Sera Kadıgil Kimdir?

Sera Kadıgil Kimdir?

Türkiye İşçi Partisi (TİP) 27. dönem İstanbul milletvekili olarak görev yapan Sera Kadıgil kimdir? Gelin, bu sorunun cevabını beraber öğrenelim. 

Siyaset gündemine dair yaptığı yorumlar ile sosyal medyada gündem olarak adından sık sık bahsettiren Sera Kadıgil kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Evli mi? Sera Kadıgil ile ilgili merak edilen her şeyin cevabı yazımızın devamında sizlerle. 

Sera Kadıgil, hukuk eğitimi aldıktan sonra avukatlık mesleğine başlamıştır. Kendisi, birçok tiyatro ve sanat meslek örgütünün gönüllü avukatlığını yapmıştır. 2011 yılında siyasi hayatına atılan Sera Kadıgil, 2018 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili seçilmiş ve 2021 yılında istifa ederek Türkiye İşçi Partisi’ne katılmıştır. Peki, Sera Kadıgil kimdir nerelidir? 

İşte, Sera Kadıgil’in hayatı kısaca 

İlginizi Çekebilir: Ali Saip Bey Kimdir?

Sera Kadıgil kimdir? Sorusuna kısaca şu şekilde cevap verilebilir: 29 Kasım 1984 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Saliha Sera Kadıgil Sütlü, Türk avukat ve siyasetçidir. Sera Kadıgil, aktif olarak Türkiye İşçi Partisi’nin 27. dönem İstanbul milletvekili olarak görev yapıyor. 

Sera Kadıgil kimdir? Sorusunun cevabı detaylı olarak yazımızın devamında yer alıyor… 

İstanbul’da 29 Kasım 1984 senesinde dünyay gelen Sera Kadıgil, Vefa Lisesi’nden 2003 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2007 yılında mezun olmuştur. Yine İstanbul Üniversitesinde özel hukuk alanında yüksek lisans eğitimini 2010 yılında tamamlayan Sera Kadıgil, yüksek lisans tezini, Londra Queen Mary Üniversitesi’ndeki sinema eserleri üzerine yaptığı araştırmalar sonucu tamamlamıştır. Evli ve iyi derecede İngilizce bilen Sera Kadıgil, İstanbul Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam ediyor. 

Avukatlık kariyerinde kültür sanat hukuku alanına odaklanan Sera Kadıgil, pek çok tiyatro ve sanat örgütünün yanı sıra Oyuncular Sendikası, Sinema Televizyon Sendikası gibi emek örgütlerinin kuruluşlarından itibaren avukatlığını da üstlenmiştir. Bütün bunlara ek olarak, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu üyesi olarak da görev yapmıştır. 

Saliha Sera Kadıgil Sütlü, 2011 ve 2012 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmış ve 2014 yılından itibaren üç dönem boyunca Parti Meclisi üyeliği yapmıştır. 27. Dönemde CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili olarak seçilmiş olan Sera Kadıgil, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak görev yapmıştır. Ancak 25 Haziran 2021 Cuma günü, CHP’den istifa ederek Türkiye İişçi Partisi’ne katılmış ve Türkiye İşçi Partisi adına parti sözcüsü ve Yasama Büro sekreteri olarak görev yapmaya başlamıştır. 2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında, yanında getirdiği hoparlör ile “Yalan” ve “Palavra palavra” şarkılarını çalarak, o sırada konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı protesto etmiş ve konuşmasını yarıda kesmesine neden olmuştur. Bu protesto nedeni ile Sera Kadıgil’e Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop tarafından kınama cezası verilmiştir. Saliha Sera Kadıgil Sütlü, TBMM iç tüzüğü gereğince savunma hakkını kullanmış ve TİP adına Erkan Baş bütçe görüşmelerinde söz almıştır. 

Sera Kadıgil, 31 Ocak 2017 tarihinde İstanbul Adalet Sarayı’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla ilgili ifade vermek için geldiği sırada polisler tarafından gözaltına alındı. Sera Kadıgil’e sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeni ile “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçlamaları ile soruşturma açılmıştı. Ertesi gün serbest bırakıldı, ancak savcılığa verdiği ifadenin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Sera Kadıgil kimdir? Sorusunu daha detaylı olarak yazımızın devamında inceledik. 

Saliha Sera Kadıgil kaç yaşında? Sorusu sosyal medya kullanıcıların en fazla araştırdığı sorulardan bir tanesidir. 29 Kasım 1984 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Milletvekili Sera Kadıgil, içinde bulunduğumuz 2023 senesi itibari ile 39 yaşındadır. 

Sera Kadıgil’in burcu ne? 29 Kasım tarihinde dünyaya gözlerini açan Saliha Sera Kadıgil Sütlü bir yay burcu kadınıdır. 

Sera Kadıgil’in boyu 1,61 cm, kilosu ise 58’dir. 

Sera Kadıgil nereli? Sorusu, Türkiye İşçi Partisi 27. dönem İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü hakkında en çok merak edilen sorulardandır. İstanbul’da doğup büyüyen Sera Kadıgil babası Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı olan Babakonağı Köyü’ndendir. 

Sera Kadıgil ailesi de sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça merak ediliyor. Saliha Sera Kadıgil Sütlü’nün annesi Sevilay Kadıgil’dir, babası ise Avukat Engin Çelik Kadıgil’dir. 

Sera Kadıgil evli mi? 2011 senesinden beri evli olan Sera Kadıgil eşi akademisyen Tolga Sütlü’dür. 

Sera Kadıgil’in sosyal medya hesapları insanlar tarafından sık sık araştırılıyor. 807 gönderisi ve 325 bin takipçisi olan Sera Kadıgil Instagram adresine buraya tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. 

Twitter platformunu da aktif olarak kullanan Milletvekili Sera Kadıgil’in Twitter hesabında 521,8 bin takipçisi vardır. Sera Kadıgil Twitter adresine erişim sağlamak istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz. 

Bu yazımızda, “Sera Kadıgil kimdir?” sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeye çalıştık. Daha fazla içeriklere erişim sağlamak istiyorsanız sitemizin ana sayfasına göz atabilirsiniz. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
İŞTE EYLÜL 2023’TE EN İYİ 20 DESTİNASYON!

İŞTE EYLÜL 2023’TE EN İYİ 20 DESTİNASYON!

Düşler sergisi sanatseverlerle buluştu

Düşler sergisi sanatseverlerle buluştu