Sigaraya yüzde 15 zam

Dün bira fiyatlarına gelen büyük zamdan sonra bugün de sigaralara zam geldi. Sözcü’ye konuşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, bugün itibarıyla sigara çeşitlerine 3,5 TL ila 4,5 TL arasında zam geldiğini duyurdu. Aybaş, bu zammın bir sigara grubunun çeşitlerine geldiğini, ancak bugün öğleden sonra diğer sigara çeşitlerinin de yeni fiyat liste fiyatıyla satılacağını aktardı.

Aybaş’ın verdiği bilgiye göre, yapılan zamla birlikte 30 TL olan bir sigara çeşidi 34-34,5 TL’ye çıkarak yüzde 13 ila yüzde 14,9 oranında zamlanmış oldu. En ucuz sigara da 30 TL’yi yükselmiş oldu.

Sigara fiyatlarının 2 TL artması beklenirken 3,5-4,5 TL aralığında bir fiyat geçişi olmuş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önceki gün enflasyon oranlarını açıklamasıyla sigara ve alkollü içeceklere uygulanacak otomatik ÖTV zammı belli olmuştu. Yasa gereği sigara üzerindeki maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarına her 6 ayda bir yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) oranında zam yapılıyor. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Yİ-ÜFE’deki altı aylık artış artış yüzde 22,29 olurken bu artışın içki ve sigara fiyatlarını etkilemesi bekleniyordu.

ÖTV artışı sonrası sigarada vergi yüküne ilişkin hesaplamalarda bulunan Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl’e göre bir paket sigaradan 16 ila 18 dal vergiye gidiyor. Bingöl, blog sitesinde yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı; “Sigara üzerinden hesaplanan nispi ve asgari maktu rakamlarından büyük olanı dikkate alınmak durumunda. Örneğin sigaranın satış fiyatı 30 TL olduğu durumda asgari maktu ÖTV tutarı, nispi ÖTV tutarından yüksek olduğu için o tutarlar esas alınarak ÖTV hesaplanıyor. buna bir de maktu vergi ekleniyor. Sonra bir de KDV, böylece bir paket sigaranın 16 ila 18 dalı vergi oluyor”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İkinci yarı başlıyor

Başarı hikayeleri Antalyalılarla buluşuyor