Sezen’in ‘Cumhuriyeti Sanatla Yaşamak’ sergisi açıldı

Sezen'in 'Cumhuriyeti Sanatla Yaşamak' sergisi açıldı

Aydın Kanza Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılan serginin kurdelesini Muratpaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülnur Karaaslan, ressam Nuri Sezen, Yediarıklar Sanat Grubu’nun ressamları birlikte kesti. Sezen’in kendisine özgü teknikleriyle resmettiği doğa ve cumhuriyet sevgisini içeren 30 eserin yer aldığı sergi halk ozanlarının dinletisi eşliğinde gezildi.

FARKLI KONULARDA ÜRETİM

Çeşitli illerde resim öğretmenliği, son olarak da Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde yöneticilik yaptıktan sonra emekli olan ressam Nuri Sezen, seri çalışmalarıyla bugüne kadar narçiçekleri, dağlar, dağ keçileri, köylerdeki toprak damlar, tarlada çalışan kadınlar, teke zeybekleri, Çanakkale Zaferi, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, 23 Nisan Bayramı gibi birçok konularda sayısız eserler üretti, kişisel resim sergileri açtı. Sezen, atölyesinde onlarca ressam yetiştirip Antalya’ya kazandırdı.

BASILI ESERLERE SAHİP

Doğa ve doğa canlıları aşığı ressam Nuri Sezen’in ‘Köyün Kitabı’, ‘Köyün Dili’, ‘Yörüklerin Dünyasında Keçiler’ adlı yayımlanmış folklorik kitaplarının yanısıra, ‘Görsel Estetiğin Temelleri’,  ‘Sanatın Temel Kaynakları’ adlı sanatçılara kaynak olabilecek basılı eserleri ve de ‘Desen-Eksiz’ adlı katalogu da bulunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
JET2 2024 UÇUŞ PLANI

JET2 2024 UÇUŞ PLANI

Özgür Özel: Akşener ile abla-kardeş ilişkisindeyiz

Özgür Özel: Akşener ile abla-kardeş ilişkisindeyiz