirkesi ve sandaloz sakızı birleşimin kullanmadan önce doktorunuza danışıp onay almalısınız.

Sandaloz sakızı ve elma sirkesi birleşimi için fındık büyüklüğünde sandaloz sakızı öğütülür yada ağızda çiğnenerek yutulur. Hemen ardından içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş su içilir.

Sandaloz sakızı ve elma sirkesi karışımını tüketmek için bu sakızını dövüp toz haline getirin. Bardağa alın bardağa su doldurun içine bir kaşık elma sirkesi ekleyip içebilirsiniz.

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur elma sirkesi ile birlikte kullanıldığında daha etkili sonuçlar verebilir. Ancak bu sakızı ilk defa tüketecek olan kişiler doktorlarından onay almalıdır.

Bu sakızı tükettiğini sürede vücudunuz zayıflamak için hazırlanır. Ancak bireysel farklılıklar, metabolizma hızı, beslenme şekli önemli olduğu için herkes için ne kadar kilo verebileceğini söylemek oldukça zordur. Fakat sağlıklı beslenme düzeninde egzersiz ile birlikte sandaloz sakızı ve elma sirkesini tüketirseniz, haftada 1-2 kilo verebilirsiniz.

Her besinin yan etkileri olabilir. Sandaloz sakızının da yan etkileri olabilir. Hassas bünyesi olan kişiler kullanmaya başlamadan önce az bir miktar tadıp bir iki gün bekleyebilir. Duruma göre eğer alerji yapmadıysa tüketebilirsiniz.

Bu sakız zararsız bir maddedir. Vücudunuz alerjiye müsaitse kaşıntı yapabilir. Ayrıca sandaloz sakızı değil de sandaloz sakızı bulunan hap ve ilaçlar bağırsak florasını olumsuz etkileyebilir.

Sandaloz sakızının tansiyon düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle düşük tansiyonu olan tansiyon hastaları kullanmamalıdır. Ayrıca sandaloz sakızı bağırsakları çalıştırdığından ishal olduğunuzda tüketmeyiniz.

Gebelik riskiniz varsa; gebeyseniz bu sakızı tüketmeyin çünkü sandaloz sakızının rahim kaslarını gevşetme ihtimali vardır.

Bu sakızının fiyatı markaya, ürünün ambalajına ve satın alınan yere göre değişiklik gösterebilir. Farklı paket boyutları ve satış noktaları da fiyatlarda farklılıklara neden olabilir.

Genellikle, bu sakız marketlerde, süpermarketlerde, bakkallarda ve internet sitelerinde bulabilirsiniz. Ayrıca sandaloz sakızını aktarlarda da bulabilirsiniz. Küçük paketler daha uygun fiyatlıyken, büyük paketler daha yüksek fiyatlıdır.

Bu sakız bitkisel bir ürün olduğu için kullanmak isteyen herkes kullanabilir. Ancak özellikle rahatsızlıkları olanlar kullanmadan önce doktora danışmalı onay almalıdır.

Kronik bir rahatsızlığınız yoksa doktorunuzdan onay aldıysanız sandaloz sakızını güvenle tüketebilirsiniz.

Sandaloz sakızının tüketiminin uygun olduğu durumlar şu şekildedir;

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Nefes borusuna yemek kaçan öğrencisini Heimlich manevrasıyla kurtardı

CHP Gündoğmuş Belediye Başkan Adayı Nurettin Sönmez