Şehir Plancıları’ndan Real AVM açıklaması

 Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde, Haşim İşcan Kültür Merkezi ile bir dönem AVM olarak kullanılan alanla ilgili plan tadilatı tartışması, yeniden gündeme geldi. Daha önce toptancı hal olarak kullanılan 43 bin 360 metrekare büyüklüğündeki alanın, yüzde 75’i konut, yüzde 25’i ticari olmak üzere ticaret-konut alanı olarak kullanılması için hazırlanan 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği önerisi, geçen yıl Aralık ayında Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alındı. Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan imar planı değişikliği, 9 Aralık günü toplanan meclisin 51’inci gündem maddesi olarak görüşülerek, oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu, geçen 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden 2 gün sonra konuyla ilgili raporunu hazırlayarak, 13 Şubat’taki meclise sundu. Komisyon raporunda, Haşim İşcan Kültür Merkezi’nin içerisinde bulunduğu 12710 ada 4, 13 ve 16 nolu parsellerin de ‘ticaret alanı’na dönüştürülmesi kaydıyla değişikliğin uygun olduğu görüşüne yer verildi. Depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlayan meclis toplantısında, alan ile ilgili sunulan madde AK Parti’den 22, CHP’den 19, İYİ Parti’den 10, MHP’den 8, Saadet Partisi’nden 1 ve 3 bağımsız üyenin kabul oyu ile oy birliğiyle kabul edildi.

ODA BAŞKANININ İMZASI TARTIŞMA YARATTI

Kararın kabul edilmesinin ardından Mimarlar Odası Antalya Şubesi plan değişikliğinin rant amaçlı olduğunu, Mekansal Plan Yapım Yönetmeliğine, şehircilik ve planlama ilke ve esasları ile kamu yararına aykırı olduğunu belirterek, plan değişikliğinin iptali istemiyle hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı. Plan tadilatının altında Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Funda Yörük’ün imzasının bulunması da kamuoyunda yeni bir tartışmaya neden oldu.

KURULDA ANLAŞMAZLIĞA NEDEN OLDU

Plan tadilatında imzası bulunan Yörük’ün başkanı olduğu Şehir Plancıları Odası ile plan tadilatının askıya çıkmasının arından hukuki süreç başlatacaklarını açıklayan Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin de bulunduğu TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu da geçen günlerde konuyu gündemine aldı. Konuyla ilgili İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapılan açıklamada, kurul içerisinde anlaşmazlık yaşandığı açıklandı.

Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi de bugün konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere verildi:

“TMMOB Şehir Plancıları Odası ilgili bakanlık, kamu kurumları, belediyeler ve diğer kuruluş ve makamlarla ilişki içerisinde ülkemizin sağlıklı ve düzenli kentleşmesi, kent planlarının şehircilik esaslarına ve meslek ilkelerine uygun yapılması için; yazışma, görüşme girişimleriyle düzeltilmesini başaramadığı hatalı plan, karar ve uygulamaları yargıya götürmekte, yargı yoluyla bu çabalarını sürdürmektedir. TMMOB Şehir Plancıları Odası, kurulduğu günden bu yana, kanunlara, şehircilik bilimine ve kamu yararına aykırı olan plan ve uygulamalara karşı mücadelesi çerçevesinde gerektiğinde yasal süreçleri de izleyerek görevini yerine getirmekle yükümlüdür.”

Bugüne kadar oda tarafından dava konusu olan, itiraz edilen konuların kişiselleştirilmediğinin belirtildiği açıklama, şu şekilde devam etti:

“Kamuoyunda bilinçli olarak sadece plan müellifinin hedef tahtasına oturtulması, yıpratılmaya çalışılması ve başka planlarla bağdaştırılarak eleştirilmesi ve kendi çıkarlarına ya da geçmişte odamızca kendi planlarına davalar açılması nedeniyle, bilinçaltlarındaki hesaplaşmalar olması sebebiyle son derece yakışıksızdır. Dava konusu edilen planlarda bile planı yapan plan müellifi, meclis üyesi, imar komisyonu üyeleri ya da belediye başkanları hiçbir şekilde sorumlu tutulmazken, gündemimizdeki konuda da planın onaylanmasındaki meclis üyeleri, imar komisyonu veya belediye başkanının hiçbir sorumluluğu yokmuş gibi sadece plan müellifi arkadaşımızın çirkin tartışmalarda isminin geçmesi kabul edilemez.”

Odanın bu tartışmalara girmeyeceğinin belirtildiği açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Planlama aldığımız eğitim ve yasal çerçevede verilen yetkilerle mesleğimizin uzmanlık alanıdır. Hiçbir eğitim almamış, planlama bilgisi bulunmayan kişilerce kent gündemi tartışmaları kurumsal ortamlarda yapılmamalıdır. Sonuç olarak, planın özel mülkiyette olan kısmının da özelleştirmesinin yıllar evvel önce yapıldığı, konut ilavesi ile ulaşım yoğunluğunun artmasının teknik bir gerekçesinin oluşturulamayacağı, yaşaması düşünülen planlama nüfusu için kişi başına düşen mevzuat standartlarına uyulduğu yönleriyle değerlendirme tarafımızca yapılmıştır. Bugüne kadar odamızca daha önce dava konusu edilen planlar dahil hiçbir planı yapan ya onaylayan kişileri kişiselleştirmeden, her planı kendi içerisinde değerlendiren oda yönetimimiz, yakışıksız tutumları kınıyor ve kent için olan tartışmaların kurumsal etik değerlendirmeler çerçevesinde olmasını temenni ediyoruz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

400 kiloluk naylon rulosu ölümüne sebep oldu!

Selde hayatını kaybeden doktor Antalya’da toprağa verildi